Podstawowe korzyści z team buildingu

Hasło "team building" większości kojarzy się z korporacyjną nowomową i nowoczesnymi metodami zarządzania zespołem pracowników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Tymczasem większość działających współcześnie firm - zarówno małych i dużych, prywatnych jak i państwowych - w jakimś zakresie stosuje team building. O co jednak chodzi?

18 grudnia 2018
zdjęcie - Podstawowe korzyści z team buildingu

Podstawowe korzyści z team buildingu

Hasło "teambuilding" większości kojarzy się z korporacyjną nowomową i nowoczesnymi metodami zarządzania zespołem pracowników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem.

Tymczasem większość działających współcześnie firm - zarówno małych i dużych, prywatnych jak i państwowych - w jakimś zakresie teambuildingu znajdują się wszelkie zorganizowane przez pracodawcę aktywności mające na celu integrację zespołu pracowników, pogłębienie więzi między nimi oraz naukę współpracy (wzajemne odkrywanie mocnych i słabych stron, określanie nieformalnych ról w zespole, poprawę wzajemnego rozumienia).

Pod tymi suchymi z pozoru hasłami kryją się przede wszystkim wszelkie formy integracji zespołu, gry szkoleniowe, wyjazdy i imprezy integrujące, szkolenia integracyjne a także wspólne zajęcia pozasłużbowe.

Profesjonalna integracja skutkuje przede wszystkim poprawą relacji oraz zażyłości pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Daje to szansę na budowę zgranego i dobrze współpracującego zespołu, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jego efektywności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:

Zgrany zespół dobrze znających się ludzi to również czynnik ułatwiający rozwiązywanie problemów, które - nie oszukujmy się - pojawiają się zawsze, nawet w najlepiej współpracującym teamie. Im lepiej poszczególni pracownicy się znają i im głębsza jest ich relacja pozasłuzbowa, tym łatwiej rozwiązuje się konflikty na różnym tle, również kulturowym (w szczególności dotyczy to zespołów wielonarodowościowych).

Jak pokazuje doświadczenie, teambuilding prowadzi również do kształtowania i umacniania w pracownikach postawy pro-zespołowej - odpowiedzialności za team oraz gotowości do pomocy współpracownikom zamiast niezdrowej rywalizacji.

Ponadto, wykształcenie w pracownikach gotowości do wsparcia kolegów z zespołu i dzielenia się wiedzą oraz umiejętnościami owocuje podwyższeniem poziomu wyszkolenia członków zespołu, a w konsekwencji wzrostem jego efektywności i profesjonalizmu dostarczanych usług.

Na samym końcu - choć nie jest to pewnie najmniej ważny aspekt - należy dodać, że większość wspólnych zajęć integracyjnych przynosi pracownikom dobrą zabawę i miło spędzony czas.

Jak pokazuje powyższa analiza, szkolenia integracyjne to nie tylko fajna zabawa, ale przede wszystkim niezwykle istotny składnik ogólnej efektywności firmy. Zbliżenie do siebie poszczególnych członków zespołu owocuje bowiem poprawą ich współpracy, ogólnego poziomu wyszkolenia oraz atmosfery w teamie. Każdy pracodawca i przełożony powinien więc pamiętać o tym, że zespół należy zbudować.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Jim Clifton, CEO Instytutu Gallupa, twierdzi, że aby zdobyć klientów i mieć większy udział w rynku, firma musi najpierw zdobyć serca i umysły pracowników.

Zarządzanie zespołem zdalnym wymaga od menadżera określonych, systematycznych działań. Są one niezbędne, żeby zespół działał bez zakłóceń, a praca przebiegała sprawnie.

Praca zdalna to obecnie często  praktykowana forma działania w  wielu firmach na świecie. Całe zespoły, od miesięcy wykonują swoją pracę zdalnie. I pewnie jeszcze długo będą tak funkcjonować. Jakie zmiany i procesy w zespole roboczym powoduje praca zdalna?

Mentoring to relacja pomiędzy mistrzem a uczniem, polegająca na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału ucznia. Jak to osiągnąć? Gdzie szukać mentorów i skąd czerpać inspiracje?

Co roku znakomita większość firm organizuje tzw. wigilie firmowe – zwykle jest to dobry pretekst do team buildingu, spotkania w większym gronie niż wyłącznie działowym, podziękowania pracownikom za ich pracę w danym roku.  Wszystkie klasyczne scenariusze typu kręgle, kolacja w restauracji czy wyjazd do hotelu raczej nie będą zbyt często rozważane. Jaka jest więc alternatywa dla klasycznych świątecznych spotkań firmowych ?

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.