Dlaczego zwinne zespoły stały się tak popularne?

Zwinne zespoły zyskały na popularności ze względu na to, że ich praca pozwoliła na rozwiązanie problemów, jakie narastały w zespołach tradycyjnych. W zespołach zwinnych stawia się na elastyczność pracowników oraz umiejętności do szybkiego i samodzielnego rozwiązywania problemów.

zdjęcie - (the_title())


Dlaczego zwinne zespoły stały się tak popularne?

Zwinne zespoły zyskały na popularności ze względu na to, że ich praca pozwoliła na rozwiązanie problemów, jakie narastały w zespołach tradycyjnych. W zespołach zwinnych stawia się na elastyczność pracowników oraz umiejętności do szybkiego i samodzielnego rozwiązywania problemów.

Zmianie ulegla także organizacja i hierarchia takiego zespołu, pozwalając pracownikom na indywidualny dobór zadań dla siebie w zależności od posiadanej wiedzy i ekspertyzy w danym temacie.

Podczas kiedy w zespołach tradycyjnych obowiązki najczęściej były przydzielane członkom indywidualnie, w zespołach zwinnych obowiązki i zadania do realizacji są przydzielane grupowo. Ponadto, sukces liczy się miarą wysiłku całego zespołu, a nie indywidualnie – ważna jest komunikacja i usprawnione działanie.

W zespołach zwinnych liczy się podejście „ochocze” do wykonania danych zadań. Pracownicy powinni wykazywać się postawą gotowości oraz podejmowania wyzwań wynikających z projektu.

Często stosuje się założenia agile w połączeniu z elementami z innych sposobów zarządzania. Niektóre metody doskonale wspierają procesy zwinnego zarządzania i można do nich zaliczyć scrum, kanban, czy lean. Pozwalają na lepsze śledzenie postępów pracy i są lepszą miarą pomyślnego zakończenia projektu.

W zarządzaniu zwinnym liczy się rozwijanie projektu w stosunkowo prosty sposób. Nie każdy projekt można realizować przy użyciu tego sposobu zarządzania, jednak rozwiązanie to sprawdza się niemniej w takich sektorach, jak IT, komunikacja, produkcja.

Agile szkolenia stały się modne, oferując zakres wiedzy niezbędny do prawidłowej pracy i poprawnie wdrożonego systemu agile do projektu. Decydując się na uczestnictwo w takich warsztatach warto jest zapisać się na agile pm practitioner egzamin, którego zdanie potwierdza posiadanie wymaganej wiedzy.

Często poruszana jest tematyka metody scrum, która odnosi się do typu organizacji zespołu. Szkolenie scrum przedstawia w szczegółach, czym jest i jak wygląda organizacja zespołu. Szkolenia scrum master czy szkolenia product owner pozwalają na zapoznanie się z zakresem obowiązków przypisanych do tych zespołowych ról.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.