Psychologowie społeczni wyróżnili trzy strefy mentalne, między którymi przemieszcza się człowiek w trakcie swojego życia. Są to strefy: komfortu, rozwoju i paniki. W której strefie najlepiej przebywać, kiedy wykonuje się zawodowe obowiązki?
W pracy doświadcza się często skrajnie odmiennych uczuć - od radości do smutku. Te uczucia często zmieniają się jak w kalejdoskopie i zależą od zawodowych porażek lub sukcesów. Jednak uczuciem, które najczęściej towarzyszy człowiekowi w pracy jest stres. Mniejszy lub większy, czasem ledwie odczuwalny, a czasem obezwładniający. Wysoki poziom stresu jest oczywiście czymś niewskazanym dla zdrowia. Jednak jego zupełny brak również może być niebezpieczny.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.
Tak uważają psychologowie społeczni. Fundamentem takiego podejścia był pewien eksperyment psychologiczny, przeprowadzony przez Roberta M, Yerkesa i Johna D. Dodsona w 1908 roku eksperyment, w którym badali jak stres wpływa na efektywność.
Wyniki badań dowiodły, że zbyt niski poziom stresu powoduje słabą efektywność, natomiast zbyt wysokie stężenie niepokoju działa paraliżująco na poczynania człowieka. Wniosek?
Stres jest niezbędny, żeby pobudzić w człowieku chęć do działania, do aktywności, jednak przedawkowany – działa na odwrót. Zabija kreatywność i chęć rozwoju. Stres trzeba sobie odpowiednio dawkować. Na podstawie tych badań psychologowie opracowali koncepcję 3 stref mentalnych: komfortu, rozwoju i paniki.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.
„Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.”
inżynier Mamoń
Strefa komfortu wynika z naturalnej predylekcji człowieka do przebywania w otoczeniu znajomym i oswojonym. Wśród rzeczy i ludzi, których się dobrze zna i po których wiadomo, czego się spodziewać. Wszystko co obce, dziwne i niecodzienne budzi w ludziach zdziwienie i niepokój. Wywołuje stres. Strefa komfortu buduje wobec tego nieprzekraczalną granicę.
To stan psychiczny, który można porównać do bezpiecznej oazy, gdzie człowiek czuje się swobodnie, bezpiecznie i ma wszystko pod kontrolą. Poziom stresu i niepokoju jest ( o ile w ogóle występuje) na bardzo niskim, właściwie nieodczuwalnym poziomie.
W obszarze zawodowym strefę komfortu wyznaczają te wszystkie działania i obowiązki, które pracownik może wykonywać z „zamkniętym oczami”. Robi je „od zawsze” i nie nastręczają mu ona żadnych problemów. Nie wywołują stresu i niepokoju.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zalety: niski poziom stresu z pewnością dobrze wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka w pracy, jak i na dobre relacje ze współpracownikami. To buduje pozytywną atmosferę w pracy.
Wady: ciągłe przebywanie w strefie komfortu powoduje, że pracownik wpada w rutynę i automatyzm działań. Znane sobie obowiązki wykonuje machinalnie. To niesie ze sobą niebezpieczeństwa dwojakiego rodzaju: dla całej firmy i indywidualne dla pracownika. Dla firmy, gdyż zawsze istnieje margines poprawy pewnych procesów, usprawnienia pewnych działań. Niestety, ktoś kto jest przyzwyczajony od dawien dawna do pewnych procedur nie będzie w stanie dostrzec możliwości progresu czy zmian.
Ciągłe przebywanie w strefie komfortu niesie jeszcze poważniejsze zagrożenia dla samego pracownika.
Ograniczenie potencjału i rozwoju
Pracownik wykonujący wciąż te same obowiązki nie ma szans na rozwijanie kompetencji, umiejętności czy awans.
Zachęta do przeciętność
Rutyna z każdym kolejnym dniem spycha pracownika w przeciętność.
Rezygnacja z marzeń i celów
Brak innych perspektyw, nowych, świeżych zadań powoduje, że pracownik rezygnuje z wytyczania sobie celów i ogranicza marzenia.
Jak wyjść ze strefy komfortu?
Opuszczenie strefy komfortu jest niezbędne dla rozwoju. Jak tego dokonać?
Wytyczyć granice strefy komfortu
Chcąc wyjść poza strefę komfortu, warto znać jej obszar. W związku z tym warto zastanowić się nad tym: co się lubi?, co robi się dobrze? co kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem? Następnie warto zastanowić się, czego się nie próbowało i co wywołuje niepokój lub strach?
Stworzyć plan opuszczenia strefy komfortu
Trzeba postawić sobie pytanie: co się chce osiągnąć?, czego nauczyć?, jakie umiejętności zdobyć?
Znaleźć drogę do samorealizacji
W obszarze zawodowym może to być chęć bycia bardziej aktywnym w pracy, wyjścia z inicjatywą lub włączenia się do nowego projektu lub zaproponowanie własnego.
Drogę trzeba pokonywać małymi krokami
Plan zawodowej samorealizacji najlepiej wykonywać małymi krokami, a po każdym, nawet najdrobniejszym sukcesie sprawić sobie małą nagrodę.
Poszukać wsparcia
Warto wyjawić swój plan komuś bliskiemu i zyskać w nim sojusznika i doradcę.
Gotowość na niepowodzenia
rzeba być przygotowanym na to, że droga wyjścia ze strefy komfortu nie będzie usłana różami. Mogą zdarzyć się niepowodzenia. Nie warto załamywać rąk, lecz wyciągać z porażek naukę i traktować je jako cenne doświadczenie.
Akceptacja tego, czego nie można zmienić
Nie wszystkie drogi wyjścia poza strefę komfortu są dostępne. Nie zawsze można zmienić wszystko. Nie należy się tego wstydzić, tylko to zaakceptować. Należy się cieszyć z tego, czego się dokonało.
Strefa rozwoju
„To, co dostajesz osiągając swoje cele, nie jest tak ważne jak to, kim się stajesz osiągając je.”
Henry David Thoreau
Z bezpiecznej, jednak ograniczającej strefy komfortu można przejść do strefy rozwoju. To najważniejsza dla człowieka strefa, nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. To tu w pełni można rozwinąć swój potencjał, podjąć się zadań, które rozwiną umiejętności i zdolności. W tej strefie podnosi się poziom stresu i wymagań, ale na tak bezpieczny poziom, że wzmaga on jedynie mobilizację i efektywność.
W życiu zawodowym, ze strefy komfortu do rozwoju przechodzi się razem z np. nowym stanowiskiem czy nowym zadaniem wyznaczonym przez przełożonego. Wymagają one pracy nad sobą, może poszerzenia wiedzy, może zdobycia nowych umiejętności, „wspięcia się na palce”, żeby im sprostać, ale przede wszystkim – rozwijają, windują kompetencje, czynią lepszymi i bardziej wszechstronnymi. Podnoszą pozycję zawodową i poczucie własnej wartości.
Zalety: dla pracownika przebywanie w strefie rozwoju jest zawsze stymulujące, pobudzające kreatywność i zachęcające do poszerzania wiedzy i umiejętności oraz zaprezentowania pełni możliwości.
Wady: strefa rozwoju jest najbardziej płynną z opisywanych psychicznych przestrzeni. Łatwo można z niej przejść do strefy paniki, czyli „obszaru” bardzo niepożądanego. Strefa paniki
„Kiedy człowiek boi się coś zrobić, wtedy wie, że żyje. Ale kiedy człowiek nie robi czegoś, tylko dlatego, że się boi, to wtedy jest martwy.”
William Faulkner
Wejście w tę strefę oznacza lęk, niepokój, spadek koncentracji i efektywności. To strefa dyskomfortu. Jeżeli w strefie rozwoju poziom stresu jest na bezpiecznym poziomie i działa mobilizująco, to w strefie paniki stres przekracza dopuszczalne normy i działa paraliżująco.
W obszarze zawodowym znaleźć się w strefie paniki jest, niestety, stosunkowo łatwo. To może być powierzenie zadania, które przekracza siły i kompetencje pracownika. To może być również niedobra, pełna złośliwości i oskarżeń atmosfera w pracy.
Działania w strefie paniki stają się chaotyczne i wykonywane są bez ładu i składu. Nic dobrego z tego powstać nie może.
Jak unikać strefy paniki?
rzeba mierzyć siły na zamiary, rozważnie oceniać swoje aktualne możliwości i starać się przebywać w strefie rozwoju. Ważne są również przerwy. Trzeba przebywać w strefie rozwoju przez pewien czas, a następnie, kiedy organizm podpowiada, że stres i niepokój niebezpiecznie wzrastają i lada chwila można osunąć się w strefę paniki – należy wycofywać się do bezpiecznej strefy komfortu. Na przykład zająć się czymś co przynosi spokój i bezpieczeństwo.
Podsumowanie
Trzy strefy, trzy różne doświadczenia. Jak z nich korzystać? Strefy paniki lepiej unikać, nie niesie ze sobą nic dobrego. W strefie rozwoju trzeba przebywać jak najdłużej. Do strefy komfortu wracać regularnie, ale nie na długo. Po to, żeby złapać oddech i naładować akumulatory.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Komunikacja to kompetencja fundamentalna – leży u podstaw większości czynności wykonywanych przez menedżerów, specjalistów i sprzedawców. Szkolenie z komunikacji to zestaw praktycznych, skutecznych narzędzi, które łatwo wdrożyć do swojej pracy. Serdecznie zapraszamy na trening komunikacji interpersonalnej!
Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy Twoja skuteczność w biznesie ma jakikolwiek związek z Twoją asertywnością i umiejętnością komunikacji z innymi? Czy naprawdę uważasz, że asertywność polega na tym, że potrafisz powiedzieć twardo NIE!? Zapisz się na szkolenie komunikacja wewnętrzna Tomasza Piotra Sidewicza i odkryj w czym tkwi sekret sukcesu.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.