Czym jest product backlog i kto za niego odpowiada?

Product backlog to jeden z trzech artefaktów w scrumie, który jest metodą często idącą w parze ze zwinnym modelem zarządzania projektami. Do pozostałych artefaktów należy także backlog spint oraz przyrostu.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest product backlog i kto za niego odpowiada?

Product backlog to jeden z trzech artefaktów w scrumie, który jest metodą często idącą w parze ze zwinnym modelem zarządzania projektami. Do pozostałych artefaktów należy także backlog spint oraz przyrostu.

Product backlog to uporządkowana lista rzeczy, które na dany moment zostały uznane za warte realizacji – nowe funkcjonalności, zmiany, błędy powinny być w nim zawarte, ze względu na łatwy do niego dostęp przez Właściciela Produktu oraz inne osoby zainteresowane śledzeniem postępów pracy związnych z produktem.

Za zarządzanie Backlogiem Produktu, czyli jego uporządkowanie oraz zawartość, odpowiedzialny jest Właściciel Produktu.

Chociaż za Backlog Product odpowiedzialny jest właściciel produktu, to jednak może on delegować część czynności związanych z jego zarządzaniem pozostałym członkom zespołu projektowego.

Pamiętajmy, że właściciel produktu oprócz prac związanych z backlog productem zajmuje się także przejmowaniem odpwiedzialności za cały zespół oraz projekt i jest on osobą, która będzie kontaktowała się z klientem w celu werfyikacji, czy dotychczasowy przebieg prac i jego efekt odpowiada wymaganiom klienta.

Szkolenie scrum doskonale wyjaśnia poszczególne obowiązki wszystkich członków zespołu, choć najlepszym sposobem na zapoznanie się z zakresem zadań przydzielonych do zespołu jest uczestniczenie w bardziej wyspecjalizowanych warsztatach.

Dla przykładu, szkolenia scrum product owner pozwalają na zapoznanie się z obszarem zadań i możliwości właściciela produktu. Szkolenia zwracają uwagę na to, jak istotna dla całego zespołu jest praca product ownera i w jaki sposób najlepiej jest wykonywać swoje obowiązki.

Szkolenia scrum master poruszają tematykę zakresu zadań scrum mastera – jest on przede wszystkim odpowiedzialny za organizowanie spotkań, podczas których dojdzie do wymiany istotnych w dalszym przebiegu prac związanych z projektem informacji.

Szkolenia scrum developer wprowadzają w zakres obowiązków developerów. Przedstawiają sposoby, w jakie praca może zostać wykonana najefektywniej.

Agile szkolenia to pierwszy krok, który pozwala zapoznać się z tajnikami zwinnego zarządzania, ale niezbędny, żeby lepiej zrozumieć czym jest scrum.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.