Tworzenie zespołu

Wyjazdy integracyjne często są kojarzone przede wszystkim, jako pewna forma rozrywki dla pracowników za przyzwoleniem i na koszt pracodawcy. Czasami łączy się to także z formalnym obowiązkiem uczestnictwa w teoretycznym szkoleniu.

21 grudnia 2018
zdjęcie - Tworzenie zespołu

W ARTYKULE:

Tworzenie zespołu

Wyjazdy firmowe często są kojarzone przede wszystkim jako pewna forma rozrywki dla pracowników za przyzwoleniem i na koszt pracodawcy. Czasami łączy się to także z formalnym obowiązkiem uczestnictwa w teoretycznym szkoleniu.

Prawdą jest niestety to, że w większości przypadków tak rzeczywiście wyglądają. Dzieje się tak nie tylko ze szkodą dla pracodawcy, który tylko pozornie uzyskuje lepszą atmosferę w pracy, ale także nie przynosi to pozytywnych efektów dla samych pracowników, którzy nie otrzymują dodatkowych zdolności czy wiedzy.

W profesjonalnym podejściu do szkolenia pracowników, podnoszenia ich kompetencji nie odnajdziemy już jednak terminu wyjazd integrujący pracowników, a pojęcie teambuilding.

Dla pracodawcy, kierownika czy każdej osoby, które kieruje zespołem możliwość jego kształtowania i wykorzystania najlepszych cech członków jest zdolnością, która decyduje o sukcesie całego przedsiębiorstwa. Dlatego też wyjazdy dla pracowników nie mogą być jedynie okazją do tego, by lepiej się poznać i nieco rozluźnić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół.  Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.

Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:

Dobrze zaprojektowany wyjazd będzie nie tylko źródłem satysfakcji z miło spędzonego czasu, ale przede wszystkim przyniesie wymierne korzyści w codziennej pracy całego zespołu. Dzieje się tak wtedy, kiedy możliwe jak najgłębiej zostaną przeprowadzone procesu ujęte w ramach technik teambuildingu.

W szerokim ujęciu trzeba jasno powiedzieć, że termin integracji nie może być zastosowany wobec takich grup, jak zespół pracowników. Wynika to z faktu, że społeczności wtórne nie podlegają integracji w ścisłym tego słowa znaczeniu. Ma ono zastosowanie wobec tych grup, które powstają niejako samorzutnie.

Co za tym idzie integrować mogą się mieszkańcy wioski, ale nie dział księgowości. Dla zespołów pracowniczych właściwym pojęciem opisującym ich zgranie będzie właśnie duch zespołu, zdolności ukierunkowanej na jeden wspólny cel pracy.

Chcąc osiągnąć taki stopień interakcji pomiędzy członkami zespołu konieczne jest jego odpowiednie kształtowanie. Dla realizacji takich założeń pracowniczych niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie samego kierownika czy pracodawcy.

Budowanie zespołu nie opiera się bowiem na jednostkowym wydarzeniu czy szkoleniu integracyjnym.

Jest ono procesem, który trwa od momenty rozpoczęcia pracy, przez wyjazdy szkoleniowe aż do osiągnięcia pełni zaangażowania i inercji w zespole.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Design Sprint to pięciodniowy proces odpowiadania na krytyczne pytania biznesowe poprzez projektowanie, prototypowanie i testowanie pomysłów z klientami. To największy przebój strategii biznesowej, innowacji, myślenia projektowego, z którego może korzystać każdy zespół.

Metaprogramy to filtry percepcji, które stosujemy nawykowo. Filtrują świat, pomagając stworzyć nasze własne mapy. To modele porządkowania i organizacji informacji napływających do zmysłów, w celu tworzenia swojego świata i indywidualnej spójności. Funkcją metaprogramów jest informowanie nas, na co zwracać uwagę i co wybierać, jako kategorie odniesienia. Są istotne w obszarach motywacji i podejmowania decyzji.

Obecnie setki firm używają Holacracy®, nowego systemu ładu organizacyjnego, który przekazuje uprawnienia decyzyjne samoorganizującym się zespołom. Podczas gdy Zappos zdominowało główne media, firmy w wielu branżach również stosują to nowoczesne podejście.

Najlepsi handlowcy mają bardzo dobre wyniki sprzedażowe, znacznie powyżej założonego targetu, gdy w tym samym czasie rezultaty tych „średnich” są dużo poniżej oczekiwań.

Teorie przywództwa - Przywództwo transakcyjne – jedna z dwóch wyróżnianych teorii przywództwa. W tej teorii relacja przywódca – członek grupy jest formą społecznej wymiany. Przywódcy transakcyjni dążą więc do opierania się na procesie wymiany: wykonany cel równa się gratyfikacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.