Fazy negocjacji

Pod pojęciem negocjacji kryje się wiele rozmaitych działań mających na celu osiągnięcie porozumienia przez strony, które pozostają w pewnym sensie zwaśnione. Zależy im jednak na osiągnięciu korzystnego porozumienia.

Gamma - Fazy negocjacji

 
Fazy negocjacji

Pod pojęciem negocjacji kryje się wiele rozmaitych działań mających na celu osiągnięcie porozumienia przez strony, które pozostają w pewnym sensie zwaśnione. Zależy im jednak na osiągnięciu korzystnego porozumienia. Przeważnie jednak każda ze stron musi z czegoś zrezygnować. Bez kompromisu, wypracowanie zadowalającego obie strony rozwiązania może okazać się niemożliwe. Jak powszechnie wiadomo, negocjacje przeprowadza się w wielu branżach.

Nie da się ukryć, że należy się do nich odpowiednio przygotować. Bez właściwego przygotowania negocjacje mogą zakończyć się fiaskiem. Każdej ze stron zależy na tym, aby wynegocjować najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Każdy kto przygotowuje się do negocjacji powinien zaznajomić się z poszczególnymi fazami. Wśród faz negocjacji wyszczególniamy: planowanie, otwarcie negocjacji, testowanie strony negocjującej, osiągnięcie porozumienia oraz ocenę negocjacji. Faza pierwsza czyli przygotowanie do negocjacji polega na tym, by jak najlepiej poznać partnera negocjacyjnego jeszcze zanim zasiądziemy do stołu. Jest to jeden z najważniejszych etapów negocjacji, gdyż od niego w znacznej mierze zależy powodzenie kolejnych faz negocjacji.

Drugi etap to otwarcie negocjacji. Otwarcie negocjacji to nic innego jak ich rozpoczęcie. Strony na samym początku ustalają przewidywany czas trwania negocjacji, sposób ich prowadzenia czy procedury. Faza trzecia negocjacji to testowanie partnera negocjacyjnego. Na tym etapie strony formułują już swoje żądania. Warto na samym początku proponować rozwiązania korzystniejsze niż te, których w rzeczywistości oczekujemy. Dzięki temu dowiemy się na jaką ofertę jest w stanie przystać nasz partner w negocjacjach. Jeżeli zastosujemy taką technikę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się osiągnąć sukces. Kolejne fazy negocjacji to osiągnięcie porozumienia oraz ocena negocjacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli chcesz ulepszyć swoje zdolności negocjacyjne, przejąć kontrolę nad rozmową oraz czuć się pewnie podczas prowadzenia negocjacji handlowych,  zapraszamy do udziału w szkoleniach z negocjacji, finalizacji sprzedaży, szkoleniach handlowych.

Na etapie osiągania porozumienia warto upewnić się czy wszystko jest jasne dla obydwu stron. Jeżeli nie ma żadnych niedomówień i wątpliwości, możemy podpisać kontrakt. Etap końcowy negocjacji czyli ocena negocjacji to etap, na którym poddajemy analizie cały proces negocjacyjny. Warto zastanowić się nad tym czy faktycznie udało nam się osiągnąć porozumienie. Jeżeli nie udało nam się tego osiągnąć, powinniśmy wyciągnąć wnioski, które pomogą nam lepiej przeprowadzić negocjacje w przyszłości. Pracownicy, którzy są zmuszeni często uczestniczyć w negocjacjach, powinni brać udział w systematycznych szkoleniach, dzięki którym poznają oni techniki negocjacyjne. Szkolenia prowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego szkoleniowca pomogą pracownikom zrozumieć w jaki sposób należy prowadzić negocjacje, by osiągać upragnione rezultaty. Technik negocjacyjnych jest bowiem całe mnóstwo, ale należy wiedzieć, które wybrać, by negocjacje przebiegły w oczekiwany przez nas sposób.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można dojśc do wniosku, że negocjacje to bardzo trudny i skomplikowany proces. Negocjujemy w wielu rozmaitych branżach. Nie da się ukryć, że do negocjacji należy się w odpowiedni sposób przygotować. Właściwe przygotowanie do negocjacji sprawi, że szanse na osiągnięcie porozumienia wzrosną. Pracownicy, którzy uczestniczą w prowadzeniu negocjacji powinny brać częsty udział w szkoleniach dotyczących przeprowadzania negocjacji. Dzięki takim szkoleniom będą oni potrafili zastosować najskuteczniejsze techniki negocjacyjne.

Wśród faz negocjacyjnych należy wyróżnić: fazę planowania negocjacji, fazę otwarcia negocjacji, fazę testowania partnera, fazę osiągnięcia porozumienia oraz etap oceny przebiegu negocjacji. Warto zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych etapów. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej nam będzie uniknąć porażki w negocjacjach. Jeżeli zdecydujemy się na szkolenie, wybierzmy starannie firmę szkoleniową. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to jakimi opiniami cieszy się firma, o której zatrudnieniu myślimy. Istotne są również ceny. Za jakość należy odpowiednio zapłacić, ale uważajmy, by nie wybierać firmy, na której usługi nas nie stać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.