Metoda 5 Why, czyli „dziecinnie” proste identyfikowanie przyczyny problemu

Rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim ustalenia jego prawdziwej przyczyny. Jeśli usuwa się tylko doraźne objaw kłopotów dręczących firmę, to problem będzie ciągle wracał - niczym gorączka przy niedoleczonej grypie.

4 listopada 2019
zdjęcie - Metoda 5 Why, czyli „dziecinnie” proste identyfikowanie przyczyny problemu


Metoda 5 Why, czyli „dziecinnie” proste identyfikowanie przyczyny problemu


Metoda 5 Why - wstęp

Rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim ustalenia jego prawdziwej przyczyny. Jeśli usuwa się tylko doraźne objaw kłopotów dręczących firmę, to problem będzie ciągle wracał - niczym gorączka przy niedoleczonej grypie.

„Dziecinnie” prosta w stosowaniu metoda 5 Why pozwala na zidentyfikowanie prawdziwego źródła komplikacji i, co za tym idzie, ostateczne usunięcie problemu.

Metoda 5 Why to powtarzanie tak długo pytania „dlaczego”, aż dotrze się do źródła problemu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

Geneza powstania

Legenda głosi, że metoda 5 Why została wymyślona przez japońskiego inżyniera i menadżera, twórcę Systemu Produkcyjnego Toyoty - Taiichi Ōno. Wpadł na nią podczas rozmowy z 3 - letnią córką.

Dzieci w tym wieku są niezwykle ciekawe świata, a ich „firmową” odzywką jest „a dlaczego?”. TaiichiŌno, zasypywany właśnie setką podobnych pytań przez ukochaną córkę, doszedł do wniosku, że dzięki prostemu „dlaczego” można dociec przyczyn wielu problemów pojawiających się w firmy.

Na czym polega metoda 5 Why?

Zaczyna się od zadania pytania „dlaczego”, które odnosi się do negatywnego wydarzenia zaistniałego w firmie.

Posługując się metodą 5 Why trzeba założyć że pojawiające się zawodowe niedociągnięcia - przekroczone terminy, zakłócony proces produkcyjny czy defekt w produkcie - to tylko symptomy ukrytego, gdzieś pod powierzchnią zdarzeń problemu trawiącego firmę.
Każde kolejne „dlaczego” powinno rozmówców prowadzić o krok dalej, aż dotrą do prawdziwej przyczyny problemu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Zakłada się, ze pięć pytań zaczynających się od „dlaczego” wystarczy, żeby zidentyfikować przyczynę problemu, ale nie należy przywiązywać się do tej liczby. Raz wystarczą tylko cztery pytania, innym razem dojdzie się i do dziesięciu. Ważne, żeby każde kolejne zadane pytanie prowadziło rozmówców do zrozumienia problemu.

Bywa i tak, że kolejne pytania prowadzą na manowce. Zamiast przybliżać, oddalają od rozwiązania. Dlatego, mimo że tak pozornie prosta, metoda 5 Why wymaga zachowania żelaznej dyscypliny w rozumowaniu.

Stosujący metodę 5 Why musi cały czas pamiętać o zachowaniu związku przyczynowo - skutkowego podczas analizy omawianych wydarzeń.

Metoda 5 Why jest znakomitym narzędziem do rozwiązywania codziennych problemów pracowniczych. Może być jednak również świetnym instrumentem do wykrycia większych, systemowych niedomagań firmy.

Metoda 5 Why – terapia dla firmy

Metodę 5 Why można porównać do procesu psychoterapii, np. do dialogu sokratejskiego w psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Dialog sokratejski polega na umiejętnym zadawaniu pytań przez terapeutę, w sposób umożliwiający pacjentowi samodzielne zidentyfikowanie błędów lub zafałszowań we własnym myśleniu.

W psychoterapii rozpoznanie własnych błędów przynosi pacjentowi ulgę i często uzdrowienie. Metoda 5 Why również zakłada, że wykrycie problemu, wydobycie go z cienia na światło dzienne, przyniesie „ulgę” przedsiębiorstwu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Dwa poziomy stosowania metody 5 Why

Poszukiwania przyczyn problemu za pomocą metody 5 Why powinny obejmować dwa aspekty:

 • Dlaczego pojawił się problem?
  Tu należy poddać analizie przyczyny powstania problemu. Dlaczego w ogóle problem się pojawił?
 • Dlaczego problem nie został wcześniej zauważony?
  Drugi aspekt metody 5 Why dotyczy pytania: dlaczego obowiązujący w firmie system kontroli nie wykrył problemu wcześniej? Namysł nad tym jest istotny, bo przeprowadzony właściwie pozwoli na wprowadzenie usprawnień do ogólnego systemu przedsiębiorstwa. I zapobiegnie podobnym kłopotom w przyszłości.

Jak stosować metodę 5 Why?

Należy zebrać informacje o problemie

Pierwszy etap działań polega na zebranie maksimum dostępnych faktów o problemie. Im więcej wiadomości się zbierze, tym łatwiej będzie zidentyfikować jego przyczynę.

Podczas gromadzenia danych warto zadawać sobie następujące pytania:

 • jak objawia się problem?
 • kiedy został odkryty?
 • jaka jest jego skala?
 • jakie niebezpieczeństwo dla firmy stwarza?

Uszeregowanie zdobytych informacji według takiego klucza pozwoli na sprawniejsze wdrożenie metody 5 Why.

Zespół roboczy

Jeżeli informacje o problemie zostały zebrane, to następnie należy stworzyć zespół roboczy do jego rozwiązania. Zespół ma, wspólnymi siłami, ustalić przyczyny problemu. Najlepiej, żeby były to osoby bezpośrednio stykające się z problemem.

Precyzyjny opis kierunku działania

Temat pracy dla zespołu roboczego  musi być konkretnie określony. Tak, żeby każdy wiedział dokładnie, o co chodzi. I mógł skupić się na meritum. Jest to o tyle istotne, że większość ludzi ma tendencję do popadania w dygresje i odchodzenia od głównego tematu dyskusji. Tymczasem, jak już było wspomniane, metoda 5 Why wymaga zastosowania żelaznej logiki.

Pytania

Następnie można przejść do głównej części, czyli zadawania pytań odnośnie problemu. Odpowiedzi warto zapisywać.

Weryfikacja

Kiedy już przeprowadzi się rundę pytań i ustali źródło problemu warto poddać całość weryfikacji. Chodzi o to, czy zastosowane rozumowanie jest poprawne, tj. czy finalna odpowiedź jest logicznie powiązana z wydarzeniem, od którego wszystko się zaczęło.

Przykładowe zastosowanie metody 5 Why

W kolejnym numerze pewnego poczytnego pisma miała zostać opublikowana graficzna reklama firmy X. Niestety, reklama nie została opublikowana.

 • Problem: zaplanowane działania marketingowe nie doszły do skutku.
 • Pytanie 1: dlaczego reklama nie ukazała się w piśmie?
 • Odpowiedź: ponieważ nie została przekazana redakcji w odpowiednim terminie.
 • Pytanie 2: dlaczego reklama nie została przekazana redakcji?
 • Odpowiedź: dział marketingu nie zdążył jej przygotować.
 • Pytanie 3: dlaczego dział marketingu nie zdążył jej przygotować?
 • Odpowiedź: ponieważ nie otrzymał reklamy w wyznaczonym czasie od grafika.
 • Pytanie 4: dlaczego grafik nie przygotował reklamy w odpowiednim terminie?
 • Odpowiedź: miał wiele innych projektów, nad którymi pracował.
 • Pytanie 5: dlaczego grafik nie potraktował przygotowania reklamy jako zadania priorytetowego?
 • Odpowiedź: niestety miał same priorytetowe zadania od wielu działów. Każde na cito.

Źródło problemu:

Grafik, ze względu na mnogość zleceń, nie ma odpowiednich mocy przerobowych, żeby skończyć prace w wyznaczonym terminie. Do tego, każde zlecane zadanie uważane jest przez zamawiającego (działy w firmie X) za najważniejsze i priorytetowe.

Rozwiązania:

 • odpowiednio zhierarchizować projekty realizowane przez grafika (te najpilniejsze powinny być robione w pierwszej kolejności)
 • zatrudnić w dziale graficznym więcej osób.

To oczywiście tylko prosty, standardowy przykład zastosowania metody 5 Why. W codziennej pracy pojawiające kłopoty są w większości bardziej skomplikowane. Ważne jest jednak zrozumienie mechaniki stosowania 5 Why.

Zalety metody 5 Why

Prostota

5 Why jest niezwykle prostą metodą do wykrywania przyczyn problemu. Nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, wiedzy eksperckiej czy czasochłonnych szkoleń. Można ją wykorzystywać w każdym przedsiębiorstwie.

Nauka analitycznego myślenia

Metoda 5 Why skłania stosujących ją pracowników do analitycznego myślenia i osobistej identyfikacji problemu. To sprawia, że przestają pracować na autopilocie i nie wykonują już swoich obowiązków tylko wedle narzuconych reguł. Pracownicy zaczynają postrzegać procesy zachodzące w firmie w sposób bardziej świadomy. Takie podejście może zaowocować tym, że w przyszłości sami będą zgłaszać propozycje ulepszeń.

Wady metody 5 Why

Metoda 5 Why nie jest działaniem, definiuje problem, jednak go nie rozwiązuje. Co więcej, jak każda metoda dedukcyjna może prowadzić do błędnych wniosków. Procedura 5 Why  jest nastawiona na znalezienie pojedynczej przyczyny błędu. Im więcej możliwych przyczyn problemu lub źródło kłopotów ma bardziej ogólny i mglisty charakter, tym trudniej wykorzystać z sukcesem metodę 5 Why.

Podsumowanie

Metoda 5 Why, choć z pozoru prosta, czy nawet dziecinna, kryje w sobie wiele ciekawych odniesień i wymaga logiki w stosowaniu. Z pewnością jest cennym i, co najważniejsze, prostym narzędziem do identyfikowania pojawiających się problemów.

 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Porozumiewanie się wymaga energii, wysiłku i koncentracji, a mimo tego rezultaty nie są takie, jakich się oczekuje. Model Extended DISC® proponuje rozwiązania, dzięki którym komunikacja z innymi będzie bardziej skuteczna.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

Psychologowie społeczni wyróżnili trzy strefy mentalne, między którymi przemieszcza się człowiek w trakcie swojego życia. Są to strefy: komfortu, rozwoju i paniki. W której strefie najlepiej przebywać, kiedy wykonuje się zawodowe obowiązki?

Psychologowie społeczni wyróżnili trzy strefy mentalne, między którymi przemieszcza się człowiek w trakcie swojego życia. Są to strefy: komfortu, rozwoju i paniki. W której strefie najlepiej przebywać, kiedy wykonuje się zawodowe obowiązki?

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.