9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Szanowni Państwo!
Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości.
W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu.
Życzymy owocnej nauki!
Zespół Gamma

18 kwietnia 2017
zdjęcie - 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)


9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA

7. Lekcja
Plan transformacji

Jak przekształcić pracowników w efektywnych zwolenników?

Pomyśl kolejno o pracownikach, którym przypisałeś typ zwolennika w ćwiczeniu 6,  a następnie zastanów się nad planem ich transformacji w efektywnego zwolennika.

Przy każdym typie jest opisany najważniejszy cel do osiągnięcia z tym pracownikiem. Zapisz swoje pomysły na działania, które pozwolą przekształcić pracowników  w efektywnych zwolenników.

Dodatkowo zapisz pomysły na działania, które sprawią, że aktualny efektywny zwolennik będzie w stanie zastąpić ciebie w roli lidera podczas twojej nieobecności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma – firma szkoleniowa roku.

Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie
Patronowanie doskonałości

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Koncentrując się na doskonaleniu słabych stron pracowników, osiągniesz co najwyżej przeciętność. Doskonałość można osiągnąć poprzez koncentrację na  najmocniejszych stronach ludzi”

– Peter Drucker


Rolą przywódcy jest zbudowanie takiej kultury pracy, w której każdy pracownik ma chęć i możliwości uruchomienia i wykorzystania całego tkwiącego w nim potencjału.

***
Kultura pracy, która umożliwia pracownikom osiąganie mistrzostwa w tym, co robią, spełnia trzy warunki:
 • Pasja:
  zadania są zgodne z pasją i zamiłowaniami pracownika.

 • Talent:
  zadania w maksymalnym stopniu wykorzystują uzdolnieniai umiejętności, które aktualnie posiada pracownik.

 • Wysiłek:
  zadania są wyzwaniami dla pracownika, które wymagają od niego rozwinięcia posiadanych aktualnie umiejętności i przejścia o jeden poziom wyżej w drodze do mistrzostwa.


Pętla pozytywnej energii w doskonaleniu

W dążeniu do mistrzostwa ważną rolę odgrywają pasja i zamiłowanie, czyli po prostu robienie tego, co najbardziej się lubi. Bez choćby minimalnego poziomu pasji bardzo trudno jest osiągać postęp w tym, co się robi, ponieważ nie ma motywacji ani chęci do podejmowania wysiłku, dzięki któremu można dokonać jakiegoś postępu i rozwoju posiadanych zdolności. Zamiłowanie uruchamia proces pętli pozytywnej energii. Brak zamiłowania tworzy pętlę negatywnej energii, której efektem jest to, że coraz bardziej nie lubimy tego, co robimy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.Poniższy przykład ilustruje działanie pozytywnej i negatywnej pętli energii.

Proces pętli energii dotyczy każdej pracy. Dla przykładu: jeśli handlowcowi nie sprawia radości kontakt z ludźmi, nie lubi przekonywać innych do swoich idei, to nie znajdzie w sobie długodystansowej motywacji do częstych kontaktów z klientami, będą go te kontakty z czasem coraz bardziej męczyć i będzie ich coraz bardziej unikać. Przez ten brak ćwiczenia się w sprzedawaniu jego rezultaty będą na tym samym poziomie, co spowoduje frustrację i jeszcze większą niechęć do kontaktów z klientami.

Firma szkoleniowa Gamma

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Zobacz szkolenia zamknięte realizowane w Gammie i dotyczące tego tematu. Zapraszamy również do działu szkolenia dla kierowników. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

  

Ostatnie pytanie do przywódcy

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

A co z twoim przywództwem? Podobnie jak w każdym innym przypadku – jeśli nie znajdujesz przyjemności w przewodzeniu innym, to nie znajdziesz w sobie wystarczającej motywacji do podejmowania często dużego wysiłku nad budowaniem swojej osobistej wiarygodności, zarażania pracowników misją i wartościami, inspirowania poprzez wizję, dzielenia się energią i pozyskiwania zwolenników, wspierania pracowników w doskonaleniu się i osiąganiu przez nich mistrzowskich rezultatów. Dlatego odpowiedz na ostatnie pytanie. Tak naprawdę powinno ono być pierwszym pytaniem, na które powinieneś sobie szczerze odpowiedzieć:

CZY CHCESZ
BYĆ LIDEREM ?


8. Lekcja
Czy właściwi ludzie są we właściwym miejscu?

Efektywność pracowników na zajmowanych stanowiskach

 1. Zrób listę ludzi pracujących w twoim zespole.
 2. Przy każdym z pracowników odpowiedz na pytanie: „Czy zatrudniłbyś tę osobę ponownie na tym stanowisku? Dlaczego?”.

Czy zatrudniłbyś pracownika ponownie na to samo stanowisko?

Tak i Dlaczego?

Nie i Dlaczego?

 

9. Lekcja
Ku mistrzostwu

Roszady i rozwój – pierwsze kroki, zmiany

1.Zapisz inicjały osób, co do których masz wątpliwości, czy zatrudniłbyś je ponownie na tym samym stanowisku

2.Przy każdej osobie wpisz odpowiedź na dwa pytania:

 • Czy tej osobie brakuje jakichś istotnych umiejętności/zdolności potrzebnych do osiągania mistrzowskich rezultatów? Jakich?
 • Czy widzisz jakieś inne, bardziej odpowiednie stanowisko dla tej osoby? Jakie?

(POBIERZ TABELĘ)

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.

Pracownicy w sytuacjach napięcie reagują agresją, płaczem lub bezradnością i brakiem umiejętności skupienia się na realizacji zadania. Działają chaotycznie...

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy
Wiele ludzi może kojarzyć zespół wirtualny z zespołem nierzeczywistym, złożonym z awatarów. Jednak zespół wirtualny jest jak najbardziej rzeczywisty, składa się z rzeczywistych ludzi, którzy wykonują realną pracę.

Handlowcy sprzedają ciągle te same produkty tym samym Klientom. Nie wychodzą poza utarty przez lata schemat. Uważają, że dany Klient nie zainteresuje się nowszym, lepszym modelem, ani nie dokupi dodatkowych opcji

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Milczenie w zespołach zdalnych nie jest złotem, jest ich przekleństwem. Spotkania online mogą krótkie, efektywne, z powodzeniem udrażniać przepływ informacji. Wymagają jednak innych niż naturalne i intuicyjne sposobów zarządzania strukturą, czasem i komunikacją.
2021-04-22
22 kwietnia 2021
2021-04-22
Szkolenie online Szkolenie online
Zarządzanie zdalnym zespołem składa się z rutyn menedżerskich – podobnie jak w przypadku zespół stacjonarnych. Warto doskonalić te rutyny i uwzględnić w nich dynamikę tego co się dzieje w zespole zdalnym. Ten rodzaj pracy jest znacznie mniej stabilny – zjawiska utraty więzi, spadku zaangażowania, emocji w zespole nasilają się jeżeli nie spotkają się z właściwą reakcją menedżerską.
2021-04-26
26 kwietnia 2021 -27 kwietnia 2021
2021-04-27
Szkolenie online Szkolenie online
Wersja online: Siła i Odporność Menedżera - Trening Online
Odporność i wytrwałość, otwartość na zmiany, umiejętność kontroli emocji i skuteczne zarządzanie stresem to umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie. Dla menedżerów chcących poznać sztukę wytrwałości i kontroli emocji szkolenie to będzie idealnym rozwiązaniem. Siła i odporność menedżera buduję siłę i odporność zespołu – a jest to w dzisiejszych czasach więcej niż pożądane.
2021-04-28
28 kwietnia 2021 -29 kwietnia 2021
2021-04-29
Szkolenie online Szkolenie online

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.