Jak wyglądają kadry w praktyce?

W strukturze organizacyjnej każdej jednostki gospodarczej zarówno małej jak i dużej znajdują się kadry. Czym zajmują się kadry?

24 czerwca 2019
zdjęcie - Jak wyglądają kadry w praktyce?

Jak wyglądają kadry w praktyce?

W strukturze organizacyjnej każdej jednostki gospodarczej zarówno małej jak i dużej znajdują się kadry. Czym zajmują się kadry?

Działy kadrowo-płacowe, które posiadają wszystkie duże firmy odpowiadają za pełny nadzór nad relacją pracodawca – pracownik. To do ich obowiązków należy przede wszystkim prowadzenie dokumentacji dotyczącej nawiązania stosunku pracy, przebiegu zatrudnienia oraz rozwiązania stosunku pracy. To, jak zadania są podzielone w dziale zależy od struktury organizacji. Dlatego też w praktyce sztywny podział na „kadry” i „płace” w jest raczej niemożliwy.

Tak naprawdę, każda osoba, która pracuje w obszarze human resources musi posiadać wiedzę z zakresu rozliczeń i każda osoba, która pracuje w obszarze wynagrodzeń musi znać prawo pracy. Ogólnie mówiąc praca w działach kadrowo – płacowych wymaga znajomości wielu przepisów i aspektów prawnych.

Podstawowym aktem prawnym, jest obowiązująca obecnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - kodeks pracy. Nie wyczerpuje on jednak wszystkich zagadnień. Warto wspomnieć, że istotnym zagadnieniem z tego obszaru jest dogłębna analiza działu szóstego kodeksu pracy. Do tego celu czas pracy szkolenia są bardzo pomocne. Analizując obowiązki pracowników kadr można dojść do wniosku, iż do codziennej pracy poza znajomością kodeksu pracy wymagana jest znajomość wielu ustaw samoistnych i aktów wykonawczych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.

Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

W praktyce trudno jest, aby osoba odpowiedzialna za sprawy kadrowo – płacowe w przedsiębiorstwie znała wszystkie te akty prawne. Do wielu z nich sięga w sytuacji pojawienia się konkretnego zagadnienia na przykład zatrudnienia cudzoziemca, pracownika młodocianego, niepełnosprawnego czy kierowcy.

Oczywistym jest, że gąszczu zmieniających się przepisów nie ma sensu uczyć się na pamięć. Dlatego też szkolenie płace oraz szkolenie ochrona danych osobowych hr jest niezbędne do aktualizowania wiedzy na bieżąco. Koniecznym do pracy w kadrach jest umiejętność analizy i poruszania się w obowiązujących przepisach oraz wyboru stosownych rozwiązań prawnych. Dlatego też od kadrowej z pewnością należy wymagać należy znajomości podstawowych definicji legalnych z zakresu prawa.

Bardzo często bowiem o rozwiązaniu konkretnego problemu decyduje jedna konkretna definicja. I tak na przykład analizując poprawność zawieranej umowy zlecenia należy właściwie porównać ją z kodeksową definicją pracy. Tylko wówczas można uniknąć sytuacji, w której zawarta umowa cywilnoprawna przez organy kontrolne uznana zostanie w istocie za umowę o pracę. Stąd też w tej pracy bardzo ważne jest precyzyjne poznanie i zrozumienie definicji pojęć, którymi pracownicy do spraw kadr i płac posługują się w praktyce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.