Czy i jak składać szefowi życzenia urodzinowe?

Życzenia urodzinowe w pracy – nie da się ukryć, że to zwyczaj, który w wielu firmach funkcjonuje od dawna. Jeżeli praktykujemy składanie życzeń pomiędzy kolegami, nie można również zapomnieć o szefie. Czy wypada w ogóle składać życzenia z tak osobistej okazji – i w jaki sposób to zrobić?

Gamma - Czy i jak składać szefowi życzenia urodzinowe?


Życzenia urodzinowe w pracy – nie da się ukryć, że to zwyczaj, który w wielu firmach funkcjonuje od dawna. Jeżeli praktykujemy składanie życzeń pomiędzy kolegami, nie można również zapomnieć o szefie. Czy wypada w ogóle składać życzenia z tak osobistej okazji – i w jaki sposób to zrobić?

Życzenia urodzinowe – tak czy nie?

Zanim podejdziemy do tematu z entuzjazmem, bo autentycznie lubimy naszego szefa i chcemy życzyć mu dobrze od serca, należy się upewnić, że tę okazję świętuje. Faktem jest, że w Polsce popularny, zwłaszcza w pokoleniach dzisiejszych czterdziesto-, pięćdziesięciolatków i starszych, jest zwyczaj świętowania imienin. Niektórzy obchodzą je huczniej niż urodziny. Są osoby, które tych drugich z kolei nie lubią. Może kogoś urodziny przygnębiają, z różnych powodów, a może uważa je za okazję bardzo osobistą i w firmie nigdy nie zająknie się słowem. Jeżeli wiemy, że szef sam wyraźnie nie celebruje urodzin, to składajmy życzenia z okazji imienin, a urodziny uczcić możemy te okrągłe, zazwyczaj huczne.

Jak składać życzenia szefowi?

Życzenia dla szefa z okazji urodzin, jak i innych okazji, nie różnią się pod wieloma względami od życzeń dla kolegów i znajomych. Zasady savoir-vivre nakazują, aby życzenie składać osobiście, a jeżeli nie mamy takie możliwości – bo np. jubilat w dniu swoich urodzin jest w podróży – możemy kartkę z życzeniami czy inny drobiazg wręczyć, gdy tylko wróci. Do znajomych wypadałoby zadzwonić w dniu ich święta. Jeżeli z szefem nie utrzymujemy relacji towarzyskich poza firmą – dobrze jest wyczuć na podstawie jego charakteru i zwyczajów, czy taki telefon będzie dobrze odczytany.

Zależnie od wielkości firmy może życzenia złożyć szefowi każdy, a może zostać wysłana kilkuoosobowa delegacja – z kartką podpisaną przez wszystkich pracowników. Taka kartka to zawsze dobry pomysł, gdyż pozostanie trwały ślad, pokazuje też, że się postaraliśmy.

Kiedy już składamy życzenia, w przypadku szefa ograniczamy się do serdecznego uścisku dłoni. Oczywiście są młode zespoły, w których wszyscy są ze sobą na imieniu i chodzą po pracy na piwo. Wówczas delikatny uścisk i poklepanie po plecach to gest, który przyjdzie naturalnie. Lepiej jednak w przypadku szefa zawsze zachować profesjonalny szacunek.

Życzenia dla szefa na urodziny – przykłady

Pozostaje jeszcze istotne pytanie, czego życzyć szefowi na urodziny. Ponieważ jesteśmy w relacji służbowej, nawet jeżeli swobodnej i serdecznej, nie wypada składając życzenia w biurze skupiać się na szczegółach życia osobistego.

Życzenia dla szefa powinny być szczere, neutralne i niekrępujące żadnej ze stron. Możemy więc życzyć szefowi „udanych początków i szczęśliwych zakończeń wszelkich podejmowanych inicjatyw”, bardziej metaforycznie: „wiatru w żagle”, „szerokich dróg do sukcesu”.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podstawą efektywnej pracy zespołu jest skuteczna komunikacja. Poznaj zasady i narzędzia ułatwiające komunikację. Odważniej i efektywniej buduj relacje biznesowe. Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniach: komunikacja w biznesie szkolenie, szkolenie z asertywności, szkolenie - motywacja.

Zawsze trafionym i stosownym pomysłem jest nawiązanie w życzeniach do sukcesów i wyzwań. Warto także podkreślić przy okazji (oczywiście szczerze, bez nadmiaru lizusostwa), że szef nas inspiruje i podziwiamy go.

Życzenia w rodzaju: „Najlepszemu Szefowi – aby zawsze pozostawał jak latarnia morska wśród burz” nie będzie przesadą. Z jednej strony życzymy szefowi, by zachowywał spokój, siłę wobec przeciwności i niezachwianą pewność, czyli to, czego potrzeba, aby być skutecznym menedżerem. Z drugiej pokazujemy jednocześnie, że dla nas jest tym, który nas prowadzi do celu.

Kwestią kontrowersyjna są wierszowane życzenia. Niechęć do nich wynika w dużej części stąd, ż bywają one niezbyt dobrze dobrane do osoby, której je wysyłamy. Zdarza się też, że np. w okresie świąt jedna osoba dostaje wiele razy takie same życzenia, nawet jeśli to te, które sama wysłała.

Korzystanie z gotowców może być odczytane jako wysyłanie ich na odczepne, bez zaangażowania i tylko dlatego, że wypada. Z tego powodu wysyłając życzenia dla szefa na urodziny i korzystając z gotowych tekstów, należy postarać się, by pasowały one do osoby szefa, do naszego zespołu i co ważne, żeby nie powtarzały się co roku – to chyba najgorsze, co może się zdarzyć. A najlepiej, jeśli już chcemy ułożyć wierszowane życzenia dla szefa, zaangażować w to cały zespół i ułożyć je samodzielnie. Oczywiście wiele zależy też od charaktery firmy, zwyczajów w niej panujących.

Kierownikowi zespołu, z którym spędzamy dużo czasu i żartujemy na przerwach, możemy podarować kartkę z wierszowanymi życzeniami. Będzie to jednak krępujące i niezbyt odpowiednie, gdy to życzenia dla dyrektora, którego na co dzień praktycznie nie widujemy osobiście, albo pracujemy w miejscu, gdzie atmosfera jest raczej formalna.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

Prezent urodzinowy dla szefa – kupować czy nie?

Wiele osób jest przeciwnych dokładaniu do życzeń dla szefa prezentów urodzinowych.

Po pierwsze składka na prezent dla kogoś, kto zarabia od nas znacznie więcej, może budzić opory, zwłaszcza gdy relacje w firmie są raczej sztywne.

Po drugie nie bardzo wiadomo, co kupić. I tak nie podarujemy szefowi tego, czego potrzebuje i o czym naprawdę marzy, zwłaszcza jeśli to drogi zegarek, sprzęt sportowy czy bilety na koncert. Lepiej więc sobie odpuścić, ewentualnie ograniczyć się do rośliny doniczkowej, jeżeli obie strony i tak nie byłyby zadowolone z wręczania i otrzymania prezentu.

Z drugiej strony jeżeli atmosfera w firmie jest luźna czy koleżeńska, możemy pokusić się o gadżet na biurko – jeśli nasz szef się z niego ucieszy – albo zrobić zespołowo plakat do powieszenia. Nie chodzi jednak o to, by zmuszać się do czegokolwiek, a tylko by pokazać pamięć o urodzinach – kartka z życzeniami od wszystkich będzie więc w zupełności wystarczająca.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.