Zmiany w świadectwach pracy w roku 2017

Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki odnoszące się do zmian w wydawaniu świadectw pracy wchodzi w życie w pierwszych dniach czerwca 2017 roku.

Gamma - Zmiany w świadectwach pracy w roku 2017

  Zmiany w głównej mierze dotyczą treści zawartej w świadectwach pracy czy terminów w jakich ma być ono wydane byłemu już pracownikowi przez pracodawcę. Nowe rozporządzenie zakłada, że pracodawca, który funkcjonuje na zasadzie agencji pracy tymczasowej zobowiązany będzie do wydania każdemu pracownikowi świadectwa pracy w którym będzie widniał zapis zawierające niezbędne dane pracodawcy, na rzecz którego dany pracownik wykonywał powierzoną mu tymczasową pracę zarobkową.

  Największe zmiany dotyczyć mają terminów w jakich świadectwo pracy powinno być wydane z rozróżnieniem poszczególnych przypadków. I tak pracodawca na wydanie nowego świadectwa pracy ( jeśli sąd uzna wszczęte przez drugą stronę powództwo o sprostowanie wydanego wcześniej dokumentu) ma nie więcej niż 7 dni, do tej pory przed wejściem nowelizacji ustawy czas ten wynosił maksymalnie 3 dni.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

  Dodatkowo pracodawca nie będzie w stanie uniknąć uzupełnienia informacji w świadectwie pracy o powodach ewentualnego przywrócenia pracownika do zatrudnienia. Wychodząc na przeciw problemom pracowników ustawodawca postanowił również rozwikłać pewne nieścisłości dotyczące nie wydania ( z różnych przyczyn) pracownikowi świadectwa pracy w ustawowym terminie 7 dni - jeśli nie jest ono możliwe pracodawca zobowiązany jest wysłać je za pomocą poczty, koniecznie z doręczeniem do rąk własnych.

  Zmianom ulega także czas, w jakim pracownik będzie miał prawo zgłosić się w celu poprawienia lub uzupełnienia nieprawidłowych danych zawartych w świadectwie pracy - do tej pory czas ten wynosił 3 dni, po wejściu nowych przepisów ma się wydłużyć on do 7 dni roboczych. Nowe świadectwo pracy poza danymi pracodawcy oraz pracownika koniecznie powinno zawierać okres zatrudnienia, wymiar etatu, rodzaj wykonywanej pracy, powód dla którego stosunek pracy został rozwiązany, ewentualny okres ( wraz z powodem) o jaki skrócona została obowiązująca umowa, wymiar wykorzystanego dotychczas urlopu ( rodzicielskiego, wypoczynkowego itp.), informację o ewentualnych zwolnieniach lekarskich lub służbie wojskowej, okresy nieskładkowe, ewentualne informacje o wejściu komornika na pensję.

  Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.