Jak wygląda efektywne zarządzanie zespołem pracowniczym?

Posiadanie własnej firmy jest marzeniem wielu z nas. Na otwarcie własnej działalności decyduje się coraz więcej osób, bo praca na etacie nierzadko nie zapewnia nam zadowalającego wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej, dobrze prosperującej firmy nie jest zadaniem łatwym.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak wygląda efektywne zarządzanie zespołem pracowniczym?

Posiadanie własnej firmy jest marzeniem wielu z nas. Na otwarcie własnej działalności decyduje się coraz więcej osób, bo praca na etacie nierzadko nie zapewnia nam zadowalającego wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej, dobrze prosperującej firmy nie jest zadaniem łatwym. Jak powszechnie wiadomo, na sukces firmy składa się wiele rozmaitych czynników. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą.

Nie da się ukryć, że zaproszenie wykwalifikowanej i doświadczonej kadry do współpracy nie jest zadaniem łatwym. Oprócz doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia pracownicy powinni również być gotowi do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Szef oraz kierownicy poszczególnych zespołów powinni zaś wiedzieć jak odpowiednio zarządzać kadrą pracowniczą. Efektywne zarządzanie zespołem opiera się na kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie od razu zdobędziemy autorytet wśród swoich podwładnych. Bez autorytetu zarządzanie pracownikami może okazać się nieskuteczne. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, dzięki której łatwiej będziemy znosić porażki. Należy również pamiętać o tym, że kierownik powinien być stanowczy.

Tylko wówczas pracownicy będą egzekwować jego polecenia służbowe. Dobry kierownik nie jest jednak zbyt surowy. Na stanowisku menedżerskim przydaje się niewątpliwie wyrozumiałość oraz empatia. Mimo, że zarządzanie ludzmi w pracy nie należy do najprostszych zadań, posiadanie wyżej wspomnianych cech niewątpliwie je ułatwia. Nie każdy rzecz jasna ma predyspozycje do tego, by kierować zespołem. Na szczęście, pewne cechy można w sobie wypracować. Współpraca w zespole szkolenie może przydać się każdemu, zwłaszcza początkującemu menedżerowi. Szkolenie pomoże jego uczestnikom opanować podstawowe zasady zarządzania zespołem ludzkim.

Kierownicy muszą pamiętać o właściwej komunikacji ze swoimi podwładnymi. Za wszelką ceną należy unikać konfliktów na linii podwładny-przełożony. Takie konflikty nierzadko odbijają się bowiem na interesach firmy. Niezwykle ważny jest właściwy przepływ informacji w zespole. Zadaniem kierownika jest dbałość o to, by ważne informacje docierały do każdego z podwładnych. Jeżeli bowiem istotne informacje nie dotrą do każdego członka zespołu, niektóre osoby mogą poczuć się dotknięte. Należy zaznaczyć, że niezmiernie ważne jest również motywowanie pracowników do pracy. Motywowanie pracowników do pracy również należy do najważniejszych zadań osoby kierującej zespołem. Motywowanie pracowników szkolenie może pomóc kadro menedżerskim zrozumieć, które czynniki w największym stopniu odpowiadają za zaangażowanie pracowników.

Tego rodzaju szkolenie pomoże również kierownikom w poznaniu przyczyn braku zaangażowania pracowników do pracy. Nie da się ukryć, że do głównych czynników motywujących zaliczymy: wysokie wynagrodzenie, możliwość perspektyw rozwojowych oraz miłą atmosferę w miejscu pracy. Jeżeli chodzi zaś o czynniki demotywujące, można zaliczyć do nich złą atmosferę w pracy oraz niskie wynagrodzenie. Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można stwierdzić, że sukces firmy w znaczącym stopniu zależy od zaangażowania pracowników. Efektywne zarządzanie zespołem pracowniczym leży w gestii kierowników i szefów. Nie da się ukryć, że nie jest to łatwe zadanie.

Kierowanie zespołem ułatwia posiadanie takich cech jak pewność siebie czy wysoka odporność na stres. Nietrudno jednak zauważyć, że kierownikom mogłyby w znacznym stopniu pomóc różnego rodzaju szkolenia. Szkolenie zarządzanie zasobami ludzkimi pomoże kadrom kierowniczym zrozumieć o czym należy pamiętać podczas kierowania zespołem. Kierownicy i menedżerowie muszą zdawać sobie sprawę z tego jak szkodliwe są konflikty na linii przełożony- podwładny. Kierownik musi zadbać o to, by takich konfliktów unikać. Osoby kierujące zespołem muszą również wykazać się znajomością czynników, które motywują ludzi do pracy oraz znajomością czynników demotywujących.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.