Zarządzanie przestrzenią

Operowanie przestrzenią jest pomocne w budowaniu pozytywnych relacji z innymi. Organizacja środowiska – meble, obrazy, zdjęcia jako komunikaty . Aranżacja przestrzeni, w której odbywa się komunikacja, wpływa na jej przebieg.

31 maja 2017
zdjęcie - Zarządzanie przestrzenią

Zarządzanie przestrzenią

Odpowiednia aranżacja może usprawniać i wspomagać komunikacje, nieodpowiednia działa destruktywnie. Oto, jak zaaranżować przestrzeń, by sprzyjała budowaniu klimatu wzajemnego zaufania, bezpieczeństwa, a tym samym ułatwiała koncentrację i dojście do porozumienia:

  • światło musi padać na wszystkie osoby uczestniczące w komunikacji, sadzanie kogoś „pod światło” wprowadza atmosferę oceniania, wypytywania, tym samym budząc poczucie lęku;
  • zbędne sygnały powinny zostać ograniczone, aby nie dekoncentrowały;
  • zaleca się tzw. temperaturę pokojową;
  • istotne jest rozmieszczenie stołu i krzeseł, siadanie za biurkiem wprowadza urzędowy, oficjalny charakter rozmowy, pokazuje dominację, podkreśla ważność;
  • partnerzy powinni być ulokowani na tej samej wysokości wobec siebie, by nikt nie górował nad pozostałymi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Umiejętność wyrażania swoich myśli w zrozumiały sposób oraz uważnego słuchania innych to podstawowe kompetencje w miejscu pracy oraz w życiu prywatnym. Twórz pozytywne relacje w swoim miejscu pracy. Zmiana zaczyna się od Ciebie. Dowiedz się jak komunikować się skutecznie.

Zobacz:

Według naukowców w rozmowach bezpośrednich ponad 65% informacji jest przekazywanych niewerbalnie, komponent słowny wynosi mniej niż 35%. Kanał słowny służy do przekazywania informacji, a kanał niewerbalny pomaga w ustalaniu stosunków międzyludzkich.

Odległość między rozmówcami – informacja m.in. o wzajemnych postawach, poziomie intymności, sympatii. W naszej kulturze odległość neutralna, społeczna to 1,2–3,6 m (zachowujemy ją wobec nieznajomych), intymna to 15-45 cm (zarezerwowana dla osób związanych uczuciowo); publiczna wynosi powyżej 3,6 m (najwygodniejsza odległość przy zwracaniu się do większej grupy osób). Antropolog Edward Hall wyróżnił cztery typy dystansów :

  • Intymny (do 45 cm wokół człowieka), na tą odległość mogą się zbliżyć tylko osoby bliskie. Jeżeli obca osoba narusza tę strefę, traktujemy to jako „inwazję”, co wywołuje uczucie zagrożenia, lęku, dyskomfortu oraz powoduje chęć wycofania się, ucieczki. Osoba, której tę strefę naruszono, zaczyna się bronić, staje się pobudzona, a nawet agresywna. Przestaje również słuchać partnera, zamyka oczy, spuszcza wzrok. Strefę intymną często narusza osoba silniejsza, o wyższym statusie, by zaakcentować swoją dominację.
  • Osobisty (0,45–1,2 m) – sfera normalnych, typowych kontaktów z innymi. Daje poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego komfortu.
  • Społeczny (1,2–3,5 m) – tę odległość stosujemy w formalnych sytuacjach (np. w banku) oraz podczas kontaktów z nieznajomymi lub osobami o statusie wyższym od naszego (np. w trakcie rozmowy przełożonego z podwładnym).
  • Publiczny (powyżej 3,5 m) – bardzo oficjalne kontakty, wystąpienia dla szerszego audytorium (np. wiece, wykłady, przemówienia).

 

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.