Jak przygotować idealną prezentację?

Każdy z nas wie, jak trudne może być przygotowanie naprawdę dobrej prezentacji. W końcu stres, nerwy czy nawet brak umiejętności może sprawić, że nie wypadniemy dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Choć oczywiście, odpowiednie nastawienie, sztuka pięknego wysławiania się czy zachowanie odpowiedniej gestykulacji i mimiki mogą znacząco polepszyć nasz odbiór, początkowo powinniśmy skupić się na samym stworzeniu prezentacji. A tą powinno się zawrzeć w trzech elementach: wstępie, rozwinięciu i zakończeniu.

zdjęcie - (the_title())

     

    Każdy z nas wie, jak trudne może być przygotowanie naprawdę dobrej prezentacji. W końcu stres, nerwy czy nawet brak umiejętności może sprawić, że nie wypadniemy dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Choć oczywiście, odpowiednie nastawienie, sztuka pięknego wysławiania się czy zachowanie odpowiedniej gestykulacji i mimiki mogą znacząco polepszyć nasz odbiór, początkowo powinniśmy skupić się na samym stworzeniu prezentacji.

    A tą powinno się zawrzeć w trzech elementach: wstępie, rozwinięciu i zakończeniu.

    Wstęp - kluczowa część prezentacji

    Dlaczego odpowiedni wstęp do prezentacji jest tak ważny? To część, od której zależy zainteresowanie naszych odbiorców. Nudny, nijaki wstęp sprawi, że z pewnością większość publiczności przestanie nas słuchać i nie dotrwa do części merytorycznej przemówienia.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Nie stresuj się. Dowiedz się jak zachować spokój w sytuacjach stresogennych. Poznaj techniki zarządzania stresem. Pracuj nad sobą, aby przezwyciężyć stres. Zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach: szkolenie zarządzanie stresem, trening pewności siebie, szkolenie - motywacja .

    Techniki prezentacji, które zafascynują odbiorców, mogą być bardzo różne: warto na początek wykorzystać storytelling, wprowadzić humorystyczny akcent lub zadawać pytania, które mają wymusić na publiczności element zaskoczenia i zainteresowania daną tematyką.

    Rozwinięcie - część merytoryczna

    Rozwinięcie jest najdłuższą częścią każdej prezentacji. To w niej skupiamy się na wartościach merytorycznych wypowiedzi, możemy wprowadzić elementy statystyczne, wykorzystać tabele i wykresy. Warto pamiętać, że czas prezentacji jest ograniczony a my sami nie powinniśmy skupiać się na kwestiach mało ważnych, nieistotnych dla całej tematyki przemówienia.

    Rozwinięcie powinno być więc maksymalnie wydajne - na wstępie zawsze możemy zaznaczyć, że jesteśmy chętni na odpowiedź na pytania publiczności także w czasie trwania prezentacji, tym samym rozwinąć tematykę, która wyjątkowo zainteresuje odbiorców.

    Zakończenie - podsumowanie, wnioski i refleksja

    Niestety, w zakończeniu często skupiamy się na krótkim podsumowaniu całej prezentacji. To jednak od zakończenia zależy jak zostaniemy zapamiętani przez odbiorców, jaki wpływ na nich wywrzemy i czy zmusimy ich do dalszego zastanowienia się nad tematyką przemówienia.

    Zakończenie jest momentem, w którym warto wykorzystać własną refleksję, która nie będzie jasno wynikać z całości prezentacji. Pozwoli na to pewnego rodzaju "otwartość" zakończenia i możliwość dalszej dyskusji.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.