Inne strony: GAMMA DISCOVER

Zniesienie służebności przesyłu

Poznawanie swoich praw w zakresie gospodarki nieruchomościami, budownictwa i innych dziedzin umożliwiają doskonale prowadzone kury edukacyjne! Szkolenia prawo budowlane to proste narzędzie dla zdobycia praktycznej i przydatnej wiedzy!
zdjęcie - Zniesienie służebności przesyłu

Służebność może zostać ustanowiona na szereg sposobów. Ważną kwestią pozostaje jednak fakt, iż możliwe jest również zniesienie ustanowionej służebności. Zgodnie z artykułem 294 Kodeksu Cywilnego, właściciel nieruchomości obciążonej ma prawo żądać zniesienia służebności gruntowej, szczególnie gdy wykonywanie służebności pozostaje wyjątkowo uciążliwe dla posiadacza obciążonego gruntu, a jednocześnie nie jest obligatoryjna dla poprawnego korzystania z nieruchomości obciążającej. Artykuł 3054 Kodeksu Cywilnego wyraźnie wskazuje, iż w kwestii zniesienia szczególnego rodzaju służebności – służebności przesyłu, zastosowanie mają ogólne przepisy odnoszące się pierwotnie do służebności gruntowych. Zniesienie służebności może się odbyć za wynagrodzeniem lub nie. Przesłanką dla złożenia pozwu o zniesienie służebności przesyłu pozostaje sytuacja, w której to doszło do tak znacznych zmiana stosunków realizacji służebności, iż stała się ona szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążone. Najczęściej ta uciążliwość tyczy się realizacji celów gospodarczych w obrębie danej nieruchomości.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

 

W takiej to sytuacji możliwe jest ubieganie się o zniesienie służebności, o ile brak jej wykonywania przyniósłby nieruchomości władnącej niewspółmierny uszczerbek i w konsekwencji np. ograniczenie dostaw prądu dla tysięcy gospodarstw domowych.

Poznaj prawo! Szkolenia służebność przesyłu to doskonały sposób, aby zapoznać się z praktyczną wiedzą odnośnie służebności gruntowych, osobowych oraz wyjątkowych w swej formie służebności przesyłu!

Jedną z dróg dla wygaśnięcia służebności przesyłu jest jej nie wykonywanie przez nieruchomość władnącą (np. dostawcę prądu) przez okres 10 lat. W tym przypadku konieczne jest wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia służebności.

W artykule 295 Kodeksu Cywilnego opisano, iż właściciel nieruchomości obciążonej może żądać nieodpłatnego zniesienia służebności przesyłu.

Po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego można na jego podstawie usunąć wpis z księgi wieczystej o istniejącej służebności przesyłu. W tym przypadku właściciel nieruchomości władnącej zobowiązuje się do całkowitego usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych na swój koszt.
W przypadkach, w których uszczerbek nieruchomości władnącej byłby niewspółmierny sąd może nie przychylić się do wniosku o uchylenie służebności przesyłu. Sprawy te są badane indywidualnie i często lepszym, i szybszym posunięciem jest polubowne dogadanie zmian w wykonywaniu służebności.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Rok 2017 obfituje w nowe prawodawstwo – nie tylko w zakresie ustroju sądów powszechnych, wycinki obszarów chronionych etc. Od 1 stycznia bieżącego roku weszło w życia kilka istotnych zmian w prawodawstwie budowlanym.
Kodeks Cywilny w artykule 305 stanowi, iż nieruchomość może być obciążona na rzecz przedsiębiorcy ograniczonym prawem rzeczowym. Przedsiębiorca może w oznaczonym charakterze korzystać z nieruchomości, zgodnie z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych.
Ostatnie dziesięciolecie obfitowało w wiele pozytywnych zmian w polskim prawodawstwie, które to znacząco ułatwiły proces realizacji inwestycji budowlanych, skróciły ścieżki administracyjne i pozwoliły o wiele prościej przygotowywać inwestycje o charakterze komercyjnym. |
Sąd najwyższy podjął dnia 16 maja 2017 roku dwie bardzo ważne decyzje odnoszące się do artykułu 305 Kodeksu Cywilnego, a więc do prawie o służebności przesyłu.
Proces dochodzenia swoich roszczeń należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem tego, czy słupy są postawione na działce w niezgodzie z prawem.
Obecny artykuł
Zniesienie służebności przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.