Rodzaje i charakterystyka umów o pracę

Jeśli chodzi o zawarcie umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zawarta może być ona na kilka sposobów np. na czas nieokreślony lub określony, na zastępstwo itd.

19 listopada 2018
zdjęcie - Rodzaje i charakterystyka umów o pracę

 

Rodzaje i charakterystyka umów o pracę


Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy jest zawierany pomiędzy stronami, każda z nich poprzedzona zostać może umową próbną, stanowiącą okres do wykazania swoich umiejętności i kompetencji zawodowych danego pracownika.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy w 2018 oraz najnowsze orzecznictwo kadrowo - płacowe.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Każda z umów o pracę koniecznie zawarta zostać musi w postaci pisemnej.

Oto rodzaje i krótka charakterystyka umów o pracę wynikających z ustaleń Kodeksu Pracy.

  • Umowa o pracę na czas określony. To co charakteryzuje ten typ umowy to to, że obowiązuje ona przez ustalony w momencie jej podpisywania okres czasu. Każda ze stron doskonale zna zatem moment zakończenia umowy. Co nie oznacza, że nie może zostać przedłużona lub zakończona przed wygaśnięciem. Rozwiązać umowę może zarówno pracodawca jak i pracownik. Jeśli zrobi to ten pierwszy, a umowa zawarta została na minimum 6 miesięcy pracownikowi przysługuje dwutygodniowy termin wypowiedzenia.

  • Umowa na zastępstwo pracownika zawiązywana jest między stronami w wypadku, gdy jeden z pracowników przez pewien czas będzie nieobecny i jest to nieobecność usprawiedliwiona ważnymi powodami. Umowa ma charaktery tymczasowy, zatem jej okres wypowiedzenia jest również bardzo krótki i wynosi 3 dni ( niezależnie od tego, na jaki okres czasu została ona zawarta).

  • Umowa na czas wykonywania określonej pracy. Zawierana jest w przypadku, gdy nie da się precyzyjnie określić terminu zakończenia wykonywanej pracy. Taka umowa odnosi się do wykonania ściśle określonej pracy.

  • Umowa na czas nieokreślony to najkorzystniejszy dla pracownika typ umowy. Co nie oznacza, że w pewnym momencie nie może zostać rozwiązana. Jeśli pracodawca wypowie umowę pracownikowi to przysługuje mu okres wypowiedzenia zgodny z czasem, jaki przepracował.

  • Umowa na okres próbny, nie może być zawierana na dłużej niż 3 miesiące. Jej zawarcie pomiędzy stronami ma na celu sprawdzenie kompetencji zawodowych danej osoby i podjecie decyzji, czy dany pracownik sprawdzi się na konkretnym stanowisku.
Szkolenia Eksperckie.

Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.