Prawo celne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach całego świata stanowi właśnie te dziedzinę prawa, która dość konkretnie i rzeczowo reguluje wszystkie zasady i sposoby przewozu różnego rodzaju towarów na dany obszar celny skąd aktualnie pochodzi zamówienie (nieco inaczej wyglądają one w przypadku do kraju wspólnoty a nieco odmiennie w transporcie do krajów nie będących członkami UE).
Prawo to reguluje również czynności takie jak legalny wywóz towarów z obszaru celnego oraz wszystkie jakie wiążą się z tym prawa ale i obowiązki osób biorących w tym procesie czynny udział (między innymi odnosi się to do organów celnych i samych przewoźników, gdyż oni odgrywają tu w zasadzie najbardziej kluczowe role).
Największe zmiany w tym zakresie, można śmiało stwierdzić, że dość rewolucyjne nowości pojawiły się w polskim prawie celnym w dniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku).
Właśnie od tego momentu na terenie naszego kraju obowiązywać zaczęły wszystkie reguły jakie w prawie celnym obowiązywały wszystkie pozostałe kraje UE, co było równoznaczne z zaprzestaniem obowiązywania niemal wszystkich zapisów jakie zawierał Kodeks Celny oraz jemu pokrewne rozporządzenia do momentu podpisania porozumienia o wstąpieniu Polski w szeregi krajów wspólnoty.
Zastąpione zostały przez Wspólnotowy Kodeks Celny oraz Przepisy Wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksy Celnego. Oba akty posiadają wysoką rangę ważności rozporządzeń wspólnotowych. Wspólnotowy Kodeks Celny utworzony został 12 października 1992 roku.
Jego wprowadzenie miało na celu zebranie licznych wówczas norm i rozporządzeń dotyczących wspólnotowego prawa celnego w jedną i spójną całość.
Jednolitego tekstu polskiego prawa celnego szukać należy w Dzienniki Ustaw z 2016 r. poz. 1880. Europejskie zasady prawa uzupełniają także polskie normy, wydane 19 marca 2004 roku (obowiązujące wraz z dniem 1 maja 2005 roku), które od tego czasu podlegały już wielokrotnie mniej lub bardzie istotnym zmianom, przy czym ostatnie wprowadzone w życie zostały w 2015 roku.
Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia:
Szkolenie poświęcone będzie przedstawieniu możliwości stosowania optymalnych procedur celnych, najczęściej popełnianym błędom oraz wskazaniem ich rozwiązywania/unikania.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.