Jak walczyć ze stresem?

Stres jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Również w pracy często się stresujemy. Nadmiar obowiązków, czy trudni współpracownicy wywołują liczne sytuacje stresowe, z którymi nie każdy umie sobie poradzić. Stres pomimo tego, że może być motywujący zazwyczaj jest przyczyną nerwicy i lęków. Dlatego warto umieć sobie z nim radzić by stres w pracy nie rzutował na całe nasze życie i nie doprowadzał do problemów psychicznych.

 
Stres jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Również w pracy często się stresujemy. Nadmiar obowiązków, czy trudni współpracownicy wywołują liczne sytuacje stresowe, z którymi nie każdy umie sobie poradzić. Stres pomimo tego, że może być motywujący zazwyczaj jest przyczyną nerwicy i lęków. Dlatego warto umieć sobie z nim radzić by stres w pracy nie rzutował na całe nasze życie i nie doprowadzał do problemów psychicznych.

Schemat ogólny dotyczący zarządzania stresem

Aby móc skutecznie walczyć ze stresem trzeba przede wszystkim ustalić co jest przyczyną sytuacji stresowych. Tutaj identyfikacja problemu pełni kluczową rolę, aby można było przejść do kolejnego etapu. Gdy już uświadomimy sobie co jest naszym problemem może przejść do interwencji. tutaj należy wybrać odpowiedni jej rodzaj.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Celem interwencji jest rozwiązanie problemu i wyeliminowanie potencjalnych sytuacji stresowych. Oczywiście największy nacisk musi być podjęty w stronę pozbycia się problemu. Jest je łatwe. W przypadku pracy koniecznie należy uświadomić sobie, czy problemem są współpracownicy, czy też przytłaczające zadania, a może ich nadmiar. Bywają sytuacje, że już uświadomienie sobie problemu w dużej mierze go eliminuje.

Jak skutecznie zarządzać stresem?

Trzeba jasno sobie uświadomić, że nigdy nie wyeliminuje się stresu z naszego życia. Zatem trzeba sobie z nim radzić. Oczywiście można by zmienić pracę, ale to tak naprawdę nie rozwiąże problemu, a wręcz go pogłębia. Jeżeli stres jest przyczyną napięć, a nawet nerwicy warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty, najlepiej terapeuty, albo też psychiatry.
 
Oczywiście koniecznie należy także zastosować techniki relaksacyjne począwszy od masaży, przez aromaterapie. Warto też skupić się na rzeczach, które sprawiają przyjemność. Można także odbyć szkolenie dotyczące zarządzania stresem, gdzie pozna się metody i techniki, które sprawią, że stres będzie również przyczyniał się do motywacji, a sytuacje stresowe w pracy nie będą oddziaływać na pozostałe sfery życiowe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.