Controlling personalny – co to jest i na czym polega?

XXI wiek to czas prawdziwych rewolucji przede wszystkim w myśleniu. Dzisiaj ogromna globalizacja, powstanie innej jakości i innego typu miejsc pracy oraz wzrastająca konkurencja i popyt na wiele usług oraz produktów sprawiają, że obecnie zupełnie inaczej postrzega się pracownika oraz zarządzanie pracownikami.

Gamma - Controlling personalny - co to jest i na czym polega?

 
Controlling personalny - co to jest i na czym polega?

XXI wiek to czas prawdziwych rewolucji przede wszystkim w myśleniu. Dzisiaj ogromna globalizacja, powstanie innej jakości i innego typu miejsc pracy oraz wzrastająca konkurencja i popyt na wiele usług oraz produktów sprawiają, że obecnie zupełnie inaczej postrzega się pracownika oraz zarządzanie pracownikami. Z tym związane są mocno dwa pojęcia, które warto naprawdę dobrze zrozumieć - jest to kultura organizacyjna oraz controlling personalny.

Spojrzenie na pracownika

Co jednak dzisiaj jest takiego innego? Otóż przede wszystkim obecnie nie spogląda się już na pracownika jako na źródło wydatków i na konieczność. Dzisiaj pracownik to dobro firmy, jej najwyższa wartość, dzięki której firma się rozwinie. Podobnie patrzy się na atmosferę w firmie. Dalej firma nastawiona jest oczywiście na zysk, dzisiaj jednakże jest on budowany poprzez zatrudnianie pracowników, którzy swoje zadania wykonają z naturalną swobodą, chętnie, kierując się wiedzą i umiejętnościami.

Kultura organizacyjna - co to jest?

Z takim podejściem wiąże się właśnie kultura organizacyjna. O co tutaj chodzi? Generalnie istnieje kilka różnych definicji kultury organizacyjnej, niemniej jednak obecnie najczęściej przytaczana definicja Scheina brzmiąca "Całość fundamentalnych założeń, które dana grupa wymyśliła, odkryła lub stworzyła, ucząc się adaptacji do środowiska i integracji wewnętrznej". Brzmi to dość skomplikowanie prawda? Dlatego upraszczając można określić kulturę organizacyjną w kilku aspektach. Przede wszystkim tworzą ją pewne zagadnienia czysto ekologiczne, czyli związane z funkcjonowaniem jednostki w danym miejscu. Będą to chociażby wystrój firmy, jej organizacja przestrzenna, jakość sprzętu. Dalej na kulturę organizacji wpływają także pracownicy - ich wiek, płeć, generacja czy doświadczenie. Kulturę organizacji także w dużej mierze tworzą różne normy oraz zagadnienia z zakresu prawa, wartości, systemu znaczeń.

Słowem tak, jak opisujemy kulturę Polski, tak w skali mikro - opisujemy kultur organizacji. Teraz jednak - jakie to w ogóle ma znaczenie?

Znaczenie kultury organizacyjnej oraz cechy kultury organizacyjnej

Na początek warto pochylić się nad cechami kultury organizacyjnej. Tu wspomniany wcześniej E. Schien wytypował trzy podstawowe poziomy. Pierwszy poziom cechy kultury organizacyjnej to artefakty, będące najbardziej widocznymi i namacalnymi objawami kultury danej organizacji. Można wyróżnić tu artefakty językowe - opowieści i mity na temat firmy, specjalne hasła itp., fizyczne - ubiór pracowników, wystrój wnętrz, rodzaj samochodów itp. czy behawioralne - rytuały w danej firmie, dress code itp. Drugi poziom to normy i wartości danej organizacji. Trzeci poziom zaś to podstawowe założenia.

Jakie jest zaś znaczenie kultury organizacyjnej? Otóż dobrze zaaranżowana kultura organizacyjna firmy, ciekawie zaplanowana i wdrażana może stanowić ważny znak rozpoznawczy - zarówno klienci, jak i pracownicy będą się lepiej z nami utożsamiać. Pracownicy będą także lepiej i efektywniej pracowali. Słowem kultura organizacyjna pomaga znacząco nam zwiększyć dochody firmy i jej rozpoznawalność

Kultura organizacyjna szkolenia

Jak zatem widać - zdecydowanie warto inwestować w kultura organizacyjna szkolenie. Dzięki temu dość szybko poznamy skuteczne i proste do zastosowania czy wdrożenia metody, które pozwolą nam i naszej firmie wybić się na tle konkurencji. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybrać dobrej jakości kultura organizacyjna szkolenia - inaczej tylko zupełnie niepotrzebnie wydamy wiele pieniędzy.

Controlling personalny - podstawowe informacje

Obok kultury organizacyjnej szkolenia warto jeszcze zainwestować w kursy z zakresu controllingu personalnego. O co tutaj chodzi? Otóż co najważniejsze - generalnie nie jest to wcale pojęcie związanie tak bardzo z kontrolą, jakby się to mogło wydawać. Raczej chodzi tu o monitorowanie całego procesu zarządzania zasobami ludzkimi. A zatem ustalanie, gdzie są jakieś braki, co można by polepszyć, czy profil przyjmowanych osób jest dobry itp. To wszystko powinno odbywać się w oparciu o kulturę organizacyjną.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.