Dane osobowe

Kiedy słyszymy o kolejnym przypadku wykorzystania nielegalnie zdobytych danych osobowych raczej nie zastanawiamy się czym dokładnie są te mityczne dane osobowe.

Gamma - Dane osobowe

  Bo przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to imię, nazwisko, adres zamieszkania czy w końcu numer PESEL lub inna forma, która może nas zidentyfikować. Warto jednak wiedzieć, że ochrona danych osobowych polega nie tylko na tym by wyłapywać przypadki niecnego wykorzystywania tych ściśle prywatnych informacji, ale także ma za zadanie określanie form, w jakich mogą występować dane osobowe.


  Przyjmując zatem, że danymi osobowymi będą te informacje, które mogą pozwolić na naszą identyfikację trzeba przyjąć, że mogą one występować w postaciach takich, jak:

  • pisemnej notatki lub innego pisma,
  • utrwalonych w postaci zdjęcia postaci, twarzy lub nawet części ciała w ramach RTG lub danych DNA,
  • każda inna forma, w tym także elektroniczna, zawierająca umożliwiające identyfikację dane.

  W tak przyjętym układzie odniesienie za dane osobiste uznaje się zatem takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania, zameldowania,
  • wzór siatkówki oka, odcisk palca,
  • dane dotyczące sytuacji materialnej,
  • adres poczty elektronicznej będzie równie dana osobową, o ile w treści będzie zawierał np. imię,
  • IP komputera.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Administrator Bezpieczeństwa Informacji(ABI) dziś – Inspektor Ochrony Danych (IOD) jutro – szkolenie przygotowuje do objęcia tej roli na poziomie praktycznym.

  Uczestników tego szkolenia interesuje również:

  Jak zatem widać katalog danych osobowych jest dość szeroki i stale aktualizowany. Rozwój technologii wymusza w także w tym zakresie szereg zmian, które mają wspierać osoby fizyczne w walce o ochronę swoich danych.

  Ponadto trzeba pamiętać, że część z tych informacji stanowi jedynie pewną wskazówkę na temat tego, kim jest dana osoba. Dopiera połączenie kilku informacji będzie umożliwiało właściwe określenie ich posiadacza.

  Co za tym idzie nie wszystkie dane osobowe mają ten stopień ważności i nie każda będzie równie istotna w przypadku, kiedy wpadną one w niepowołane ręce.

  Jednocześnie trzeba pamiętać, że dane osobowe, jako rodzaj chronionej informacji dotyczy tylko i wyłącznie żyjących osób fizycznych. Co za tym idzie zarówno osoby zmarłe, jak i instytucje, firmy czy urzędy nie mogą korzystać z ochrony swoich danych osobowych.

  O wiele częściej to właśnie na podmiotach takich, jak firmy czy instytucje ciąży obowiązek ochrony zgromadzonych przez siebie danych. Osoby fizyczne natomiast nie mogą mówić o tym, ze posiadają dane osobiste takiej, czy inne firmy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

  Zobacz:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.