Nagrywanie pracowników bez ich zgody

Regulacje dotyczące monitoringu w miejscu pracy są obecnie dość nieprecyzyjne. Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma tutaj pełną dowolność.

zdjęcie - (the_title())

  Regulacje dotyczące monitoringu w miejscu pracy są obecnie dość nieprecyzyjne. Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma tutaj pełną dowolność. Mimo, że prawo pracy nie zabrania nagrywać dźwięku lub obrazu, na którym widać lub słychać naszych pracowników, to wizerunek podlega ochronie ustawy o ochronie danych osobowych.

  Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pracodawca może wprowadzić monitoring mający na celu ochronę jego interesów, lecz nie może on naruszać ani ingerować w sferę prywatną pracownika. Za niedopuszczalne może, więc zostać uznane na przykład nagrywanie lub odsłuchiwanie rozmów pracowników prowadzonych z telefonów służbowych.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

   

  Pracodawca nieinformujący pracowników o tym, że będą nagrywani w pracy może, więc narazić się na konsekwencje, wynikające z innych aktów prawnych niż prawo pracy. Bez znaczenia pozostają tutaj jego motywacje, niezależnie od tego czy jest to kontrola prawidłowości wykonywania ich obowiązków, czy próba zabezpieczenia materiału dowodowego na wypadek sporu z pracownikiem.

  By uniknąć takich problemów najlepiej w umowie o pracę zawrzeć zapis, w którym informujemy pracownika o tym, że może być nagrywany, na co zgadza się podpisując umowę. Każdy środek kontroli pracownika powinien być adekwatny do ryzyka popełniania przez niego czynu zabronionego, przez prawo czy wewnętrzny regulamin miejsca pracy i wpisany do umów podpisywanych przez niego.

  Pomijając przepisy prawa to pozostają wątpliwości etyczne związane z takim postępowaniem. Warto też zaznaczyć, że nagranie wykonane nielegalnie nie może służyć, jako dowód w postępowaniu sądowym.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
  Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
  Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
  Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
  Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.