Czym są dane osobowe?

Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.

Gamma - Czym są dane osobowe?

Chroń swoje dane osobowe


Przede wszystkim warto zacząć już od podstawowej kwestii. Otóż kiedy wyrzucamy jakieś swoje dokumenty, warto przynajmniej je podrzeć, a najlepiej byłoby je spalić.

Często bowiem zdarza się, że śmietniki są przeszukiwane, a chyba nikt nie chce, żeby inni wiedzieli ile np. mamy pieniędzy na koncie albo, gdzie posiadamy domek letniskowy. Z pozoru wydaje się to banalne, ale czasami pozwala uniknąć różnych nieprzyjemności.

Kolejną ważną kwestią jest pilnowanie swoich dokumentów. Zgubienie dowodu osobistego jest bardzo ryzykowne. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że zgubienie dowodu może skutkować tym, iż ktoś weźmie sobie pożyczkę na nasze nazwisko.

Jeśli zdarzy nam się go zgubić, jak najszybciej trzeba to zgłosić i zablokować dowód. Poza tym należy pamiętać o tym, aby nie trzymać w portfelu karteczek z różnymi swoimi hasłami, a już w ogóle takimi, które dotyczą np. kont bankowych internetowych płatności itp.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Oprócz tego należy uważać z telefonami. Bardzo często dzwonią do nas różne osoby i coś oferują lub twierdzą, że przeprowadzają jakieś ankiety, rejestry lub chcą przedstawić najnowszą ofertę związaną z internetem itp.

W takich sytuacjach bardzo ryzykowne jest podawanie swoich danych osobowych, bowiem nie mamy pewności kto rzeczywiście znajduje się po drugiej stronie telefonu.

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest udanie się do punktu obsługi klienta np. jakiejś sieci komórkowej, bowiem będziemy mogli mieć większe poczucie bezpieczeństwa. Lepiej także nie wysyłać różnych esemesów i nie podawać haseł.

Kolejną kwestią jest internet, bowiem tu szczególnie trzeba uważać. Jeśli chcemy chronić jakieś swoje dane osobowe, to nie podawajmy ich na portalach społecznościowych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele naszych danych jest przetwarzanych za pomocą Facebooka.

Poza tym zawsze czytajmy uważnie regulaminy oraz sprawdzajmy na co wyrażamy zgodę. Czasami nie musimy zaznaczać wszystkich opcji i podawać wszystkich swoich danych.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.