Jak zintegrować zespół?

Zarządzanie firmą na pewno nie jest zbyt prostym zadaniem. Mówi się dzisiaj wiele o tym, że dobry menedżer powinien naprawdę znać się nie tylko na zarządzaniu i ekonomii, lecz także nieco na psychologii. Dlaczego? Otóż w końcu zarządza on zespołem złożonym z ludzi a nie maszyn...

10 czerwca 2019
zdjęcie - Jak zintegrować zespół?


Jak zintegrować zespół?

Zarządzanie firmą na pewno nie jest zbyt prostym zadaniem. Mówi się dzisiaj wiele o tym, że dobry menedżer powinien naprawdę znać się nie tylko na zarządzaniu i ekonomii, lecz także nieco na psychologii. Dlaczego? Otóż w końcu zarządza on zespołem złożonym z ludzi a nie maszyn...

Zespoły w XXI wieku

Dawniej było nieco prościej, ponieważ w firmach nie dochodziło do żadnych w zasadzie rotacji pomiędzy poszczególnymi zespołami. Przykładowo inżynier, który poszedł do danej fabryki, zostawał w niej już w zasadzie do końca. Dzisiaj jednakże wszystko wygląda nieco inaczej. Teraz bardzo często na szybko przychodzą do firmy młodzi ludzie i trzeba w ekspresowym tempie ich zintegrować oraz oczywiście wdrożyć do życia w firmie. Z drugiej strony dochodzi także do innych sytuacji. Przykładowo w jednym zespole stykają się ludzie różnych kultur, wyznań, a także nieraz o znacznej różnicy wiekowej. Jak ich wszystkich zintegrować?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy w obecnych czasach wszystkie itegracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"?
Zdecydowanie nie.  Super doświadczeniem jest team building online.
Wszystkie nasze szkolenia online. Zapraszamy!Imprezy integracyjne mode on

Przede wszystkim należy pomyśleć o bardzo szerokim dziś wachlarzu przeróżnych imprez integracyjnych. Jak one wyglądają? Otóż przybierają one naprawdę różną postać. Czasem są to warsztaty kulinarne, gry terenowe, gry scenariuszowe albo też prawdziwy survival. Którą z takich imprez integracyjnych wybrać? Wszystko w zasadzie zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Bowiem warsztaty kulinarne najlepiej sprawdzą się, jeśli chcemy stworzyć nieco rodzinną, domową atmosferę, tak, aby uczestnicy poznali się nieco bardziej od właśnie tej nieformalnej strony. Z kolei gry terenowe sprawdzą się lepiej, jeśli chcemy nauczyć współpracy naszą grupą. Gry scenariuszowe łatwo pomogą nam odkryć, kto pełni jaką rolę w danej grupie oraz jak sterować grupą i jakie komu zlecić zadania. Survival natomiast uczy pracy pod presją czy w dużym stresie i odpowiedzialności. Pozwala także rozładować nagromadzone np. rekrutacją napięcie i przełamać pierwsze lody. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby zainwestować w naprawdę dobrą firmę organizującą takie imprezy integracyjne.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

Pecha Kucha to rodzaj prezentacji multimedialnej, składającej się z 20 slajdów po 20 sekund. Ogólna forma jest zarazem czasem przez jaki trwa prezentacja i jest to 6 minut i 40 sekund. Jej nazwa pochodzi z języka japońskiego od określenia dźwięków mowy, pecha kucha oznacza pogawędkę. Ten sposób prezentacji stworzyli w 2003 roku Astrid Klein i Mark Dytham, architekci pracujący w Tokyo. Metoda ta powstała na potrzeby zaprezentowania dużej ilości prezentacji w firmie, w dość rozsądnej ilości czasu.

Ocena 360 lub metoda 360 stopni wsperiera funkcjonowanie firmy i niewątpliwie wpływa na relacje współpracowników. Trudno jest jednak stworzyć ogólny kwestionariusz dla tej metodyki, ponieważ powinien być on uniwersalny dla każdej placówki.

Zastanawiając się nad pojęciem design thinking, pierwsze słowo, które przychodzi do głowy, to człowiek. Na przykład, jakie potrzeby ludzkie kryją się za potrzebami biznesowymi? Design thinking zachęca organizacje do skupienia się na ludziach, dla których są tworzone, i jest ukierunkowane na produkty, usługi i wewnętrzne procesy skoncentrowane na człowieku. Chodzi o proste zmiany w sposobie myślenia i zadawania pytań, a także nowy sposób patrzenia na problemy.

Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.