Gdzie zdobywać wiedzę z ról w zespole scrumowym?

Coraz częściej się mówi o tym, że scrum w firmie daje wiele korzyści. Tylko że.. czym w zasadzie jest ten scrum? Jak go wprowadzić do firmy, kiedy się nadaje i o co tutaj w ogóle chodzi? Otóż ten artykuł odpowie właśnie na takie pytania.

Gamma - Gdzie zdobywać wiedzę z ról w zespole scrumowym?


Gdzie zdobywać wiedzę z ról w zespole scrumowym?

Coraz częściej się mówi o tym, że scrum w firmie daje wiele korzyści. Tylko że.. czym w zasadzie jest ten scrum? Jak go wprowadzić do firmy, kiedy się nadaje i o co tutaj w ogóle chodzi? Otóż ten artykuł odpowie właśnie na takie pytania.

Czym jest scrum?

Przede wszystkim warto w zasadzie powiedzieć, czym jest scrum. Otóż jest to metodyka należąca do agile, czyli zarządzania zwinnego. Zarządzanie zwinne staje się obecnie coraz bardziej popularne z uwagi właśnie na to, że umożliwia nam osiągnięcie sukcesu w zmiennych warunkach pracy - a takie nieraz mamy dzisiaj.

Co więcej scrum w odróżnieniu od innych metodyk jest jeszcze całkiem zorganizowany jak na agile, zatem łatwiej jest nam się do niego przyzwyczaić.

Jak wygląda scrum?

Zasadniczo żadna z metodyk agile nie jest łatwa do wprowadzenia do rzeczywistości. Przede wszystkim bowiem mamy tutaj do czynienia z innymi zasadami zarządzania, a głównie - z innymi formami zespołu. O co dokładniej tutaj chodzi?

Otóż w zespole scrum wyróżnione są trzy główne role - product owner, scrum master oraz zespół deweloperski. Generalnie trzeba tu podkreślić, że w tym miejscu nie da się tak po prostu wszystkiego opisać - w dokładnym zrozumieniu, jak działają te poszczególne role pomogą nam zapewne szkolenia scrum product owner oraz szkolenia scrum master.

Zasadniczo jednak jest tak, że product owner zajmuje się kwestiami związanymi z ogólnym zarządzaniem i klientem, scrum master niejako mentoruje oraz pomaga, aby wszystko szło zgodnie z planem, zaś zespól deweloperski zdecydowanie nie jest tylko od tego, aby wypełniać polecenia - ma całkiem sporą autonomię. Warto jeszcze podkreślić, że szczególnie istotne jest właśnie szkolenie product owner.

Co daje scrum w firmie?

Wróćmy jednak do meritum - co takiego daje nam scrum w firmie? Otóż przede wszystkim naprawdę doskonałe wyniki! Zasadniczo bowiem tutaj możemy podejmować decyzje i zmieniać plan tak naprawdę w wielu momentach jego realizacji. Jednocześnie jednak takie poszczególne etapy idą dość szybko.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.