Inne strony: GAMMA DISCOVER

Kosztorys budowlany

Terminem budowa określa się wykonywanie po otrzymaniu stosownego pozwolenia, według określonego planu obiektu budowlanego. Tym mianem określa się również wszystkie prace związane z jego przebudową, rozbudową czy nadbudową.

zdjęcie - Kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany


Kosztorys budowlany stanowi pewnego rodzaju wiążący dokument finansowy zawierający wszystkie przewidziane koszty jakie poniesione zostać muszą na realizację inwestycji budowlanej. Kalkulacja ta opierać się może o przedmiar bądź obmiar zaplanowanych robót.

Kosztorysy budowlane mogą przybierać rozmaite formy, a sporządzane są niemal na każdy etapie prowadzonych robót. Głównym odpowiedzialnym za jego stworzenie jest inwestor budowlany.

Kolejna osobą która wykonuje swój własny kosztorys jest wykonawca, który w ten właśnie sposób szacuje opłacalność wykonywanej inwestycji. By umowa mogła zostać zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą konieczne jest sporządzenie takiego kosztorysu, to absolutna podstawa i bez tego jakiekolwiek prace nie mogą zostać rozpoczęte.

Istnieją jedynie cztery rodzaje kosztorysów, które całkowicie wyczerpują potrzeby ustalania wartości zamówienia oraz kalkulacji cen za wszystkie przeprowadzone roboty budowlane.

Są to:

 • kosztorys inwestorski jest to dokument zawierający bardzo szczegółowe ustalenie kosztów danego rodzaju robót, pojedynczego obiektu lub części obiektu, stanowi punkt odniesienia przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty przez wykonawcę
 • kosztorys ofertowy przedstawia wszystkie koszty związane z wykonywaniem poszczególnych robót budowlanych
 • kosztorys zamienny
 • kosztorys powykonawczy.
 • Jak sama nazwa wskazuje dokument taki sporządzany jest przez odpowiedniego fachowca, czyli kosztorysanta. Jeśli chodzi o dziedzinę jaką jest budownictwo taką funkcję pełnić mogą:
 • architekci
 • inżynierowie budownictwa ( o specjalności budownictwo, instalacje sanitarne lub elektryczne)
 • równie dobrze mogą być to inne osoby mające odpowiednia wiedzę, bowiem obecnie zostanie kosztorysantem nie wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, wystarczy wiedza i doświadczenie.

Kosztorysy budowlane dzielone są także ze względu na kryterium zakresu rzeczowego i tu wyróżnia się:

 • kosztorys inwestycji
 • kosztorys obiektów
 • kosztorys robót
 • kosztorys powykonawczy
 • kosztorys dodatkowy
 • kosztorys nakładczy.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Terminem budowa określa się wykonywanie po otrzymaniu stosownego pozwolenia, według określonego planu obiektu budowlanego. Tym mianem określa się również wszystkie prace związane z jego przebudową, rozbudową czy nadbudową.
Katastrofa budowlana ma charakter zdarzenia niezamierzonego, nagłego, powodującego gwałtowne zniszczenie danego obiektu którego dotyka. w takich sytuacjach najczęściej uszkodzone zostają elementy konstrukcyjne rusztowań, elementy pochodzące z urządzeń formujących, ścianki szczelne czy też obudowy wykopu.
Uzyskanie uprawnień budowlanych w Polsce kończy się wydaniem stosownego certyfikatu, który osoba ubiegająca się o niego otrzymuje po uzyskaniu pozytywnej decyzji komisji kwalifikacyjnej.
Ustawa o prawie budowlanym dość szczegółowo opisuje postępowanie zgodne z prawem na wszystkich poszczególnych etapach budowy np. domu czy innej nieruchomości.
Szkolenia ze służebności przesyłu i stosowania w praktyce ustawy o korytarzach przesyłowych najczęściej prowadzone jest w niewielkich dość kameralnych grupach (wszystko po to by wykładowca mógł indywidualnie każdemu wyjaśnić jego wątpliwości) przez co najmniej dwa dni.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Kosztorys budowlany
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.