Netykieta, czyli savoir - vivre w Internecie

Netykieta podobnie jak savoir – vivre nie jest ustalona raz na zawsze, a za jej nieprzestrzeganie nie zawsze grozi kara. Jednak uporczywe łamanie netykiety może grozić odsunięciem od jakiejś usługi internetowej lub wykluczeniem z wirtualnej grupy. W skrajnym przypadku, negatywne zachowanie w sieci, może powodować kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

zdjęcie - Netykieta, czyli savoir - vivre w Internecie


Netykieta, czyli savoir - vivre w Internecie

Netykieta to zasady opisujące, jak należy zachowywać się i działać w Internecie.

Fundamentalne reguły netykiety to: okazywać szacunek i nie obrażać innym uczestników wirtualnego środowiska.

Netykieta podobnie jak savoir – vivre nie jest ustalona raz na zawsze, a za jej nieprzestrzeganie nie zawsze grozi kara. Jednak uporczywe łamanie netykiety może grozić odsunięciem od jakiejś usługi internetowej lub wykluczeniem z wirtualnej grupy. W skrajnym przypadku, negatywne zachowanie w sieci, może powodować kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

Do najczęstszych zachowań niezgodnych z netykietą należą:

 • trollowanie ( ośmieszanie i obrażanie innych internautów)
 • flooding ( wysyłanie w dużej ilości, tych samych wiadomości w krótkim czasie)
 • spamowanie ( wysyłanie nieistotnych lub zainfekowanych wirusem komputerowym wiadomości)

Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
2020-09-23
23 września 2020
2020-09-24
- 24 września 2020
Warszawa
Warszawa
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
Dzielenie się doświadczeniem jest równie wartościowe dla mistrza jak i ucznia

Niestety, z powodu przeświadczenia wielu internautów, że w Internecie jest się zupełnie anonimowym, zachowania w złym stylu są nagminne. Dlatego tym bardziej warto przyswoić sobie podstawy netykiety.

Netykieta w pracy

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie wypełnianie zawodowych obowiązków bez korzystania z Internetu. Pracownicze skrzynki mailowe są często przepełnione wiadomościami od klientów czy partnerów biznesowych, transakcje handlowe realizowane są za pomocą sieci, a i działania marketingowe firm, coraz częściej nakierowane są na Internet.

Do tego dochodzą takie obowiązki pracowników jak:

 • prowadzenie firmowego bloga
 • zarządzanie firmowym kontem w social media
 • zabieraniu głosu w imieniu firmy na branżowych forach internetowych

Internet i media społecznościowe stały się codziennym narzędziem pracy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie netykiety, wirtualnego savoir vivre’u.  Zachowanie w sieci świadczy nie tylko o pracowniku, ale również buduje wizerunek zatrudniającej go firmy.

Coaching menadżerski i zarządzanie rozwojem
2020-09-24
24 września 2020
2020-09-25
- 25 września 2020
Warszawa
Warszawa
Coaching menadżerski i zarządzanie rozwojem
Podekscytowanie, motywacja i entuzjazm są często znacznie więcej warte niż doskonałe umiejętności na papierze

Firmy często tworzą własne wersje netykiety

Lekko modyfikując ustalone wzorce lub dodając własne punkty cześć firm tworzy własne standardy netykiety, specyficzne dla własnej kultury pracy czy branży, w której działają. Ważne, żeby nowo przyjęty pracownik zapoznał się z tymi zasadami zanim podejmie samodzielne działania zawodowe.

Zalecenia netykiety - służbowy mail

Warto codziennie sprawdzać pocztę

Może kontrahent albo klient czeka na odpowiedź? Może szefowie firmy wysłali ważną wiadomość? Podstawą funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstwie jest szybka i niezakłócona komunikacja, a pracownicza skrzynka mailowa, bez wątpienia, jest jej najważniejszym ogniwem.

Pracownik, jeżeli przez dłuższy czas nie ma dostępu do skrzynki mailowej ( z powodu urlopu lub wyjazdu służbowego) powinien poinformować o tym za pomocą automatycznej wiadomości zwrotnej. W niej też powinien wskazać numer telefonu, pod którym będzie dostępny lub kontakt do osoby, która zastępuje go w czasie nieobecności.

Nie należy wysyłać zbyt dużych załączników

W trosce o bezproblemową komunikację, nie warto wysyłać załączników większych niż 2MB, żeby nie zablokować skrzynki odbiorcy. Jeżeli jest potrzeba wysyłania wiadomości o dużych rozmiarach załączników, lepiej wykorzystać internetową chmurę, albo darmowe programy lub strony, które pozwalają na wysyłanie dużych wiadomości.

Całkowicie niewskazane jest rozsyłanie łańcuszków szczęścia lub wiadomości czy plików niesprawdzonych pod kątem wirusów lub innego złośliwego oprogramowania.

Wiadomości powinny być czytelne

Maile wysyłane w pracy powinny być pisane bez zbędnych ozdobników. Czcionka musi być jednolita i utrzymana w jednej kolorystyce. Styl powinien być rzeczowy, niespecjalnie familiarny, pozbawiony zdrobnień czy kolokwializmów, nie wspominając już o wulgaryzmach, które są absolutnie niewskazane.

Stopka nadawcy

Bez wątpienia mail powinien zawierać tzw. „stopkę”, czyli imię i nazwisko nadawcy, nazwę zajmowanego stanowiska i dane kontaktowe – adres firmy, mail i telefon służbowy. Stopka nie powinna być zbyt długa – najwyżej 3-4 linijki. Może być też dołączone do niej logo firmy.

Caps Lock, emotikony, tytuł

Nie powinno się pisać wiadomości z włączonym Caps Lockiem, ponieważ może to być odebrane jako „krzyk” – nadmiernie emocjonalna, czy nawet agresywna wiadomość. Niewskazane jest również, przy zawodowej korespondencji, używanie emotikonów. Tytuł powinien być powiązany z treścią wiadomości. Natomiast, gdy wysyła się maila do większego grona odbiorców, należy korzystać z funkcji DW ( do wiadomości) lub UDW (ukryty do wiadomości).

Zasady interpunkcji i gramatyki

Pisząc maile warto pamiętać o podstawowych zasadach interpunkcji i gramatyki: przecinki, rozpoczynanie zdania z dużej litery, pisanie imion i nazwy również dużą literą. Pośpiesznie napisany mail, z masą błędów i stylistycznie niezgrabny, źle świadczy o profesjonalizmie nadawcy.

Klarowna treść

Wiadomości trzeba pisać jasno i precyzyjnie. Nie należy zakładać, że adresat maila „na pewno zrozumie”. Chaotycznie napisany mail, może zostać zrozumiany na opak. To pociągnie za sobą lawinę nieporozumień, które mogą negatywnie odbić się na pracy firmy.

Netykieta zwraca uwagę, że nie należy pisać wiadomości na zmianę wielkimi i małymi literami. Jest to tzw. „bełkotanie” i jest niemile widziane w korespondencji mailowej.

Trzymanie się wątku

Jeżeli prowadzi się długą korespondencję dotyczącą jednego wątku, lepiej korzystać z funkcji „odpowiedz”, a nie „napisz nową wiadomość”. W ten sposób wszystkie informacje zgromadzone będą w jednej serii maili, a nie chaotycznie „rozrzucone”. Zdecydowanie ułatwia to komunikację, np. bez problemu można wrócić do wcześniej wymienionych informacji.

Zalecenia netykiety - firmowy blog i konto w social media

Wszystkie zalecenia odnośnie poprawności językowej, które są wskazane przy pisaniu maili odnoszą się  również do prowadzenia firmowego bloga i konta w social media. Warto zaznaczyć, że styl pisania bloga i postów na social media może być nieco swobodniejszy niż maili.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na:

 • nie warto posługiwać się językiem nadmiernie specjalistycznym czy branżowym
 • w dobrym tonie jest szybko odpowiedzieć na komentarz lub pytanie zadane pod postem
 • lepiej nie używać jaskrawych kolorów i nie szafować z gifami. To męczy odbiorców
 • należy usuwać złośliwe czy wulgarne komentarze.

Jeżeli pod postem lub wpisem na blogu wywiąże się dyskusja należy rozmówcom zaproponować kontynuowanie jej w inny sposób ( np. mail, telefon), gdyż nie wszyscy obserwujący są zainteresowani jej śledzeniem, a nadmierna wymiana zdań „zaśmieca” te media.

Zalecenia netykiety - fora internetowe

Przy aktywnym udzielaniu się na forach internetowych należy pamiętać o:

 • dla wygody swojej i innych użytkowników warto pisać krótko i przejrzyście
 • zanim zada się pytanie na forum, lepiej sprawdzić czy podobna kwestia nie była omawiana już wcześniej. W tym celu należy skorzystać z wyszukiwarki na forum lub z rubryki FAQ ( najczęściej zadawane pytania).

Netykieta nie tylko w sieci

Wszechobecność Internetu i urządzeń mobilnych, sprawia, że trudno dzisiaj wytyczyć stałą granicę między światem wirtualnym i realnym. Co rodzi pytanie, jak i gdzie należy korzystać z sieci i smartfona?

Z ankiety przeprowadzonej w 2016 roku przez University of Southern California wynika, że aż dla 86 procent pytanych wielce niestosownym jest odebranie telefonu podczas spotkania służbowego. Podobny procent ankietowanych za spore faux pas uznało pisanie esemesów lub maili podczas tego typu spotkań.

Różnicę w podejściu do korzystania z urządzeń mobilnych wyznacza metryka. Dla starszych notoryczny kontakt ze smartfonem w pracy wydaje się nietaktem. Dla młodszego pokolenia jest to po prostu norma i rutyna, w której nie widzą nic złego. Na tym tle może dochodzić do nieporozumień.

Peter Cardon, jeden z autorów wyżej wymienionego badania, wspomina jak korzystanie ze smartfona podczas rozmowy rekrutacyjnej przekreśliło pewnemu młodemu człowiekowi szansę na zdobycie pracy.

Podczas takiej rozmowy poproszono go, o znalezienie jakiejś informacji w sieci. Po odblokowaniu telefonu, zobaczył, że przyszedł do niego sms i automatycznie sprawdził treść wiadomości. W tym momencie rekruterzy podziękowali mu za spotkanie.

Jak korzystać ze smartfona podczas spotkań zawodowych? Z pewnością z umiarem i tak, żeby nie zakłócać przebiegu mityngu.

Co poza siecią?

Mimo, ze netykieta ma swój, stale rozrastający się i coraz bardziej szczegółowy kodeks, warto pamiętać również o tym, co poza siecią. Jak przestrzegają fachowcy od internetowych dobrych manier: na pierwszym miejscu zawsze trzeba stawiać osoby, z którymi przebywa się w przestrzeni fizycznej, w „realu”: najbliższych, kolegów i koleżanki z pracy, klientów czy przełożonych.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Zarządzanie zmianą w wymagającej rzeczywistości VUCA
22 października 2020 - 23 października 2020
Warszawa

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
ADKAR  to nazwa metody zarządzania zmianą, która opisuje 5 kroków, które są niezbędne do wprowadzania nowych rozwiązań w organizacji.
Krzywa zmiany Adamsa, Hayesa i Hopsona opisuje przez jakie stany emocjonalne przechodzi jednostka ( lub większa zbiorowość), kiedy w jej życiu – prywatnym lub zawodowym – zachodzą głębokie zmiany. Krzywa zmiany zwraca uwagę na złożone problemy psychologiczne i psychospołeczne towarzyszące takim wydarzeniom.
Pokolenie C (inne określenie to generacja Z) swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu słowu „connected” (połączony). Bo to właśnie doświadczenie stałego „połączenia z siecią”, bycia „online”, aktywnego działania w Internecie i w mediach społecznościowych najlepiej definiuje tę generację.
Zero waste ( niemarnowanie, życie bez śmieci ) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.
Obecny artykuł
Netykieta, czyli savoir - vivre w Internecie
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Zarządzanie pokoleniami
22 września 2020 Szkolenie online
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Szkolenie zarządzanie pokoleniami wskazuje, które techniki menedżerskie i...
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
23 września 2020 -24 września 2020 Warszawa
Wzrastające potrzeby rozwojowe pracowników nie idą w parze z adekwatnym wzrostem budżetów szkoleniowych. Często jednak wiedza, która  jest...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji