Służebność gruntowa, a służebność przesyłu

Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.

19 listopada 2018
zdjęcie - Służebność gruntowa, a służebność przesyłu

 

Służebność gruntowa, a służebność przesyłu


Właściciel lub użytkownik wieczysty tak zwanej nieruchomości władnącej ma prawo do korzystania w określonym zakresie z tak zwanej nieruchomości obciążonej, czyli może np. przez nią przechodzić lub przejeżdżać.

Służebność gruntowa może również polegać na ograniczeniu wykonywania niektórych uprawnień właścicielskich. Na przykład właściciel nieruchomości nie może wznieść na niej budynku przekraczającego określoną wysokość.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podczas szkolenia umowy cywilnoprawne w praktyce omówimy regulacje z zakresu zawierania umów cywilnoprawnych, z uwzględnieniem jednoczesnego zatrudnienia na podstawie różnych stosunków prawnych,  kwestie związane z oskładkowaniem kilku umów.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Służebność przesyłu to prawo przedsiębiorcy przesyłowego, np. firmy telekomunikacyjnej lub zakładu energetycznego, do korzystania z nieruchomości, która nie jest własnością tego przedsiębiorcy, a na której znajdują się urządzenia przesyłowe należące do przedsiębiorcy.

Urządzenia przesyłowe to wszelkiego rodzaju instalacje i konstrukcje, które służą do transportu energii elektrycznej, pary, gazu, płynów oraz inne urządzenia o podobnym zastosowaniu. Innymi słowy służebność tego typu nie jest ustanawiana na rzecz właściciela nieruchomości, a na rzecz przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

Szkolenia służebność przesyłu przedstawiają szczegółowo między innymi zagadnienia związane z ustanawianiem służebności przesyłu. Zazwyczaj następuje to na drodze umowy zawieranej między przedsiębiorcą i właścicielem nieruchomości, który wcześniej składa oświadczenie woli w formie aktu notarialnego.

Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Obrót wyrobami akcyzowymi w kontekście nowych zmian. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

 W akcie notarialnym należy między innymi ustalić kwestie wynagrodzenia, które przysługuje właścicielowi nieruchomości.

Szkolenie prawo budowlane omawia także przypadki, w których nie dochodzi do porozumienia między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym. W takiej sytuacji najczęściej jedna ze stron udaje się sądu.

Sąd podejmuje decyzję dotyczącą zakresu służebności, a także może określić wysokość wynagrodzenia, które otrzyma właściciel obciążonej nieruchomości. Wysokość takiego wynagrodzenia jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od wartości rynkowej nieruchomości.

 

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.