Sąd pracy
Prawo pracy szkolenia wymaga dla wszystkich pracowników, nie tylko dla tych, którzy pracują w działach kadr, czy HR. Dlatego też warto poznawać podstawowe pojęcia związane z tym działem prawa.
Pracę rozpoczyna się od tego, że zostaje nawiązany stosunek pracy. Pod tym pojęciem Kodeks pracy rozumie szczególny rodzaj zobowiązania, który następuje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Zgodnie zatem z norma ujętą w artykule 22 Kodeksu pracy Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Co więcej trzeba pamiętać, że tak podjęte zatrudnienie jest zatrudnieniem na podstawie
stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Dodatkowo nie ma możliwości, by na warunkach określonych w kodeksie pracy zastąpić
umowę o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel,
szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Kodeks pracy wskazuje również, kto może zostać pracownikiem, a kto takiego statusu uzyskać nie może. Tym samym Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale dziewiątym Kodeksu Pracy pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat.
Jak zatem widać stosunek pracy w myśl Kodeksu Pracy jest ściśle związany z zawarciem umowy o pracę. Tym samym zatrudnienie zaczyna się od momentu podpisania umowy, które musi spełniać określone również w Kodeksie Pracy warunków.
Co za tym idzie, w za każdym razem przy podejmowaniu nowego zatrudnienia pracownik dobrze poznać swoje uprawnienia wynikające z kodeksu pracy, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w zapisach umowy o pracę. Nieznajomość prawa szkodzi, a już szczególnie jest ona zgubna w przypadku pracy.