Raport HR - 2016/2017 (cz. 4/7) Design-Thinking

Podejście Design Thinking pomaga w rozwiązywaniu takich problemów, w których nie ma oczywistych i łatwych rozwiązań. Jest uniwersalną metodą, która ma zastosowanie w dowolnym obszarze działalności firmy: od HR przez sprzedaż, po marketing czy produkcję. 

10 marca 2017
zdjęcie - Raport HR - 2016/2017 (cz. 4/7) Design-Thinking

Design Thinking – nowoczesna metoda rozwiązywania problemów 

Istota Design Thinking

Metoda Design Thinking może być zastosowana w dowolnym problemie biznesowym, który nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Przykłady:

 • Obszar HR: „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”,
 • Sprzedaż: „Jak współtworzyć z klientem rozwiązania jego problemów, zamiast sprzedawać mu rozwiązania problemów, które nie są jego problemami?”,
 • Zarządzanie: „Jak zbudować środowisko pracy, które będzie wyzwalało wśród wszystkich pracowników poczucie współodpowiedzialności za rezultaty osiągane przez firmę?”.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Przy rozwiązywaniu problemów i tworzeniu nowych rozwiązań w praktyce biznesowej najczęściej można napotkać dwa rodzaje myślenia: myślenie biznesowe, które oparte jest na chłodnej analizie, kalkulacji ryzyka i racjonalnym podejściu oraz myślenie kreatywne, które cechują emocjonalność, bujanie w obłokach, nieskrępowana wyobraźnia.
 


Design Thinking łączy walory obu typów myślenia poprzez:

 • płynne przechodzenie z podejścia racjonalnego w emocjonalne (i na odwrót),
 • przełączanie myślenia analitycznego w syntetyczne,
 • nadawanie porządku i logicznej struktury pomysłom opartym na intuicji.

Gamma została firmą szkoleniową roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy szkolenie zamknięte w małych 10 osobwych grupach z obszarów: sprzedaży, managerskiego, rozwoju osobistego. Szkolenie otwarte dodatkowo z obszarów: Human Resources oraz eksperckich.

 

Przebieg procesu Design Thinking

Tworzenie rozwiązań w oparciu o metodę Design Thinking przebiega przez sześć następujących po sobie etapów:

Jak wygląda proces, pokażemy na przykładzie problemu z obszaru HR „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”.

 1. Empatia, czyli rozpoznanie i głębokie zrozumienie potrzeb lub problemów grupy docelowej, na przykład młodych pracowników.
 2. Problem, czyli zdefiniowanie prawdziwego problemu na podstawie informacji z etapu 1. Na przykład „Jak wprowadzić do codziennej pracy i szkoleń dla młodych pracowników elementy zabawy i rozrywki?”, ponieważ odkryliśmy, że to, co najbardziej zniechęca młodych do pracy w naszej firmie, to nuda i rutyna.
 3. Idee, czyli stworzenie nieograniczonej listy wszystkich możliwych działań uatrakcyjniających pracę i szkolenia dla młodych pracowników.
 4. Prototyp, czyli wstępne zaprojektowanie zmian uatrakcyjniających pracę i naukę młodych pracowników.
 5. Test, czyli sprawdzanie w formie pilotażu zaprojektowanych rozwiązań i badanie ich skuteczności oraz wprowadzanie niezbędnych korekt (proces iteracji).
 6. Wdrożenie, czyli wykorzystanie doświadczeń z testowanych rozwiązań i wybranie najlepszego wariantu, który wprowadzamy w życie.

Na każdym etapie korzysta się z określonych narzędzi i sprawdzonych metod pozwalających na owocną realizację procesu, np. obserwacje, mapy empatii, „5 x dlaczego”, metody heurystyczne itd., dostosowanych do specyfiki problemu.

Design Thinking idealnie wpisuje się w kulturę pracy zespołowej i samozarządzających się zespołów w turkusowych organizacjach, angażując pracowników z różnych specjalności, o zróżnicowanych doświadczeniach, osobowościach i punktach widzenia.


ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Szanowni Państwo!
Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma

W kulturze organizacyjnej wielu firm świadomie promowane są takie wartości, jak: proaktywność, inicjatywa, kreatywność pracowników, a jednocześnie nieświadomie nakłania się pracowników do podporządkowania i posłuszeństwa wobec status quo. Takie środowisko rodzi wewnętrzny bunt wśród młodych talentów, których system wartości ukształtowany został przez wolny rynek i kulturę liberalną.

Wielu badaczy i liderów biznesu ma poczucie, że obecny sposób zarządzania firmą osiągnął granicę swoich możliwości. Niezliczone wyniki badań jasno pokazują, że firmy częściej są miejscem znoju i strachu niż pasji i prawdziwego zaangażowania. W firmach zarówno ci na górze, jak i ci na dole hierarchii organizacyjnej są rozczarowani. Zwykli pracownicy ogarnięci są poczuciem swojej bezsilności, a menedżerowie są przemęczeni konfliktami. Wszyscy oni tęsknią do miejsca pracy, w którym panuje duch prawdziwej współpracy, honorowane są indywidualne aspiracje i pielęgnowane osobiste
talenty.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.