Służebność przesyłu – kiedy należy nam się odszkodowanie?

Wiele osób, choć nie mają tego świadomości ma możliwość uzyskanie nie tylko wynagrodzenia z tytułu służebność przesyłu, ale także odszkodowanie za użytkowane gruntu bez odpowiedniej umowy.
 
Gamma - Służebność przesyłu - kiedy należy nam się odszkodowanie?

Służebność przesyłu - kiedy należy nam się odszkodowanie?


Jednocześnie warto pamiętać, że stosunkowo „młoda” instytucja prawnicza, jakim jest służebność przesyłu stale ulega zamianie w zakresie interpretacji przepisów i ich prawidłowego egzekwowania.

Najbardziej wyrazistym przykładem tego, jak dynamiczne jest zarówno orzecznictwo, jak i doktryna jest niewątpliwie kwestia ustalania wysokości wynagrodzenia i ewentualnego odszkodowania z tytułu użytkowania bez tytułu prawnego danego gruntu.

Dokumentem ukazującym zachodzące w tym obszarze zmiany jest standard wyceny dotyczący służebności przesyłu oraz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości na potrzeby urządzeń dystrybucyjnych i przesyłowych.

Choć nie jest to akt prawny stanowiący podstawę orzeczeń sądowych, a sam w sobie nie posiada mocy sprawczej to jego treść jest odzwierciedleń obecnego stanu prawnego w tym zakresie. Trzeba przy tym zauważyć, że najważniejsze dla służebności przesyłu interpretacje znalazły swoje miejsce w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeWarto też zwrócić uwagę na fakt, że pozorna czytelność przepisów dotyczących służebności przesyłu również wymaga często korekt wprowadzających jednolitą w skali kraju interpretację. Jednym z takich elementów jest bez wątpienia często podnoszona kwestia szkody lokalizacyjnej, która była uznawana za element wchodzący w całość wynagrodzenia z tyłu służebności przesyłu.

Ponadto w zaktualizowanym 1 stycznia 2017 roku standardzie zostało uwzględnione także ujęcie pasa służebności i wartość elementów odszkodowawczych, jako części składowych wynagrodzenia.Służebność przesyłu jest tematem tylko pozornie prostym. Stosunkowo niedługi okres obowiązywanie unormowań w tym zakresie wraz z rosnącym zainteresowaniem ze strony osób będących właścicielami gruntów powoduje, że szkolenia w tym zakresie również zyskują na popularności.

Warto zatem dogłębnie badać wiedzę w tym zakresie, gdyż może być to okazja do uzyskania dodatkowych środków pieniężnych.

Szkolenia Eksperckie. Oferujemy Państwu między innymi: szkolenie prawo budowlane – nowelizacje i wprowadzane zmiany w prawie budowlanym; szkolenie audyt nieruchomości, inwestycje sieciowe, procedury zmiany organizacji ruchu czy służebność przesyłu w praktyce. Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.