Jak rozpoznać kłamstwo w negocjacjach?

W negocjacjach bardzo często balansujemy na wąskiej krawędzi oddzielającej prawdę od kłamstwa. Nie powinno się jednak przesadzać z blefowaniem. W jaki sposób można jednak poznać, że nasz rozmówca mija się z prawdą?

Gamma - Jak rozpoznać kłamstwo w negocjacjach?

Jak rozpoznać kłamstwo w negocjacjach?

Jest na to kilka skutecznych sposobów - wystarczy być spostrzegawczym, przyglądać się rozmówcy i zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie i sposób wypowiedzi. Znając zasady rozpoznawania kłamstwa, zyskujemy także kolejną przewagę nad osobą, z którą negocjujemy - jeśli sami zdecydujemy się na blef, nie zostanie on odkryty, ponieważ znając zdradzające nas zachowania, będziemy w stanie nad nimi zapanować.

Zasady rozpoznawania kłamstwa:

Kłamaniu często towarzyszy zdenerwowanie i stres. Te emocje wpływają na zachowanie człowieka. Człowiek zdenerwowany mówi innym tonem głosu, często mówi zbyt szybko lub głośno, albo też wręcz przeciwnie - cicho.

Osoba kłamiąca podaje zazwyczaj zbyt wiele szczegółów. Może to być mylące - jeśli ktoś opisuje wszystkie detale, sprawia wrażenie osoby prawdomównej, jednak w rzeczywistości często jest dokładnie odwrotnie. Jak sprawdzić, czy szczegóły podawane przez naszego rozmówcę są prawdą? Najlepszą metodą jest zadawanie pytań - jeśli osoba mówi prawdę, to ponowne opisanie tych szczegółów nie sprawi jej problemów. Osoba, która plącze się w swojej wypowiedzi i podaje różne wersje wydarzeń, najprawdopodobniej kłamie.

Gestykulacja i mowa ciała - to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat prawdomówności drugiej osoby. Nawet jeśli rozmówca podczas kłamania perfekcyjnie kontroluje ton głosu i prędkość mówienia, często zapomina o kontrolowaniu swoich mimowolnych zachowań i gestów. Kłamcy nadmiernie gestykulują; zakrywają również usta dłonią, kręcą się na krześle, poprawiają włosy lub krawat, pocierają uszy lub oczy i drapią nos.

Kontakt wzrokowy to kolejna rzecz przydatna przy rozpoznawaniu kłamcy. Unikanie kontaktu wzrokowego może być bowiem oznaką kłamstwa. Osoba, która podczas mówienia mija się z prawdą, może również błądzić wzrokiem po pomieszczeniu, kierować wzrok w dół lub w górę bez wyraźnego powodu lub nadmiernie mrugać i pocierać oczy. Nadmierne, uporczywe wpatrywanie się w oczy może być jednak również oznaką kłamstwa - w taki sposób często postępują osoby, które wiedzą, że brak kontaktu wzrokowego może je zdradzić i chcą zamaskować swoje kłamstwo.

 

Gamma - firma szkoleniowa roku. Chcesz zostać lepszym sprzedawcą? Zobacz: techniki sprzedaży szkolenie, profesjonalna obsługa klienta szkolenie. Może interesuje Cię rozwój umiejętności menadżerskich? Zapoznaj się ze: szkolenie managerskie, szkolenie zarządzanie ludźmi. Zapraszamy!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.