Inne strony: GAMMA DISCOVER

Nowinki w służebności przesyłu!

Sąd najwyższy podjął dnia 16 maja 2017 roku dwie bardzo ważne decyzje odnoszące się do artykułu 305 Kodeksu Cywilnego, a więc do prawie o służebności przesyłu.
zdjęcie - Nowinki w służebności przesyłu!

Jednym z najistotniejszych wniosków wynikających z wyroku jest ten:

"Zgodne z ustawą jest ustanowienie służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego."

Artykuł 233 Kodeksu Cywilnego stanowi, iż w ramach prawa użytkownika wieczystego do rozporządzania swoją własnością, istnieje możliwość obciążenia przez niego nieruchomości. Przepis ten wynika bezpośrednio ze specyfiki użytkowania wieczystego, które jest w swojej formule bardzo zbliżony do prawa własności.
Użytkownik wieczysty zachowuje więc prawo do pełnego rozporządzania dzierżawioną nieruchomością, w tym do korzystania z określonych praw rzeczowych. Prawo budowlane o służebności przesyłu nie może być z tego grona wykluczone!

Odpowiednie szkolenia prawo budowlane skutecznie tłumaczą zawiłości ustaw oraz odnoszą się do bieżącego orzecznictwa!

 

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

 

Jeśli natomiast chodzi o kwestie wykonawcze, to przepisy o księgach wieczystych i hipotekach stanowią, iż w trzecim dziale księgi umieszcza się ograniczone prawa rzeczowe nieruchomości i prawo do wieczystego użytkowania.

Wyrok Sądu Najwyższego wskazał, że wyłącznie w sytuacji gdy urządzenia przesyłowe wybudowano po terminie oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie lub są one dopiero planowane, możliwe jest ustanowienie służebności przesyłu
Terminowy charakter ustanowionej służebności przesyłu wcale nie jest problemem, gdyż prawo jakim jest służebność przesyłu można dowolnie prolongować. Przejęcie na własność nieruchomości skutkuje to utrzymaniem obciążenia nieruchomości służebnością.

Jednocześnie trwale podkreślono fakt, iż właściciel przekazujący nieruchomość w użytkowanie wieczyste traci wszelkie prawa do obciążania nieruchomości służebnościami, jak i do korzystania z niej.

Na pewno powyższe zmiany prawne i klarowne orzecznictwo SN pozwolą sędziom w niższych instancjach podejmować wyroki zgodnie z obowiązującą literą prawa oraz poszanowaniem interesów nie tylko wieczystych użytkowników, ale i przedsiębiorstw obciążających nieruchomość. Jest to kolejny krok naprzód w prostowaniu wypaczeń prawnych i własnościowych z okresu PRL.

Poznaj nowinki z zakresu prawa budowlanego! Wystarczy wybrać dla siebie odpowiednie szkolenia służebność przesyłu, które w wyczerpujący sposób opisują tematykę!

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Proces dochodzenia swoich roszczeń należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem tego, czy słupy są postawione na działce w niezgodzie z prawem.
Służebności są jednym z elementów Kodeksu Cywilnego, należących do tak zwanych ograniczonych praw rzeczowych. Powstają one poprzez umowę, orzeczenie sądowe.
Umowne ustalenie służebności przesyłu pomiędzy właścicielem gruntów a przedsiębiorstwem posiadającym lub planującym infrastrukturę przesyłową stanowi najwygodniejszą formę obciążenia nieruchomości służebnością.
Jedną z dróg dla powstania służebności przesyłu pozostaje dobrowolna, obustronna umowa, zawierana pomiędzy właścicielami nieruchomości obciążającej oraz obciążonej przez służebność przesyłu.
Służebność przesyłu należy do jednych z praw rzeczowych, obok prawa do użytkowania wieczystego i prawa własności. Zdefiniowana ona została w artykule 305 Kodeksu cywilnego.
Obecny artykuł
Nowinki w służebności przesyłu!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.