Wolontariat pracowniczy

Choć nowoczesne metody zarządzanie wciąż są w Polsce często jeszcze traktowane z delikatnym przymrużeniem oka, to coraz częściej jednak nawet małe firmy doceniają doświadczenia zdobyte przez istniejące dłużej przedsiębiorstwa.

20 grudnia 2018
zdjęcie - Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy

Choć nowoczesne metody zarządzanie wciąż są w Polsce często jeszcze traktowane z delikatnym przymrużeniem oka, to coraz częściej jednak nawet małe firmy doceniają doświadczenia zdobyte przez istniejące dłużej przedsiębiorstwa.

Dzięki temu można dzisiaj spotkać się z wieloma do tej pory niewystępującymi formami integracji pracowników. Warto tu jednak zaznaczyć, że jest to integracja rozumiana, jak budowanie zespołu czyli teambuilding.

Organizacja eventów pracowniczych jest zatem czymś więcej niż tylko prostym wyjazdem do hotelu nad jeziorem, po którym jedynym skutkiem jest kac.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gry szkoleniowe i wyjazdy integracyjne dla firm pozwalają na nawiązywanie i zacieśnianie relacji między pracownikami oraz budowanie marki pracodawcy. Pomagamy nadać takim spotkaniom odpowiednio atrakcyjną formę oraz dobrać aktywności wyzwalające energię i emocje.

Poznaj nasze rozwiązania:

Do wyjątkowo ciekawych i pozytywnych form integracji pracowniczych należy niewątpliwie wolontariat pracowniczy. Jest to nie tylko sposób na to by zgrać ze sobą ludzi, którzy na co dzień wspólnie pracują ale także może być formą komunikacji społecznej samej firmy.

Ponadto praca wykonywana w ramach wolontariatu pracowniczego jest nie tylko źródłem pozytywnych skutków dla samych pracowników ale przede wszystkim dla lokalnej społeczności.

Tym samym dzięki drobnemu wysiłkowi można uzyskać szereg pozytywów nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale także ogólno zespołowym, a także w sensie ogólnym dla firmy.

Przykładami takich działań są miedzy innymi Kampania Wolontariuszy organizowana przez Kampanię Piwowarską oraz Światowy Dzień City dla Społeczności, której organizatorem jest Citibank Handlowy.

Może wydawać się, że tego typu akcje są możliwe tylko w przypadku dużych korporacji posiadających spore środki i odpowiednie zasoby kadrowe. Tymczasem, jak pokazuje szereg przykładów możliwe jest stworzenie ciekawej i pozytywnej akcji nawet przez małą firmę.

Ideą, która leży u podstaw takich działań jest przede wszystkim to, by działania takie konsultować z pracownikami. Wspólnie można znaleźć odpowiedni cel i motywację do tego, by wspólnie zrobić coś dla małej społeczności.

Wygenerowanie odpowiedniej energii oraz skuteczne jej ukierunkowanie pozwala na nie tylko na uzyskanie zgranego zespołu, ale także zrobienie czegoś pozytywnego dla własnego otoczenia.

Warto także pamiętać, że wolontariat pracowniczy jest dodatkowo stosunkowo niedrogi pod względem organizacyjnym. Jednocześnie jego długofalowe pozytywne skutki mogą być na tyle doniosłe, że będą trudne do zmierzenia.

Dlatego nie warto obawiać się nowych rozwiązań pozwalających na stworzenia zarówno w firmie, jaki wokół firmy pozytywnego klimatu.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

We współczesnych firmach pracownicy poświęcają na rozwój zawodowy jedynie 24 minuty ze swojego tygodnia pracy, co daje 5 minut dziennie (źródło: Deloitte). Natłok zadań coraz częściej utrudnia pracownikom wygospodarowanie kilku dni z rzędu na uczestniczenie w klasycznym szkoleniu. Stąd pojawiają się nowe formy szkoleniowe, które są odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby. Jedną z nich są krótkie formy szkoleniowe, trwające 2-4 godzin. Wpisują się one w trend essence learning'u, który coraz częściej jest obecny w branży szkoleniowej.
Assessment Center (AC) jest definiowany jako ocena grupy jednostek przez zespół sędziów przy użyciu szeregu szczegółowych i wieloaspektowych technik. Przynajmniej jedna z tych technik powinna być próbką pracy lub „symulacją” (Task Force on Assessment Center Standards, 1980).
 

ADKAR  to nazwa metody zarządzania zmianą, która opisuje 5 kroków, które są niezbędne do wprowadzania nowych rozwiązań w organizacji.

teoria typów osobowości C. G. W swojej pionierskiej pracy „Typy psychologiczne” dr Carl Gustav Jung proponuje model, zgodnie z którym ludzie posiadają odmienne preferencje, przez co postrzegają te same sytuacje z różnych perspektyw. Założenie takiej odmienności perspektyw, nastawień, jest wysoce trafne z punktu widzenia zrozumienia organizacji, kultury oraz potrzeb w zakresie motywacji i przywództwa. Zrozumienie różnic indywidualnych jest fundamentalne dla usprawnienia komunikacji, współpracy oraz budowania efektywnych zespołów.Junga

Peer mentoring (mentoring koleżeński) to odmiana mentoringu, gdzie różnice wynikające z doświadczeń i pozycji zawodowej między mentorem a podopiecznym nie są zbyt duże, a jego celem jest rozwój zawodowy ich obu.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.