Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna

Zero waste (niemarnowanie, życie bez śmieci) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.

zdjęcie - Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna


Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna


Zero waste jako element strategii zrównoważonego rozwoju

W epoce kryzysu klimatycznego, wymierania gatunków, topnienia lodowców czy pustynnienia wielkich obszarów Ziemi działania na rzecz ochrony środowiska stają się nie tylko fanaberią garstki ekologów, lecz obowiązkiem wszystkich mieszkańców globu.

Jedną z głównych strategii działań proekologicznych jest zrównoważony rozwój. To życie bez niepotrzebnego marnotrawstwa i gospodarka obiegu zamkniętego. To troska o jakość powietrza, o florę i faunę. Z praktycznych działań  to może być np. hodowanie pszczół na dachach budynków czy ograniczanie zużycia plastiku.

Strategię zrównoważony rozwoju starają się stosować nie tylko pojedyncze gospodarstwa domowe, lokalne społeczności, czy całe państwa. Zrównoważony rozwój jest oficjalnym priorytetem ONZ.

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ w 2015 roku. Agenda określa 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.

Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
2020-09-23
23 września 2020
2020-09-24
- 24 września 2020
Warszawa
Warszawa
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
Dzielenie się doświadczeniem jest równie wartościowe dla mistrza jak i ucznia

Zasada zrównoważonego rozwoju w  miejscu pracy

Nic dziwnego, że strategię zrównoważonego rozwoju wprowadza do swoich codziennych praktyk wiele firmy na całym świecie. Działalność biznesowa ma swoją niechlubną kartę w zanieczyszczaniu środowiska.

Planecie szkodzą nie tylko wielkie fabryki czy zakłady produkcyjne, emitujące do atmosfery olbrzymie kłęby dymu. Również tzw. praca biurowa to bardzo nie ekologiczne miejsce, gdzie zużywa się nieprawdopodobne ilości papieru, energii elektrycznej czy plastiku.

Tylko w Polsce na jedną osobę przypada 100 kg zużytego papieru rocznie. A to oznacza, że aby zaspokoić potrzebę na papier tylko jednej osoby, trzeba ściąć aż dwa drzewa!

Dlatego wprowadzenie zasady zrównoważonego rozwoju do biur jest sprawą wielkiej wagi. Ważnym elementem zrównoważonego rozwoju jest strategia zero waste.

Zero waste to idea, w której ludzie starają się generować jak najmniej odpadów, a tym samym chronić środowisko - koncepcja idealnie pasująca dla codziennych praktyk biurowego życia.

Coaching menadżerski i zarządzanie rozwojem
2020-09-24
24 września 2020
2020-09-25
- 25 września 2020
Warszawa
Warszawa
Coaching menadżerski i zarządzanie rozwojem
Podekscytowanie, motywacja i entuzjazm są często znacznie więcej warte niż doskonałe umiejętności na papierze

5 podstawowych punktów zero waste

Refuse – odmawiaj

W miejscu pracy oznacza to rezygnację z pewnych rzeczy, które nie służą poprawie czy wydajności pracy, a są zrobione z materiałów szkodliwych dla środowiska.

Przykład: wiele firm zdobi swoje biura dekoracjami zrobionymi z plastiku. Warto zrezygnować z takich elementów. A biura dekorować przedmiotami wyłącznie przyjaznymi środowisku.

Reduce – redukować

W czasie pracy zużywa się mnóstwo papieru. Drukowanie maili, raportów, notatek…warto pomyśleć o oszczędnościach na tym polu. Oszczędność papieru przynosi ulgę nie tylko środowisku albo również budżetowi firmy.

Przykład: na firmowych spotkaniach, zamiast drukować dla każdego raport, który będzie tematem spotkania, lepiej rozesłać go mailem albo zaprezentować wszystkim na ekranie laptopa lub projektora.

Reuse – używać ponownie

Nie wszystkie przedmioty codziennego, biurowego użytku tracą swoją wartość po jednokrotnym użyciu. Warto zastanowić się dwa razy czy dana rzecz może być jeszcze użyta, zanim trafi do kosza.

Przykład: butelkę na wodę można napełnić wielokrotnie wodą z dystrybutora w firmowej kuchni.

Recycle – przetwarzać

Recykling to oczywiście jedna z głównych metod działań proekologicznych. Warto stosować ją również w biurze.

Przykład: sortowanie śmieci pomaga w recyklingu. Warto wprowadzić je w firmie. Wymaga to oczywiście przeorganizowania przestrzeni biurowej, bo musi tam się pojawić więcej koszy na śmieci. Jednak jest to niedogodność, z którą łatwo sobie poradzić.

Rot - kompostowanie

To najtrudniejszy do zastosowania punkt strategii zero waste. Jednak i kompostowanie pojawia się coraz częściej w biurach. Istnieją nieduże, przeznaczone m.in. dla powierzchni biurowych maszyny kompostujące.

Przykład: Uzyskany w ten sposób  prekompost może być wykorzystywany do nawożenia roślin hodowanych w biurze, trawników czy innych firmowych powierzchni zielonych. Może być również zabierany przez pracowników do domu, żeby użyźnić nim domowy ogródek.

Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?


Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, Prince2, szkolenia miękkie Warszawa.

Dodatkowe reguły zero waste

Repair – naprawiaj

Nie wszystkie zepsute rzeczy trzeba od razu wyrzucać do śmieci.

Remember – pamiętaj

Ta zasada mówi: żyj świadomie, ale także uświadamiaj.

Dlaczego warto wdrożyć zero waste w firmie?

 • Strategia zero waste po prostu się opłaca. Koszty zużycia materiałów biurowych są ogromne. Z każdym rokiem coraz większe. Wprowadzenie strategii zero waste oznacza dużą oszczędność. Najprostsza kalkulacja pokazująca, ile firma zaoszczędzi wdrażając w życie ideę zero waste, potwierdzi sensowność jej stosowania.
 • Zero waste to budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Opinia publiczna jest wyjątkowa czuła na kwestie ekologiczne i prowadzenie działalności biznesowej w oparciu o strategię zrównoważonego rozwoju. Firma, która może się tym pochwalić jest zdecydowanie lepiej odbierana wśród klientów i ewentualnych partnerów biznesowych.
 • Łatwiej o młodych pracowników. Niedługo, tzw. milenialsi ( ludzie urodzeni między 1980 a 1996 rokiem) będą stanowić większość na rynku pracy. Jak pokazują badania, dla tego pokolenia kwestie ekologiczne są kluczowe. Do nich milenialsi dostosowują swój styl życia i na nich opierają swoje przekonania i wartości. Współczesne firmy, chcąc przyciągnąć młodych pracowników, nie mogą kusić ich tylko wysoką pensją. Powinny również pokazać, że współdzielą ich sposób myślenia i troskę o planetę. Inaczej nie będą atrakcyjnym pracodawcą i będą miały problem z rekrutacją. Strategia zero waste może być magnesem przyciągającym młodych pracowników.

Jak stosować zero waste w miejscu pracy? Kilka praktycznych wskazówek  

 • Nie warto kupować jedzenia na wynos w plastiku, lepiej przynosić z domu własne posiłki w pojemniku wielokrotnego użytku
 • wodę z dyspozytora powinno się nalewać do swojej szklanki lub kubka, żeby ograniczać używanie plastikowych kubeczków
 • opłaca się zredukować drukowanie dokumentów, należy częściej korzystać z dwustronnego wydruku
 • warto zrezygnować z papierowych faktur, zamiast nich można używać e-faktur
 • powinno się segregować odpady
 • jak najczęściej trzeba wybierać posiłki roślinne w firmowej stołówce
 • warto ograniczyć użytkowanie samochodu, do pracy lepiej przyjeżdżać rowerem lub komunikacją miejską
 • jeśli drogę do pracy pokonuje się autem, warto po drodze zabrać kolegę/koleżankę z pracy. Zawsze jeden samochód zostanie na parkingu
 • wskazane jest oszczędzanie  energii – nie trzeba zapalać światła bez potrzeby, warto oszczędnie korzystać z klimatyzacji, należy pamiętać o wyłączaniu ( a nie tylko „usypianiu”) komputera po skończonym dniu pracy
 • do służbowych delegacji lepiej wybierać pociąg, a nie samolot
 • należy korzystać ze sprzętu biurowego dopóki jest sprawny lub można go naprawić, nie należy wymieniać go, co chwilę, na nowszy model
 • warto ograniczyć korzystanie z ulotek i wizytówek. Ulotki mogą być rozsyłane klientom w formie elektronicznej, a numer telefonu kontrahenta biznesowego można zapisać w swoim smartfonie
 • papier biurowy powinien być z recyklingu lub z odpowiednim, renomowanym, proekologicznym certyfikatem.

Jak przekonać pracowników do stosowania zero waste?

Jest kilka sposobów, żeby nakłonić pracowników do respektowania reguł zero waste.  Z grubsza można je podzielić na dwie kategorie: informacyjne i motywacyjne.

Do kategorii informacyjnych należą m.in.:

 • szkolenia
 • ćwiczenie z zakresu zero waste
 • wykłady

Do kategorii motywacyjnych należą m.in.:

 • zachęty finansowe
 • bonusy pozapłacowe
 • pochwały i wyróżnienia (np. certyfikaty i dyplomy dla pracowników najbardziej zaangażowanych we wdrażanie zero waste)
 • grywalizacja ( wprowadzenie formy rywalizacji między działami czy filiami firmy, w której przedmiotem działań jest, jak najlepsze i najszersze, stosowanie zasad zero waste).

Podsumowanie

Zero waste w miejscu pracy to, w obecnych czasach, konieczność. Warto, żeby każdy na swoją miarę, włączył się w ratowanie środowiska. Wdrożenie i przestrzeganie zasad zero waste z pewnością w tym pomoże.

 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
 Lider Transformacyjny- przywództwo przyszłości
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Action learning w odpowiedzi na wyzwania działów personalnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Artykuł związany z:
 • zero waste
 • miejsce pracy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Agile Project Management – AgilePM  to międzynarodowy standard i obecnie najpopularniejsza metod zarządzania, oparta o zwinne podejście do kierowania projektami. AgilePM szczególnie dobre zastosowanie znajduje w obszarach, gdzie budżet i zakres projektu mogą się znacznie zmieniać w czasie jego realizacji.
Funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie to proces złożony. Przedsiębiorstwo uwikłane jest w gęstą sieć zależności, układów i powiązań. Sposobem na rozeznanie się w tej skomplikowanej sytuacji i uniknięcie wielu niebezpieczeństw jest zastosowanie metody myślenia sieciowego.
Rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim ustalenia jego prawdziwej przyczyny. Jeśli usuwa się tylko doraźne objaw kłopotów dręczących firmę, to problem będzie ciągle wracał - niczym gorączka przy niedoleczonej grypie.
Porozumiewanie się wymaga energii, wysiłku i koncentracji, a mimo tego rezultaty nie są takie, jakich się oczekuje. Model Extended DISC® proponuje rozwiązania, dzięki którym komunikacja z innymi będzie bardziej skuteczna.
Obecny artykuł
Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Zarządzanie pokoleniami
22 września 2020 Szkolenie online
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Szkolenie zarządzanie pokoleniami wskazuje, które techniki menedżerskie i...
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
23 września 2020 -24 września 2020 Warszawa
Wzrastające potrzeby rozwojowe pracowników nie idą w parze z adekwatnym wzrostem budżetów szkoleniowych. Często jednak wiedza, która  jest...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji