Co to są kompetencje miękkie oraz twarde?

W ostatnich latach szkolenia personalne bardzo mocno zyskały na popularności. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, zatem warto zadbać o to, aby posiadać odpowiednie kompetencje osobiste doskonale współgrające z piastowanym stanowiskiem. Dużą popularnością na rynku cieszą się szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde.

zdjęcie - (the_title())

 
Co to są kompetencje miękkie oraz twarde?

W ostatnich latach szkolenia personalne bardzo mocno zyskały na popularności. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, zatem warto zadbać o to, aby posiadać odpowiednie kompetencje osobiste doskonale współgrające z piastowanym stanowiskiem. Dużą popularnością na rynku cieszą się szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde.

Poszczególne szkolenia personalne są doskonałym sposobem na dokształcanie się, zdobywanie nowych umiejętności oraz znaczne podnoszenie swoich kwalifikacji.

Obecnie wiele profesjonalnych firm funkcjonujących na rynku oferuje dla poszczególnych osób bogate w wiedzę szkolenia z kompetencji miękkich oraz twardych. Umiejętności te prezentują pełny obraz potencjalnego pracownika. Mówią o jego charakterze, wartościach, którymi się kieruje oraz zdobytej do tej pory wiedzy.

Co to są kompetencje miękkie oraz twarde?

Kompetencje twarde można określić jako umiejętności mierzalne, których to można się szybko nauczyć. Można je bardzo szybko nabyć w szkole, na różnorodnych kursach czy też w pracy.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o kompetencje miękkie. Umiejętności te są znacznie trudniejsze do zmierzenia oraz oceny. Bardzo często są one nazywane zdolnościami osobistymi czy też interpersonalnymi. Umiejętności miękkie są cechami psychofizycznymi oraz poszczególnymi umiejętności społecznymi, które to decydują o tym, jak zachowują się poszczególne jednostki, jak dogadują się z innymi ludźmi oraz jak organizują swoją pracę. Osoby posiadające takie umiejętności nie mają większego problemu z podejmowaniem decyzji, nawet w stresujących sytuacjach.

Jakie są umiejętności miękkie przykłady?

Każdy człowiek kompetencje miękkie najczęściej dziedziczy po rodzicach oraz wychowawcach. Niemniej bardzo często zdobywa się te umiejętności poprzez obserwację innych osób oraz zmianę poglądu na jakiś temat. Każdy z nas kształtuje się przez całe życie, zatem pozytywne umiejętności miękkie da się rozwijać, negatywne eliminować oraz nabywać nowe. Umiejętności miękkie lista jest bardzo długa.

Kompetencje miękkie to często takie, które wielu osobom tworzącym CV wydają się nieistotne. Każdy może może bowiem w nim napisać, że doskonale radzi sobie ze stresem, a wykonywanie pracy w grupie to dla niego czysta przyjemność. Niemniej warto zastanowić się czy warto pisać o takich umiejętnościach, jeśli się ich nie posiada? Dzięki rubryce o kompetencjach każdy przyszły pracodawca nakreśla sobie profil pracownika starającego się o podjęcie pracy. Co prawda dobrze jest być specjalistą w poszczególnej dziedzinie, ale nie będzie z tego korzyści, jeśli traktuje się współpracowników bez szacunku. Umiejętności miękkie lista jest rozległa. Wśród najbardziej pożądanych u osób aktywnych zawodowo kompetencji miękkich można wymienić:

  • komunikatywność
  • chęć do nauki,
  • zaangażowanie oraz
  • motywacja do pracy
  • kreatywność
  • elastyczność
  • umiejętność zarządzania czasem i wiele innych

Czego uczą szkolenia twarde oraz szkolenia miękkie?

Szkolenia miękkie najczęściej nastawione są na rozwijanie indywidualnych cech uczestników kursu oraz obejmują zakres rozwoju umiejętności miękkich. Wśród wielu z tych istotnych umiejętności można wymienić: komunikację interpersonalną, asertywność, motywację do pracy, radzenie sobie ze stresem w trudnych sytuacjach, zarządzanie czasem, umiejętne rozwiązywanie konfliktów w grupie, umiejętność przeprowadzania negocjacji biznesowych i wiele innych.

Z kolei szkolenia twarde dotyczą zazwyczaj przekazywania wiedzy specjalistycznej, zawodowej oraz branżowej. Ponadto są nastawione na zdobywanie poszczególnych umiejętności zawodowych. Ukończenie poszczególnych kursów skutkuje przyznaniem odpowiedniego certyfikatu oraz wiąże się zawsze ze zdobyciem uprawnień niezbędnych do wykonywania poszczególnych zawodów oraz profesji. Jako przykład można tu wymienić: szkolenia fryzjerskie, informatyczne, księgowości, z zakresu kadr i płac oraz z zakresu obsługi różnorodnych maszyn i urządzeń takich jak: wózek jezdniowy i wiele innych.

Wszystkie szkolenia personalne są prowadzone przez wyspecjalizowanych trenerów, a zdobyte umiejętności znacznie rozwijają kompetencje osobiste poszczególnych uczestników szkolenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.