Zarządzanie przestrzenią

Operowanie przestrzenią jest pomocne w budowaniu pozytywnych relacji z innymi. Organizacja środowiska – meble, obrazy, zdjęcia jako komunikaty . Aranżacja przestrzeni, w której odbywa się komunikacja, wpływa na jej przebieg.

zdjęcie - (the_title())

Zarządzanie przestrzenią

Odpowiednia aranżacja może usprawniać i wspomagać komunikacje, nieodpowiednia działa destruktywnie. Oto, jak zaaranżować przestrzeń, by sprzyjała budowaniu klimatu wzajemnego zaufania, bezpieczeństwa, a tym samym ułatwiała koncentrację i dojście do porozumienia:

  • światło musi padać na wszystkie osoby uczestniczące w komunikacji, sadzanie kogoś „pod światło” wprowadza atmosferę oceniania, wypytywania, tym samym budząc poczucie lęku;
  • zbędne sygnały powinny zostać ograniczone, aby nie dekoncentrowały;
  • zaleca się tzw. temperaturę pokojową;
  • istotne jest rozmieszczenie stołu i krzeseł, siadanie za biurkiem wprowadza urzędowy, oficjalny charakter rozmowy, pokazuje dominację, podkreśla ważność;
  • partnerzy powinni być ulokowani na tej samej wysokości wobec siebie, by nikt nie górował nad pozostałymi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Umiejętność wyrażania swoich myśli w zrozumiały sposób oraz uważnego słuchania innych to podstawowe kompetencje w miejscu pracy oraz w życiu prywatnym. Twórz pozytywne relacje w swoim miejscu pracy. Zmiana zaczyna się od Ciebie. Dowiedz się jak komunikować się skutecznie.Zobacz:

Według naukowców w rozmowach bezpośrednich ponad 65% informacji jest przekazywanych niewerbalnie, komponent słowny wynosi mniej niż 35%. Kanał słowny służy do przekazywania informacji, a kanał niewerbalny pomaga w ustalaniu stosunków międzyludzkich.

Odległość między rozmówcami – informacja m.in. o wzajemnych postawach, poziomie intymności, sympatii. W naszej kulturze odległość neutralna, społeczna to 1,2–3,6 m (zachowujemy ją wobec nieznajomych), intymna to 15-45 cm (zarezerwowana dla osób związanych uczuciowo); publiczna wynosi powyżej 3,6 m (najwygodniejsza odległość przy zwracaniu się do większej grupy osób). Antropolog Edward Hall wyróżnił cztery typy dystansów :

  • Intymny (do 45 cm wokół człowieka), na tą odległość mogą się zbliżyć tylko osoby bliskie. Jeżeli obca osoba narusza tę strefę, traktujemy to jako „inwazję”, co wywołuje uczucie zagrożenia, lęku, dyskomfortu oraz powoduje chęć wycofania się, ucieczki. Osoba, której tę strefę naruszono, zaczyna się bronić, staje się pobudzona, a nawet agresywna. Przestaje również słuchać partnera, zamyka oczy, spuszcza wzrok. Strefę intymną często narusza osoba silniejsza, o wyższym statusie, by zaakcentować swoją dominację.
  • Osobisty (0,45–1,2 m) – sfera normalnych, typowych kontaktów z innymi. Daje poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego komfortu.
  • Społeczny (1,2–3,5 m) – tę odległość stosujemy w formalnych sytuacjach (np. w banku) oraz podczas kontaktów z nieznajomymi lub osobami o statusie wyższym od naszego (np. w trakcie rozmowy przełożonego z podwładnym).
  • Publiczny (powyżej 3,5 m) – bardzo oficjalne kontakty, wystąpienia dla szerszego audytorium (np. wiece, wykłady, przemówienia).

 

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.