Świadczenia przysługujące nam w pracy

Praca dla większości z nas kojarzy się tylko i wyłącznie z zarobkami. Często także jak słyszymy o funduszu socjalnym, to jako pracownicy z niechęcią odwracamy głowę. A tymczasem z wielu świadczeń można skorzystać.

zdjęcie - (the_title())


Świadczenia przysługujące nam w pracy

Praca dla większości z nas kojarzy się tylko i wyłącznie z zarobkami. Często także jak słyszymy o funduszu socjalnym, to jako pracownicy z niechęcią odwracamy głowę.

A tymczasem z wielu świadczeń można skorzystać. Oczywiście trudno będzie tu wymienić wszystkie możliwości, jednak na pewno zostaną one poruszone na takich szkoleniach jak szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016, szkolenia z rekrutacji czy też szkolenia z prawa pracy.

Zakładowy Fundusz Ubezpieczeń Socjalnych

Zacznijmy od funduszu ubezpieczeń socjalnych. Co ważne - nie każda firma ma obowiązek go posiadać. Obowiązek posiadania takowego funduszu mają bowiem tylko i wyłącznie firmy czy instytucje z sektora budżetowego oraz samorządowe.

Jeśli chodzi o firmy, to muszą one mieć minimum 50 pracowników zatrudnionych na pełen etat na dzień 1 stycznia, aby w danym roku mieć fundusz socjalny. Oczywiście firmy albo instytucje nie wymienione powyżej także mogą mieć takie fundusze, niemniej jednak nie jest to ich obowiązkiem.

Na co mogą być przeznaczone te fundusze? Otóż to już stanowi indywidualne decyzje dyrektora, niemniej jednak jest on dość ograniczony przepisami prawnymi. Według nich fundusz socjalny może być wykorzystany na świadczenia urlopowe dla pracowników i ich rodzin, zapomogę dla pracowników dotkniętych poważnym wydarzeniem losowym, świadczenia o charakterze kulturalnym czy sportowym, paczki żywnościowe czy dofinansowanie żłobka albo przedszkola.

Świadczenia wynikające z prawa pracy

Trzeba mieć jeszcze na uwadze, że świadczenia z zakresu funduszu socjalnego nie są jedynymi, jakie nam przysługują. Stricte związane z faktem zatrudnienia są chociażby świadczenia zdrowotne czy zasiłki chorobowe.

Przykładowo trzeba mieć na uwadze, że chociaż świadczenie zdrowotne przysługuje nam już od pierwszego dnia pracy - czyli wówczas stajemy się oficjalnie ubezpieczeni i możemy iść np. do lekarza, to jednak na możliwość pójścia na zwolnienie, czyli zasiłek czekać musimy średnio 30 dni - wiele zależy od rodzaju pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.