Przygotowanie planu prezentacji

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy
8 czerwca 2017
zdjęcie - Przygotowanie planu prezentacji

Przygotowanie prezentacji


Plan prezentacji

Zaplanuj wystąpienie według schematu:

 • Wstęp
  • prezentacja celu i głównych tez wystąpienia, dla zdobycia zainteresowania słuchaczy
 • Prezentacja materiału
  • czyli przygotowanych wcześniej argumentów, uporządkowanych w sposób logiczny, popieranie argumentów danymi, faktami. Możesz używać różnego rodzaju argumentacji:
  • argumentów jedno- i dwustronnych,
  • argumentów racjonalnych i emocjonalnych.
 • Podsumowanie
  • zawierające główne punkty wystąpienia
 • Pytania
  • zachęta do zadawania pytań, udzielanie zwięzłych odpowiedzi.
 • Wnioski
  • dotyczące zaleceń na przyszłość, zawierające silne akcenty odwołujące się do emocji słuchaczy, wskazujące konkretne działanie. Słuchacze pod koniec wystąpienia mają energię (jeśli ich przekonałeś), którą warto ukierunkować, więc daj jasne wskazania (jak należy postępować, że warto zainwestować w nowy produkt, uzyskanie akceptacji, zgoda na coś, podpis, itp.)

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu z wystąpień publicznych dowiesz się jak przygotować profesjonalną prezentację biznesową, jak pracować nad charyzmą oraz jak zdobyć i utrzymać uwagę odbiorców.

Zobacz też:

 

Wybór poruszanych kwestii

Po pierwsze, więc należy dokonać wyboru poruszanych kwestii. Odbywa się to w pięciu etapach:

Etap I
W tej fazie przygotowań koncentrujemy się na wszystkich zagadnieniach, które, będąc poruszonymi w trakcie wystąpienia, mogą przyczynić się do osiągnięcia założonego przez nas celu. Na tym etapie nie dokonujemy żadnej selekcji kwestii poruszanych, wypisujemy wszystko, co przychodzi nam do głowy oraz zbieramy wszystkie dane, materiały, analizujemy źródła związane treściowo z planowanym wystąpieniem. Zgromadzenie bogatego materiału, obejmującego tematycznie interesujący nas zakres, powoduje, że możemy dokonać bardziej trafnego wyboru treści pod kątem preferencji oraz zainteresowań audytorium. Warto pamiętać o ważnej zasadzie, że każda prezentacja, powinna być indywidualnie przygotowana z myślą o konkretnej grupie słuchaczy.

Etap II
W tej fazie dokonujemy selekcji zebranego i wypisanego materiału. Po pierwsze, więc decydujemy, co zostanie wykorzystane w naszej prezentacji, a które zagadnienia wykreślić, mając na względzie czas trwania prelekcji oraz możliwości percepcyjne uczestników. Jeśli mówca zainteresuje audytorium tematem, wówczas wielce prawdopodobne jest, że padną pytania i prośby o kolejne informacje, a może nawet zaistnieje potrzeba kolejnej prezentacji. Zbyt długie prezentacje wprowadzają nudę, monotonię oraz sprawiają wrażenie chaotycznych i nieprzygotowanych. Dokonując wyboru, kierujmy się wcześniejszą zebranymi informacjami dotyczącymi ich zainteresowań, oczekiwań, poziomu dotychczasowej wiedzy i motywacji do udziału w prezentacji. Po dokonanej selekcji, wybranym zagadnieniom nadajemy odpowiednią kolejność.

Decydujemy:

 • co będziemy omawiać w pierwszej, a co w dalszej kolejności,
 • jaki będzie związek poszczególnych podpunktów,
 • co może służyć za dowód, przykład, ilustrację poszczególnych podpunktów.


Etap III
Sporządzamy dokładny plan wystąpienia. Efektem pracy w fazie trzeciej przygotowań powinna być lista określająca:

 • treść,
 • ważność poszczególnych kwestii,
 • stopień szczegółowości całej prezentacji jak i poszczególnych jej podpunktów.


Etap IV
Szczegółowe opracowanie wystąpienia, które jest wyjątkowo ważne w przypadku obszernych i skomplikowanych tematów. Niedoświadczonych prezentujących namawiamy do opracowania pisemnego całego wystąpienia. Niektórym, bowiem słowa przychodzą z łatwością, inni potrzebują więcej czasu, by zbudować czytelną i ciekawą wypowiedź.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu  work-life balance dowiesz się jakie są zasady równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Poznaj dekalog szczęśliwego człowieka. Zarządź swoimi emocjami, uwagą i czasem.
Szkolenia powiązane z tym tematem: pracuj z głową, miej serce do pracy, efektywne zarządzanie czasem.

Etap V
Trenujmy, trenujmy i jeszcze raz trenujmy.
W trakcie treningu okazać się może, że trudno jest nam zapamiętać całość wystąpienia. Jeśli tak się dzieje, możemy przygotować notatki, z których będziemy korzystać w trakcie prezentacji. Nie próbujmy jednak zawrzeć całego wystąpienia w owych „ściągach”. Po pierwsze, dlatego, że prezentacje odczytywane są zwykle trudne w odbiorze – dla niektórych wręcz nudne. Po drugie, grupa na ogół źle reaguje na ukradkiem rzucane przez nas spojrzenia w kierunku notatek, a poza tym czytanie z notatek często tworzy wrażenie, że jesteśmy niekompetentni lub nieprzygotowani.
Jeśli decydujemy się na korzystanie z pomocy notatek, czyńmy to oficjalnie i w niewielkim zakresie np. tylko przytaczając dane liczbowe lub cytując jakąś wypowiedź.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.