Inne strony: GAMMA DISCOVER

Dni wolne od pracy zgodne z Kodeksem Pracy

Przyjmuje się że niedziele oraz wszelkie święta oznaczone czerwonym kolorem w kalendarzu stanowią ustawowo dni wolne od pracy.

zdjęcie - Dni wolne od pracy zgodne z Kodeksem Pracy

W dużej mierze jest to prawda, jednak są sytuacje kiedy jest zupełnie inaczej. Niezależnie od tego w jaki dzień tygodnia wypadają następujące święta Kodeks Pracy uznaje za wolne od pracy:

 • wszystkie niedziele
 • 1 stycznia
 • Święto Trzech Króli ( 6 stycznia)
 • pierwszy i drugi Dzień Wielkiej Nocy
 • 1 i 3 maja
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • dzień Bożego Ciała
 • Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny ( 15 sierpnia)
 • dzień Wszystkich Świętych
 • Narodowe Święto Niepodległości
 • pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia ( 25 i 26 grudnia).

Co prawda kodeks powyższe dni uznaje za wolne od pracy, jednak nie wyklucza możliwości podjęcia pracy przez pracowników w tych właśnie dniach. Najogólniej mówiąc w tych właśnie dniach pracować mogą te osoby, których praca związana jest z dobrem społecznym. Dodatkowo w dni ustawowo wolne od pracy pracować mogą osoby zatrudnione między innymi:

 • w gastronomii
 • w służbie zdrowia
 • w ochronie osób i mienia
 • w systemie pracy ciągłego ruchu
 • pracownicy prac zmianowych
 • pracownicy nagłych służb remontowych
 • policjanci
 • osoby zatrudnione w sektorze transportowym i komunikacyjnym
 • ratownicy medyczni.

Kodeks jednak wyraźnie zaznacza, że osoba pracująca w taki dzień w najbliższym okresie rozliczeniowym ma otrzymać za niego inny, wolny od pełnienia służbowych obowiązków. W przypadku pracy w niedzielę, pracodawca musi dać wolny dzień pracownikowi nie później niż w ciągu 6 dni po pracującej niedzieli. Jeśli z różnych przyczyn nie może tego uczynić, pracownikowi należy się dodatkowe 100% dziennego wynagrodzenia. Przepis ten odnosi się do wszystkich z wyjątkiem tych osób, które zatrudnione są w oparciu o tak zwaną 'umowę weekendową'.

 

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

 

W takim wypadku pracownik musi mieć w ciągu tygodni jedną wolną niedzielę. Wszystkie regulacje z tym związane zawarte są w następujących 3 ustawach:

 • ustawy szczególne o stosunku państwa do określonych związków wyznaniowych i Kościołów
 • ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. 1951 nr 4 poz. 28)
 • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141).
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE W 2018 R.
SYTUACJE PROBLEMATYCZNE | Aspekt prawny, ubezpieczeniowy oraz podatkowy – kompendium wiedzy dla praktyków
13 wrzesień 2018
Warszawa

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem czy pracodawcą warto to jakiś czas przechodzić nawet krótkie szkolenia z tematyki prawa pracy, dzięki czemu poznamy nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki wynikające z bycia pracownikiem/pracodawcą.
Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.
Przepisy polskiego prawa bardzo jasno mówią, że każdy z pracodawców ma obowiązek utworzenia we własnym przedsiębiorstwie służby BHP.
Przestrzeganie prawa leży głównie w interesie pracodawcy, dlatego też każdy przedsiębiorca, zatrudniający nawet niewielką grupę osób pomagających mu w prowadzeniu jego działalności powinien doskonale orientować się w przepisach zawartych w Kodeksie Pracy oraz pokrewnych ustawach.
Obecny artykuł
Dni wolne od pracy zgodne z Kodeksem Pracy
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.