Co to jest scrum i czy warto go wdrożyć w swojej firmie?

Scrum – to słowo dzisiaj coraz częściej pada w różnych kontekstach. Co to w zasadzie w ogóle jest? Czy warto wdrożyć scrum we własnej firmie? W większości przypadków naprawdę tak! Na czym on tak w zasadzie to polega?

Gamma - Co to jest scrum i czy warto go wdrożyć w swojej firmie?


Co to jest scrum i czy warto go wdrożyć w swojej firmie?

Scrum - to słowo dzisiaj coraz częściej pada w różnych kontekstach. Co to w zasadzie w ogóle jest? Czy warto wdrożyć scrum we własnej firmie? W większości przypadków naprawdę tak! Na czym on tak w zasadzie polega?

Scrum - najważniejsze informacje

Cóż przede wszystkim trzeba tu podać kilka najważniejszych informacji o tym, co to w ogóle jest. Otóż scrum to metodyka zarządzania zwinnego, czyli agile (agile pm foundation), które obecnie robi się coraz bardziej popularne na świecie z uwagi przede wszystkim na umożliwienie uzyskania większej niezależności oraz elastyczności.

Generalnie scrum posiada kilka swoich cech specyficznych, które zdecydowanie są dość niekonwencjonalne nawet w obecnym, liberalnym świecie biznesu. Przede wszystkim praca przebiega tu w pewnych sprintach.

Na początku możliwe jest wielokrotne planowanie czegoś, decydowanie, potem następuje szybki sprint - moment bez decyzji, kiedy po prostu wykonuje się dane zadanie, potem ząs spradzane jest, czy o to klientowi chodziło, czy na pewno droga, którą obraliśmy jest zgodna z tym, co obecnie dzieje się na światowym rynku itp. Potem od nowa. Taki system zapewnia nam kontrolowanie jakości na bieżąco. W razie pomyłki - nie tracimy dużo.

Szkolenia - krótka dygresja

Warto w tym momencie podkreślić ważną kwestię, którą już na pewno wiele osób zauważyło. Otóż chcąc wprowadzić scrum do firmy, trzeba się liczyć z różnego rodzaju szkoleniami, które stanowczo trzeba będzie podjąć. Wymienić tu można chociażby szkolenie product owner, szkolenia scrum developer, szkolenia scrum master.

Zespół scrum - ciekawa jednostka

No właśnie - tym samym przechodzimy do drugiej kwestii związanej ze scrum a mianowicie do jego spraw związanych z zespołem, który jest calkiem specyficzny. Scrum developer to teoretycznie zwykły pracownik, ale z dużą dozą odpowiedzialności i autonomii oraz będący specjalistą w swoim fachu.

Scrum master to niejako przewodnik duchowy całego zespołu, zaś product owner to taki kierownik, ale tylko od kwestii związanych z de facto rzeczami bardziej materialnymi, nie duchowymi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.