Podnoszenie standardu pracy

Masz wrażenie, że zespół, którym zarządzasz nie pracuje na miarę swoich prawdziwych możliwości? Trudno ci dostrzec u nich zaangażowanie, energię i chęć podnoszenia wyników? Sprawiają wrażenie, że aktualny stan ich zadowala? To możliwe. A nawet wielce prawdopodobne. Większość ludzi bowiem nie stawia sobie samym ambitnych celów. To całkiem sensowna strategia z punktu widzenia dbania o swoją samoocenę: po co mamy fundować sobie szansę na porażkę?

29 października 2018
zdjęcie - Podnoszenie standardu pracy

 

Podnoszenie standardu pracy

 

Kochać znaczy wymagać, czyli jak zwiększać efektywność zespołu, którym zarządzasz

Masz wrażenie, że zespół, którym zarządzasz nie pracuje na miarę swoich prawdziwych możliwości? Trudno ci dostrzec u nich zaangażowanie, energię i chęć podnoszenia wyników? Sprawiają wrażenie, że aktualny stan ich zadowala? To możliwe. A nawet wielce prawdopodobne.

Większość ludzi bowiem nie stawia sobie samym ambitnych celów.

To całkiem sensowna strategia z punktu widzenia dbania o swoją samoocenę: po co mamy fundować sobie szansę na porażkę?

No tak, ale jeśli twoi ludzie nie chcą podnosić swoich wyników z powodu braku wewnętrznej motywacji, to najgorsze co możesz zrobić, to zaakceptować ten stan, uznać , że „oni tacy już są i nic się z tym nie da zrobić”.

Dlaczego? Jeśli tak będziesz myśleć, to tak właśnie będzie! Twoją rolą, jako menadżera, jest dostarczenie motywacji swojemu zespołowi.

Robert Rosenthal to amerykański psycholog urodzony w 1933, który jest najbardziej znany z badań nad efektem oczekiwaniań eksperymentatora. W połowie lat 60-tych ubiegłego wieku wraz z Kermitem Fode przeprowadził ciekawy eksperyment na szczurach laboratoryjnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie prowadzenie prezentacji.

Wszystkie były standardowymi szczurami laboratoryjnymi, ani nie specjalnie hodowanymi, ani nie wybieranymi według jakiegokolwiek klucza. Podzielili je na dwie grupy, które nazwali: bystre i tępe.

W badaniu okazało się, że studenci, którzy pracowali w laboratorium i wiedzieli o tych etykietach, nieświadomie wpływali na sprawność poruszania się w labiryncie szczurów z tych dwóch grup. W efekcie „bystre” radziły sobie lepiej niż „tępe”.

Zachęcony tymi obserwacjami Rosenthal (wraz z Lenore Jacobson) przeprowadził podobny eksperyment w szkole podstawowej.

Przebadał inteligencję dzieci i poinformował nauczycieli, którzy z ich uczniów mają szanse znacząco podnieść swoje wyniki w ciągu najbliższego roku. Jak się zapewne domyślasz, ci „dobrze rokujący” uczniowie zostali wybrani losowo i były wśród nich dzieci z różnymi wynikami na teście inteligencji. Ale pod koniec roku rzeczywiście znacząco podniosły się ich wyniki. Magia?

Nie, samospełniająca się przepowiednia zrobiła swoje. To zjawisko psychologiczne polegające na tym, że oczekiwania w stosunku do pewnych zdarzeń wpływają na te zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań.

Wyobraź sobie, że zostajesz wysłany przez HR na szkolenie, które przypuszczasz, że będzie nieinteresujące i mało przydatne w twojej codziennej pracy.

Zanim się jeszcze rozpocznie, masz sceptyczne nastawienie, co wpływa na to jak chętnie słuchasz tego co prowadzący ma do powiedzenia, mniej ochoczo wchodzisz w ćwiczenia, zmniejsza się szansa byś zadawał pytania gdy coś nie zostało wystarczająco jasno wytłumaczone, a w międzyczasie, by choć trochę sensownie wykorzystać ten czas, odpowiadasz na niecierpiące zwłoki maile i wiadomości.

Rzeczywiście okazało się mało wciągające i nieprzydatne, ale swoim nastawieniem nieświadomie przyczyniłeś się do tego, że dla ciebie właśnie takie było.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Okej, ale co szczury laboratoryjne, nauczyciele dziesięciolatków i nudne szkolenia mają do zwiększania efektywności zespołów, którymi zarządzasz?

Efekt Rosenthala (zwany też efektem Pigmaliona), to odmiana samospełniającej się przepowiedni, polegający na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

W eksperymencie szkolnym, o którym wspominałem, na większy wzrost wyników u uczniów (niezależnie od ich predyspozycji) wpłynęły następujące czynniki: stworzono tym „rokującym” lepszą atmosferę, bo nauczyciele poświęcali im więcej uwagi, dzieci te dostawały częściej informację zwrotną, ale też znacznie więcej od nich wymagano.

Nauczyciele zadając im więcej pracy i powierzając trudniejsze zadania, dawali więcej okazji do wykazania się.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Przekładając wnioski z tych badań na rzeczywistość zarządzania zespołem pamiętaj o tym, co ma wielki wpływ na motywację, a więc i efekt:

 • Pozytywne nastawienie.
  Jeśli chcesz pobudzić swój zespół do lepszej pracy, warto myśleć o nim pozytywnie. Myśl, że są w stanie podnosić wyniki i to ty możesz obudzić ich uśpiony potencjał. Jeśli w to nie wierzysz, oni też nie uwierzą, a szansa, by wydarzyło się to samo z siebie jest niewielka.

 • Uwaga i zainteresowanie.
  To, co motywuje ludzi do działania, a często nie jest doceniane, to sama uwaga. Podwładni chcą mieć poczucie, że ich menadżer interesuje się nimi i ich pracą, że chce wiedzieć jaki im idzie. Ta uwaga powinna być dawana regularnie. Jeśli chcesz, by twoi ludzie mieli poczucie, że są dla ciebie ważni, musisz im poświęcać czas, nie tylko od święta, w przypadku afer czy delegowania zadań.

 • Informacja zwrotna.
  To podstawowe narzędzie menadżerskie do motywowania pracowników. Tak, większość ludzi deklaruje, że w pracy najbardziej motywujące są dla nich pieniądze, ale nie będziemy przecież każdego drobnego sukcesu nagradzać premiami. Konstruktywna informacja zwrotna kosztuje niewiele, a daje podwładnym jasny sygnał, że dostrzegasz i ich sukcesy, i porażki, że są dla ciebie ważni oraz konkretne informacje jakie są twoje oczekiwania.

 • Wysokie wymagania.
  Jeśli twoi podwładni mają podnosić swoje wyniki, stawiaj przed nimi ambitne cele. Jeśli mają być lepsi, musicie, i ty i twoi ludzie, uwierzyć, że potrafią. Nie udowodnią tego ani tobie, ani sobie, osiągając łatwe cele. Dlatego też cele powinny być realne, ale poprzeczka zawieszona możliwie wysoko.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.