Jak nie doprowadzić do zasiedzenia służebności?

Osoby, które spotkały się z pojęciem służebności przesyłu często zbyt optymistycznie podchodzą do tego tematu, niejako z urzędu licząc na określone korzyści majątkowe.

zdjęcie - (the_title())

Tymczasem temat tego szczególnego prawa rzeczowego wciąż jest dość grząski i może rodzić szereg komplikacji na drodze do ustanowienie satysfakcjonujących warunków umowy o służebności przesyłu. Innymi słowy hasło "szkolenie służebność przesyłu", powinno być znane w praktyce zarówno właścicielom nieruchomości, jak i przedsiębiorcom przesyłowym.

Jednym z ważnych elementów instytucji służebności przesyłu jest bez wątpienia kwestia zasiedzenia.

Można przyjąć ogólna zasadę, że pole manewru właściciela nieruchomości w zakresie uzyskania korzyści majątkowych z tytułu ustanowienia służebności przesyłu oraz bezumownego korzystania przez przedsiębiorcę przed jej ustanowieniem będą ograniczały dwa filary – przedawnienie samych roszczeń oraz postanie służebności przesyłu w drodze zasiedzenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeFakt ten wynika podobnie, jak większość przepisów tego obszar wprost z kodeksu cywilnego. Warto tutaj przypomnieć, że służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, które podlega zasiedzeniu.

Zgodnie zatem z normami kodeksu cywilnego oraz orzecznictwem samego Sądu Najwyższego, do służebności przesyłu stosuje się te same przepisu, które swoje zastosowanie znajdują w przypadku służebności gruntowej.

Tym samym z punktu widzenia przedsiębiorcy granicznym okresem, po którym może on rościć sobie prawo do służebności przesyłu w drodze zasiedzenia jest 20 lat w przypadku działania w dobrej wierze lub tez 30 lat kiedy działanie takie miało znamiona złej wiary.

Po upływie tego okresu przedsiębiorca powinien wystąpić do sądu celem ustanowienia służebności przesyłu na drodze zasiedzenia służebności przesyłu. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że zarówno fakt zasiedzenia, jak i udowodnienie dobrej woli leży po stronie samego przedsiębiorcy.

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

Jest to o tyle ważne, że nie obciąża właściciela nieruchomości koniecznością obrony swoich praw wobec przedsiębiorcy.

Trzeba bowiem pamiętać, że po ustanowieniu służebności przesyłu w drodze zasiedzenia, właściciel nieruchomości traci prawo do roszczenia wynagrodzenia i odszkodowania za okres poprzedzający fakt ustanowienia służebności nawet jeżeli w okresie tym miało miejsce bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.