TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA 1/2

Podobnie jak TOŻSAMOŚĆ OSOBISTA jest wyróżnikiem jednostki, tak tożsamość organizacji, wizerunek i kultura organizacyjna to zbiór cech wyróżniających daną organizację, czyli odróżniającą ją od innych.
24 maja 2017
zdjęcie - TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA 1/2

TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA

Tożsamość organizacji

Podobnie jak TOŻSAMOŚĆ OSOBISTA jest wyróżnikiem jednostki, tak tożsamość organizacji to zbiór cech wyróżniających daną organizację, czyli odróżniającą ją od innych.

Elementami budującymi tożsamość organizacji są m.in.:

 • Definiujące organizację aspekty prawne (własność, akty prawne związane z zakresem działania organizacji)
 • system wartości organizacyjnych
 • system wiedzy i przekonań o mocnych i słabych stronach
 • kierunki działań – misja i strategia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Z tożsamością organizacji jest nierozerwalnie związane pojęcie kultury organizacyjnej. Tożsamość dotyczy jednak raczej założeń (zewnętrznych i wewnętrznych dotyczących funkcjonowania organizacji, kultura organizacji to sposób realizacji złożeń wewnątrz firmy – np. rzeczywisty sposób zarządzania ludźmi, realnie promowane postawy itp.

Odpowiadając na pytanie o tożsamość organizacji musimy odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Kim jesteśmy jako organizacja? Jakie są definiujące nas zależności kapitałowe i uwarunkowania prawne?
 • Jaką organizacją chcemy być? Jakie jest nasze miejsce na rynku?
 • Czym się zajmujemy?


Zdefiniowanie tożsamości organizacyjnej pozwala na spójne sformułowanie strategii działania, pomaga zdefiniować potencjalne ograniczenia organizacji (a tym samym pozwala na sprawniejsze zarządzanie nimi), określa w jaki sposób powinna wyglądać kultura korporacyjna, aby możliwa była realizacja założeń biznesowych.

Wizerunek organizacji

Tak jak tożsamość organizacji jest zbiorem założeń i uwarunkowań dotyczących organizacji, tak wizerunek jest zbiorem przekonań o organizacji panujących na zewnątrz niej. Bardzo często wizerunek firmy odbiega od tego, w jaki sposób organizacja chciałaby być postrzegana – wiele firm wydaje znaczne sumy pieniędzy na badania rynkowe sprawdzające na ile zewnętrzny wizerunek organizacji pokrywa się z założeniami wewnętrznymi. Wielokrotnie wewnętrzne działania firmy (kultura organizacji, strategia itp.) realnie są zaprzeczeniem wizerunku, jaki organizacja chciałaby budować na zewnątrz.

Employer Branding jako część budowania wizerunku organizacji.
Employer Branding – czyli budowanie marki pracodawcy – to ta część ogólnego wizerunku organizacji, która jest związana z istnieniem na rynku pracy. Wielokrotnie pracodawcy chcą przyciągać najzdolniejszych, najbardziej wartościowych kandydatów nie zastanawiając się co (poza finansami) w funkcjonowaniu organizacji mogłoby być dla tych kandydatów atrakcyjne. Finanse są oczywiście ważne, nie mniej inne aspekty funkcjonowania organizacji jako pracodawcy mają równie kluczowe, a niejednokrotnie bardziej kluczowe znaczenie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:Takimi elementami mogą być np.:

 • Ambitne zadania – czyli takie, które angażują mocne strony pracowników i odpowiadają na ich potrzeby (np. bezpieczeństwa, prestiżu, itp.), a niektóre są tylko intratne dla samej organizacji
 • Styl zarządzania – czyli jasne, transparentne i konsekwentnie przestrzegane zasady np. awansów, podwyżek, podziału zadań, odpowiedzialności – w tym menedżerskiej

 

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.CSR
Dosyć popularną metodą budowania wizerunku organizacji jest ostatnio tzw. CSR (Corporate Social Rensponsibility). CSR to zbiór tych działań organizacji, które mają wskazywać na odpowiedzialność organizacji wobec całego otoczenia organizacji (nie tylko wobec klientów czy pracowników).

Działaniami, które mieszczą się w tej kategorii mogą być m.in.:

 • Dbanie o środowisko naturalne
 • Korzystanie z bezpiecznych surowców
 • Recycling
 • Oszczędność energii elektrycznej
 • Oszczędność papieru
 • Działania na rzecz grup potrzebujących
 • Wspieranie domów dziecka
 • Wspieranie zainteresowań dzieci uboższych rodzin
 • Wspieranie aktywizacji zawodowej grup narażonych na wykluczenie zawodowe
 • Wspieranie opieki nad zwierzętami


Działania CSRowe mogą przyjmować najrozmaitszą postać. Mogą oczywiście przyjmować formę dotacji pieniężnych, często przyjmują jednak bardziej „fizyczną” postać – np. zbiórka zabawek, malowanie ośrodków pomocy społecznej, organizowane przez pracowników danej organizacji warsztaty, itp.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.