Model 360 stopni - metoda 360 stopni w ocenie pracownika

Nazwa tej metody diagnozy pochodzi od sposobu jej zastosowania, tj. zbierania informacji, jak funkcjonuje w organizacji dany pracownik według osób z bliższego i dalszego otoczenia.

28 października 2014
zdjęcie - Model 360 stopni - metoda 360 stopni w ocenie pracownika

Model 360 stopni - metoda 360 stopni w ocenie pracownika

W zarządzaniu zasobami ludzkimi często można spotkać się z jednym z najbardziej popularnych narzędzi do weryfikacji pracowników, a mianowicie z okresową oceną pracownika. Może ona przybierać różne postacie i w zależności od tego, w jaki sposób dokonywana jest taka ocena, może być ona nazywana oceną 180, 360, 270 a nawet 90 stopni. Nazwa pochodzi od tego, kto ocenia pracownika. W przypadku oceny 360 są to jego współpracownicy, przełożeni, a nawet klienci oraz on sam.

Ilościowa a jakościowa, czym się różnią?

Dla modelu 360 możemy przedstawić dwie opcje w zależności od potrzeb firmy. Ocena ilościowa polega na przeprowadzeniu ankiety opracowanej w oparciu o wskaźniki kierujące się działalnością przedsiębiorcy. W ankiecie znajdują się stwierdzenia i przyporządkowana do nich skala, na której oceniający zaznacza stopień realizacji danego zadania ocenianej osoby. Po zebraniu danych można dokonać zsumowania wyników i przedstawienia ich pracownikom.

Ocena jakościowa jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu. W tym przypadku bowiem z każdym pracownikiem przeprowadzany jest wywiad, przy użyciu za każdym razem takich samych pytań. Notatki z wywiadów są opracowywane przez przeprowadzającego wywiady i następnie prezentowane w formie raportu. Czasochłonność tej metody to przede wszystkim czas, jaki trzeba poświęcić na przeprowadzenie rozmów, podczas gdy przy ocenie ankietowej wystarczy w tym samym momencie poprosić wszystkich pracowników o wypełnienie przygotowanego druku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Narzędzia do modelu 306 stopni

W niektórych firmach nadal stosuje się kwestionariusze papierowe ale istnieje bardzo dużo programów komputerowych (zarówno instalowanych na komputerze jak i online w przeglądarce internetowej), które automatyzują pracę, ułatwiają budowę kwestionariuszy, analizę czy ocenę pracownika. Firmy szkoleniowe często udostępniają narzędzia do tego modelu za darmo lub w pakiecie ze szkoleniami.

Korzyści, jakie można osiągnąć przy modelu 360

Model ten określany jest nie bez powodu najbardziej obiektywnym modelem oceny pracy. Dzięki zebraniu opinii z grupy osób pracujących z danym pracownikiem na różnych płaszczyznach możemy dowiedzieć się, jakie są jego kompetencje na wielu poziomach zadań, które został mu powierzone. Dodatkowo opinie mogą się od siebie różnić w zależności od tego, na co dana osoba kładzie nacisk. Dla niektórych ważniejsze będą zdolności interpersonalne, a dla innych profesjonalizm i terminowość wykonanej pracy.

Po przeprowadzeniu tej oceny bardzo dużo zyskuje się już na uwagach osób, wśród których przeprowadzona została ocena, a jeżeli dodatkowo raport został połączony z rozmowami z trenerami personalnymi, możliwa jest natychmiastowa korekcja złych zachowań. Z pewnością tego rodzaju badanie dostarcza dużej ilości informacji o pracownikach, co samo w sobie jest wartością dodaną. Na ich podstawie można już w bardzo konkretny sposób rozplanować rozwój kariery w firmie dla poszczególnych pracowników i dobrać szkolenia, które będą rozbudowywać odpowiednie sfery ich kompetencji.  

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

Assessment Center (AC) jest definiowany jako ocena grupy jednostek przez zespół sędziów przy użyciu szeregu szczegółowych i wieloaspektowych technik. Przynajmniej jedna z tych technik powinna być próbką pracy lub „symulacją” (Task Force on Assessment Center Standards, 1980).
 
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.