Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem

Posiadanie menedżerskiej odwagi wiąże się z wieloma różnorakimi umiejętnościami. Wprawa w stawaniu naprzeciw występującym problemom, sztuka doboru odpowiednich ludzi w swoim otoczeniu, kunszt podejmowania ciężkich decyzji oraz brania za nie pełnej odpowiedzialności to tylko kilka przykładowych zdolności którymi odznaczają się menadżerowie.

zdjęcie - (the_title())


Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem


Wstęp

Prawdziwa esencja menedżerskiego bohaterstwa może zostać zatem podsumowana w kilku istotnych kompetencjach:

  • umiejętności bycia liderem,
  • odpowiedzialności,
  • zdolności otaczania się adekwatnymi współpracownikami,
  • okazywaniu wrażliwości,
  • byciu niezależnym,
  • umiejętności radzenia sobie z rzeczywistością

Oto, dlaczego przedstawione wyżej kompetencje grają niezwykle istotną rolę w menedżerskiej odwadze.

Dowiedziałem się że odwaga nie jest absencją strachu, lecz triumfem nad nim.

Nelson Mandela

Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem

Bycie liderem wiążę się z podążaniem za końcowym celem, odpowiednim kierowaniem, rozsądnym decydowaniem, ze stawianiem czoła przeciwnościom losu, opanowywaniem uczuć, byciem przykładem dla innych oraz zdobywaniem ich zaufania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

Nie istnieje nic gorszego od drużyny której kapitan nie wie dokąd zmierza, który nie jest w stanie podjąć żadnych decyzji czy też który nie potrafi przyjąć konstruktywnej krytyki i ponieść odpowiedzialności za swoje czyny. Podsumowując, jest to nieproduktywne oraz nie przyczynia się w żadnym stopniu do zaangażowania pracowników.

Menedżerska odwaga to bycie niezależnym i odpowiedzialnym

Bycie niezawisłym oznacza brak strachu przed podejmowaniem odpowiedzialności i przed stawaniem w obronie własnych racji mimo braku poparcia innych. Oznacza również głośne wyrażanie swoich przekonań, nawet wśród ludzi z odmiennymi opiniami jak i radzenie sobie z konsekwencjami swoich słów.

Z tego też powodu, należy być introspektywnym i posiadać niezwykle wysoką samoocenę. Prawdą jest, że bycie dobrym liderem często wiąże się z samodzielną walką z występującymi trudnościami, stąd nie każdy może się nadawać do takiego zajęcia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Mówi się, że menadżer samotnie znajduje się na szczycie, który pełny jest przeciwności losu. Nie jest to błędne myślenie. Menadżerowie są pierwsi w kolejce do bycia krytykowanym gdy coś nie idzie zgodnie z planem przez swoją widoczną rolę w podejmowaniu decyzji.

Prawdą jest że przewodzenie grupą ludzi jest zdecydowanie cięższe od podążania za nimi, przez to menadżerowie muszą nauczyć się stoickiego przyjmowania krytyki i części winy za wszelkie popełnione błędy.

Posiadanie odwagi do bycia liderem nie zawsze oznacza każdorazową nieomylność. Zdolność do brania na siebie odpowiedzialności bez umniejszania innym lub bez zrzucania winy na czynniki zewnętrzne jest w tym przypadku niezwykle istotna.

Dlaczego? Ponieważ człowiek uczy się na swoich błędach i dzięki temu jest w stanie się rozwijać. Jest to krok do przodu, który umożliwia analizowanie faktów, odpowiednie wyciągnięcie wniosków i odnalezienie satysfakcjonującego rozwiązania.

Ile razy wśród współpracowników można usłyszeć słowa „nie udało mi się odnieść sukcesu ponieważ otrzymałem błędną radę, ponieważ mój zespół nie chciał za mną podążać, ponieważ warunki ekonomiczne nie były sprzyjające” i tym podobne.

Oczywiście takie czynniki mogą utrudnić odniesienie sukcesu. Niestety na tym właśnie polega życie, które przez takie elementy weryfikuje kto nadaje się do bycia liderem i kto posiada menadżerską determinacje.

Prawdziwi liderzy, ze względu na swoją pozycję, muszą posiadać wystarczającą odwagę by brać odpowiedzialność za swoje decyzje i za ich konsekwencje, niezależnie od tego czy okazały się one słuszne.

Łatwo jest przyjmować pochwały gdy odnosi się sukcesy, jednak prawdziwa śmiałość to akceptowanie winy gdy wyniki pracy nie są satysfakcjonujące i wyciąganie z nich wniosków, aby móc się dalej rozwijać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

Menedżerska odwaga to kontrola nad chaosem

Prawdziwą miarą człowieka nie jest jego postawa w chwilach komfortu i wygody, lecz jego zachowanie w chwilach wyzwań i kontrowersji.

Martin Luther King

W trakcie burzy prawdziwy lider zawsze pozostaje spokojny i pełen kontroli, nawet gdy wewnątrz czuje się niepewnie i powątpiewa w swoje umiejętności. Lęk jest częścią człowieczeństwa. Należy nauczyć się go kontrolować i przekierowywać w odpowiednie kierunki i czynności.

Podczas wszelkich wyzwań niezwykle istotne jest aby menadżer posiadał pełne zaufanie swojej ekipy. Musi on być obecny i wyrazisty, nie ważne czy sytuacja jest spokojna czy napięta. W pracy menadżera nie ma momentów w których powinien on być dyskretny, nawet gdy jest to jego pierwszym naturalnym odruchem.

Liderzy prowadzą innych swoim przykładem, muszę podwinąć rękawy, podchodzić do innych, zadawać pytania i przede wszystkim poświęcić czas na uważne słuchanie. Aby to zrobić, należy znać samego siebie i dobrze poznać ludzi w swoim otoczeniu.

Co więcej, słowa i czynności które wykonuje kapitan statku w trakcie sztormu są pod stałym nadzorem i obserwacją załogi. Ich wiarygodność jest wówczas szczególnie istotna. Podczas burzy menadżer powinien zdawać sobie sprawę z tego w jaki sposób jego słowa są interpretowane przez resztę ekipy, ponieważ ludzie często widzą i słyszą rzeczy na wiele sposobów.

Odwaga menadżerska to stawianie czoła prawdzie

Menadżerską odwagą jest wyrażanie swoich myśli i nazywanie rzeczy po imieniu, jednak to nie wszystko. Należy również wiedzieć w jaki sposób, w jakim czasie i w kierunku jakiej osoby przedstawić swoje zdanie. Może się to wydawać banalne, lecz wbrew pozorom jest to niezwykle skomplikowane zadanie.

Wielu ludzi zna kilku menadżerów którzy wyrażają brak satysfakcji każdemu za wyjątkiem osób których to niezadowolenie dotyczy. W tym kontekście, szanse na dotarcie do optymalnego rozwiązania są znikome.

Co jednak z menadżerami którzy adresują dany problem w najmniej odpowiednim do tego momencie?

I co z tymi którym brak taktu podczas poruszania kontrowersyjnych treści? Wyrażanie swojego zdania jest niezwykle istotne, owszem, jednak równie ważny jest moment który jest wybrany do omówienia tych kwestii oraz sposób w jaki jest to zrobione. Należy pamiętać o podchodzeniu do pewnych spraw w sposób konstruktywny aby ich nie zaprzepaścić lecz polepszyć.

Posiadanie menedżerskiej śmiałości oznacza również umiejętność dostrzegania rzeczy takimi jakie są i dzielenie się nimi ze swoją drużyną.

Nie zawsze ma się chęci do szerzenia każdego szczegółu swojej pracy, mogą wystąpić chwile zwątpienia i ochota do utajnienia pewnych detali. Jest to jednak zrozumiałe zachowanie.

Niemniej jednak, gdy w grę wchodzi osiągnięcie pewnego celu które często zależne jest od pracy zespołowej, nie należy zatajać prawdy ponieważ może to doprowadzić do błędnej analizy i ścieżki pracy przez współpracowników, co oznaczać będzie pracę na marne.

Byłaby to strata czasu, oraz co ważniejsze, sposób na podważenie czyjejś wartości. Pracownicy często są w stanie wyczuć wszelkie zatajane wiadomości, co doprowadza do wielu wątpliwości i prowadzi do utraty zaufania względem swojego przełożonego.

Odmowa stawania twarzą w twarz z występującymi problemami i rzeczywistością przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Menedżerska odwaga to umiejętność polegania na innych

Ludzie osiągają wielkie rzeczy dzięki pracy zespołowej. Poleganie na innych wymaga odwagi, wiary w ich możliwości i pomocy przy rozwijaniu się. Należy jednak wiedzieć w których pracowników inwestować i dodatkowo mieć odpowiedni plan który umożliwił by ich rozwój.

Podsumowując, menedżerska odwaga polega na zachęcaniu swoich pracowników do stałego rozwoju, do stawiania sobie coraz wyższych poprzeczek lub po prostu do bycia osobą sukcesu. Jest to podstawą w zarządzaniu pracownikami oraz w zwiększaniu ich zaangażowania.

Menedżerska odwaga to bycie otwartym na różnorodność

Aby móc być określanym mianem śmiałego menadżera należy otaczać się różnorakimi ludźmi oraz być otwartym na ich inność.

Ludzkim odruchem jest chęć do życia wśród znajomych lub ludzi nam podobnych, ponieważ zmiany bywają przytłaczające i przerażające, nie powinno się jednak kierować tymi aspektami.

Odrzucającym czynnikiem może być również strach przed byciem przytłumionym przez obcą osobę. Jednakże aby móc odnosić sukcesy, powinno się pozwolić na to również innym.

Liderzy często muszą zaakceptować fakt tego iż ktoś inny ma lepszy od nich pomysł i zachować w takim momencie spokój, ponieważ atmosfera stanowiska pracy jest w tym przypadku niezwykle istotna.

 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.