Jak wyglądają kadry w praktyce?
W strukturze organizacyjnej każdej jednostki gospodarczej zarówno małej jak i dużej znajdują się kadry. Czym zajmują się kadry?
Działy kadrowo-płacowe, które posiadają wszystkie duże firmy odpowiadają za pełny nadzór nad relacją pracodawca – pracownik. To do ich obowiązków należy przede wszystkim prowadzenie dokumentacji dotyczącej nawiązania stosunku pracy, przebiegu zatrudnienia oraz rozwiązania stosunku pracy. To, jak zadania są podzielone w dziale zależy od struktury organizacji. Dlatego też w praktyce sztywny podział na „kadry” i „płace” w jest raczej niemożliwy.
Tak naprawdę, każda osoba, która pracuje w obszarze human resources musi posiadać wiedzę z zakresu rozliczeń i każda osoba, która pracuje w obszarze wynagrodzeń musi znać prawo pracy. Ogólnie mówiąc praca w działach kadrowo – płacowych wymaga znajomości wielu przepisów i aspektów prawnych.
Podstawowym aktem prawnym, jest obowiązująca obecnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – kodeks pracy. Nie wyczerpuje on jednak wszystkich zagadnień. Warto wspomnieć, że istotnym zagadnieniem z tego obszaru jest dogłębna analiza działu szóstego kodeksu pracy. Do tego celu czas pracy szkolenia są bardzo pomocne. Analizując obowiązki pracowników kadr można dojść do wniosku, iż do codziennej pracy poza znajomością kodeksu pracy wymagana jest znajomość wielu ustaw samoistnych i aktów wykonawczych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
W praktyce trudno jest, aby osoba odpowiedzialna za sprawy kadrowo – płacowe w przedsiębiorstwie znała wszystkie te akty prawne. Do wielu z nich sięga w sytuacji pojawienia się konkretnego zagadnienia na przykład zatrudnienia cudzoziemca, pracownika młodocianego, niepełnosprawnego czy kierowcy.
Oczywistym jest, że gąszczu zmieniających się przepisów nie ma sensu uczyć się na pamięć. Dlatego też szkolenie płace oraz szkolenie ochrona danych osobowych hr jest niezbędne do aktualizowania wiedzy na bieżąco. Koniecznym do pracy w kadrach jest umiejętność analizy i poruszania się w obowiązujących przepisach oraz wyboru stosownych rozwiązań prawnych. Dlatego też od kadrowej z pewnością należy wymagać należy znajomości podstawowych definicji legalnych z zakresu prawa.
Bardzo często bowiem o rozwiązaniu konkretnego problemu decyduje jedna konkretna definicja. I tak na przykład analizując poprawność zawieranej umowy zlecenia należy właściwie porównać ją z kodeksową definicją pracy. Tylko wówczas można uniknąć sytuacji, w której zawarta umowa cywilnoprawna przez organy kontrolne uznana zostanie w istocie za umowę o pracę. Stąd też w tej pracy bardzo ważne jest precyzyjne poznanie i zrozumienie definicji pojęć, którymi pracownicy do spraw kadr i płac posługują się w praktyce.