Czym się różni mediacja od negocjacji?

W zawodzie handlowca podstawowym sposobem na zdobywanie klientów i podpisywanie atrakcyjnych umów jest prowadzenie negocjacji. Obecnie mówi się, że negocjacje to sztuka, która należy odpowiednio opanować.

zdjęcie - (the_title())


Czym się różni mediacja od negocjacji?

W zawodzie handlowca podstawowym sposobem na zdobywanie klientów i podpisywanie atrakcyjnych umów jest prowadzenie negocjacji. Obecnie mówi się, że negocjacje to sztuka, która należy odpowiednio opanować. Jednakże często pojęcie negocjacji mylone jest z mediacjami, które są całkowicie od nich odmienne.

Przede wszystkim gdy mowa o negocjacjach, rozumie się przez to najczęściej rozmowy pomiędzy kontrahentami zamierzającymi zawrzeć umowę. Zazwyczaj do ustalenia pozostaje wiele szczegółów, i właśnie one mają w tym pomóc.

Opierają się na dialogu, prowadzonym często bezpośrednio lub przez wyznaczonych przez firmę przedstawicieli którzy posiadają odpowiednie doświadczenie jak również zezwolenie na wykonanie pewnych działań.

Czas trwania negocjacji jest różnorodny, uzależniony zazwyczaj przede wszystkim od tego, co jest przedmiotem umowy i często także od sumy planowanego kontraktu. Negocjacje stosuje się także w sytuacjach konfliktowych, jednakże zasadą jest to, że obie strony chcą wypracowania kompromisu dobrego dla wszystkich.

Mediacje zaś także są formą dialogu pomiędzy stronami, jednakże metody stosowane do osiągnięcia celu są zgoła odmienne. Przede wszystkim do mediacji dochodzi zazwyczaj w sytuacjach konfliktowych pomiędzy stronami, a podejmowane są często wówczas, gdy nie mogą się samodzielnie porozumieć. Poza nimi w mediacjach uczestniczy mediator, osoba która powinna być bezstronna i dążyć do osiągnięcia porozumienia korzystnego dla obu stron.

Łączy je jednak to, iż zarówno mediacje jak też negocjacje wymagają odpowiedniego do nich przygotowania. Właściwe ich prowadzenie to znaczna większość sukcesu i większa pewność tego, że założony cel ostanie osiągnięty. Niemal każde szkolenie dla handlowców zawiera dość obszerny dział, związany właśnie z negocjacjami i sposobem ich prowadzenia.

Uczestniczące w nich osoby wskazują na wiele korzyści jakie przynoszą takie szkolenia negocjacje bowiem stanowią coraz powszechniejszy sposób na zdobywanie nowych klientów. Dlatego też osoby z dużym doświadczeniem w negocjacjach oraz odpowiednią wiedzą stanowią dla firmy cenny nabytek.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.