Co się dzieje w zespole, który pracuje zdalnie dłuższy czas?

Praca zdalna to obecnie często  praktykowana forma działania w  wielu firmach na świecie. Całe zespoły, od miesięcy wykonują swoją pracę zdalnie. I pewnie jeszcze długo będą tak funkcjonować. Jakie zmiany i procesy w zespole roboczym powoduje praca zdalna?

21 października 2020
zdjęcie - Co się dzieje w zespole, który pracuje zdalnie dłuższy czas?

Minusy pracy zdalnej

Osłabiona integracja

Praca zdalna negatywnie wpływa na integracje zespołu. Działający przez długi czas w odosobnieniu pracownicy tracą ze sobą bezpośredni kontakt, a więzi między nimi ulegają osłabieniu, co często odbija się na ich pracy i zaangażowaniu.

Integracja zespołu to dla menadżera trudne wyzwanie, ale nie z gatunku mission impossible. Tradycyjne metody integracji ( wspólne wyjazdy czy wyjścia na miasto) oczywiście odpadają, ale można wdrożyć w swoim zespole team building online.

Do narzędzi team building online należą m. in.:

  • krótkie video konferencje poświęcone integracji, gdzie nie rozmawia się o sprawach zawodowych
  • wspólne aktywności online, mogą to być ćwiczenia czy gry.

Sposobów na wdrożenie team building online jest oczywiście więcej. Wiele zależy od składu osobowego zespołu, a także inwencji pracowników i menadżera.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy:

Zapraszamy.

Zaburzony work - life balance

Jednym z ważnych elementów pozwalających na efektywną pracę jest tzw. work- life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, między czasem spędzonym w pracy, a czasem wolnym. Uzyskanie tej równowagi pozwala pracownikowi na niezbędny relaks i regenerację.

Praca zdalna może to zaburzyć. Pracownik wykonuje wtedy swoje obowiązki często w towarzystwie rodziny, dzieląc uwagę między zawodowe obowiązki a sprawy rodzinne. Bywa, że taki sposób  pracy zajmuje mu cały dzień. To negatywnie wpływa na jego wydajność.

Dlatego menadżer powinien m. in.:

  • ustalić reguły pracy zdalny, choćby stałe godziny pracy,
  • nie „bombardować” podwładnego telefonami czy smsami po godzinach pracy.

FOMO
FOMO to skrót od Fear of Missing Out, lęk przed pominięciem. Najczęściej odnosi się to do uzależnienia od social mediów. Wiele osób ma wrażenie, że kiedy są wylogowani omija ich coś ciekawego i ważnego. I sięgają obsesyjnie po telefon.

Podobnie może czuć się izolowany w domu pracownik. -”A jeżeli w firmie zachodzą jakieś ważne zmiany a ja nic o tym nie wiem, bo nie jestem tam, na miejscu”– tego typu myślenie jest częste u pracowników zdalnych. A skutkiem tego jest niepokój, lęk i słabsza efektywność.

Menadżer może temu skutecznie zapobiegać udzielając podwładnemu wyczerpującej informacji na temat sytuacji w firmie.

Transparentność to klucz do pokonania FOMO.

Słabnąca identyfikacja z firmą

Praca z domu może osłabiać identyfikację z firmą. Pracownik zaczyna postrzegać siebie jako freelancera wynajętego do konkretnego projektu. Nie czuje się częścią większej organizacji. To może skutkować tym, że opuści firmę, jeśli tylko na horyzoncie pojawi się lepsza finansowo oferta.
Menadżer musi udowodnić, że firmie dalej zależy na pracowniku, że chce rozwijać jego umiejętności, że inwestuje w niego. Może temu służyć np. zapisanie pracownika na wartościowe szkolenia online, które będą podnosiły jego kwalifikacje.

Mniejsza efektywność

Domowe rozpraszacze, wiara, że na wszystko ma się czas, bo pracuje się z domu, a także wynikający z tego nadmierny luz, mogą powodować zmniejszenie efektywności zespołu.

Menadżer powinien uczulić na to pracowników. Może również wyznaczyć nieprzekraczalne deadline’y zakończenia pracy, które zmotywują ich do większej dyscypliny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Plusy pracy zdalnej

Większe kompetencje techniczne

Do pracy zdalnej wykorzystuje się wysokiej klasy narzędzia komunikacyjne i aplikacje. Siłą rzeczy, nawet bardzo oporni wobec technologicznych nowinek członkowie zespołu nabywają większych kompetencji w tym zakresie. To oczywiście podnosi sprawność działania całego zespołu.

Zarządzanie zespołem zdalnym polega na zadbaniu o to, żeby wszyscy podwładni mieli niezbędne narzędzia do pracy zdalnej, ale również wiedzę jak z nich korzystać.

Mniej konfliktów

Wiadomo, że w każdym zespole zdarzają się konflikty. Wiadomo, że czasami ktoś komuś „działa na nerwy” nie robią nic konkretnego, samym swoim sposobem bycia. Tego typu relacje źle wpływają na pracę zespołu. Dzięki pracy zdalnej skonfliktowani bądź zwyczajnie nielubiący się pracownicy mogą sobie „zejść z oczu”, co skutkuje mniejszą liczbą konfliktów i większą efektywnością.

Dobry menadżer powinien orientować się jak kształtują się relacje w jego zespole. Mogą w tym pomóc szkolenia online „Recognition”. Dzięki nim  menadżer pozna swoich podwładnych i wartości, którymi się kierują.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim: 

Mniejszy stres/ większa kreatywność

Praca w biurze, pod czujnym okiem przełożonego i nie zawsze przychylnym współpracowników, bywa stresująca sama z siebie. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek przestrzegania rygorów kultury korporacyjnej. W takiej sytuacji, pracownik często woli się z niczym nie wychylać, żeby nie palnąć głupstwa i nie narażać się na krytykę.

Co innego, kiedy pracuje w kapciach i w wytartym dresie u siebie w domu. Może się rozluźnić i nie przejmować biurowymi wymogami. To często pozwala na bycie bardziej kreatywnym i przebojowym.
Menadżer powinien przychylnym okiem patrzeć na tę zmianę i często wyrażać dla niej uznanie.

Większa autonomia

Pracującemu z domu przełożony nie może ciągle stać nad głową i kontrolować każdego ruchu. Jednak nie oznacza to koniecznie, że podwładny będzie się obijał. Wręcz przeciwnie, często jest tak, że pracownik, który zyskuje większa autonomię czuje się bardziej odpowiedzialny za projekt.
Mniejsza kontrola ze strony menadżera może zadziałać na plus!

Większa koncentracja

Dobrze zorganizowana praca zdalna powinna się odbywać:

  • w pokoju, gdzie nie przebywają inni domownicy,
  • z ograniczoną do minimum ilością „rozpraszaczy”.

Jeżeli te założenia zostaną wdrożone, wtedy praca zdalna może pozwolić na większe skupienie niż praca w biurze.

Bo ta ostatnia to często:

  • ciągłe rozmowy współpracowników,
  • bez przerwy dzwoniące telefony,
  • szum urządzeń biurowych.

Zarządzanie zespołem zdalnym to również przekazanie przez menadżera niezbędnych wskazówek dotyczących odpowiedniego urządzenia przestrzeni dla pracy zdalnej.

Podsumowanie

To, jaki wpływ na zespół roboczy będzie miała praca zdalna, trudno przewidzieć. Jednak menadżer ma w ręku wiele rozwiązań, żeby uczynić ją satysfakcjonującą i wydajną.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Czy w dobie pandemii, dystansu społecznego i powszechnego noszenia maseczek na twarzy wigilia firmowa 2020 jest w ogóle możliwa do zrealizowania? Tak, dzięki projektowi firmy Gamma, który pozwala "tradycyjną" wigilię firmową zorganizować w formie online, a równocześnie integrować zespół.

Co roku znakomita większość firm organizuje tzw. wigilie firmowe – zwykle jest to dobry pretekst do team buildingu, spotkania w większym gronie niż wyłącznie działowym, podziękowania pracownikom za ich pracę w danym roku.  Wszystkie klasyczne scenariusze typu kręgle, kolacja w restauracji czy wyjazd do hotelu raczej nie będą zbyt często rozważane. Jaka jest więc alternatywa dla klasycznych świątecznych spotkań firmowych ?

Większość zarządzających zajmowała się tematem produktywności zespołów w czasie pandemii tymczasem w dłuższej perspektywie czasu obszarem równie istotnym jest zaangażowanie pracowników. Osłabienie zaangażowanie to osłabienie wielu mechanizmów proefektywnościowych w zespole (właścicielskie podejście, inicjatywa, innowacyjność, gotowość do podejmowania wyzwań z poza własnego obszaru). Niższe zaangażowanie sprzyja podniesieniu rotacji w zespole, a więc generuje dodatkowe koszty rekrutacji i wdrażania nowych pracowników.

Co powinien zrobić menadżer, żeby utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania swoich podwładnych pracujących zdalnie? Jest kilka rozwiązań.

Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Zdalne formaty rozwojowe do tej pory funkcjonowały raczej na obrzeżach polityki rozwojowej organizacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.