Jak wyznaczać role w zespole projektowym?

W projektach o standardowym typie zarządzania wyznaczanie roli w zespołach wydaje się stosunkowo proste. Zwykle mamy do czynienia z kierownikiem projektu, być może liderem projektu, oraz osobami przypisanymi do ról w zależności od rodzaju posiadanej ekspertyzy i kompetencji.

5 lutego 2020
zdjęcie - Jak wyznaczać role w zespole projektowym?

Jak wyznaczać role w zespole projektowym?

W projektach o standardowym typie zarządzania wyznaczanie roli w zespołach wydaje się stosunkowo proste. Zwykle mamy do czynienia z kierownikiem projektu, być może liderem projektu, oraz osobami przypisanymi do ról w zależności od rodzaju posiadanej ekspertyzy i kompetencji.

W zwinnym zarządzaniu nie tylko poziom wiedzy lub specjalizacja ma znaczenie, ale również bardzo często profil psychologiczny pracowników. Muszą oni być odporni na stres, i pracować pod presją czasu, komunikatywni, zdolni to automotywacji, z nastawieniem, że wszystko jest możliwe do zrobienia.

Podczas kiedy w starszych typach zarządzania członkowie zespołu skupiają się przede wszystkim na obowiązkach wynikających z poziomu lub dziedziny ich ekspertyzy, w zwinnych zespołach umiejętności i wiedza przeplatają się ze sobą.

Dla przykładu, jeśli jedna osoba jest silniejsza w dziedzinie A, ale słabsza w dziedzinie B, a druga osoba odwrotnie, nie oznacza to, że osoba A nie może sprostać rozwiązaniu problemu należącego wciąż do dziedziny B, z pomocą lub bez tej drugiej osoby. Szkolenia agile przygotowują do pracy w ramach zwinnego sposobu zarządzania poprzez przekazanie informacji zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

Szkolenie product owner jest formą warsztatów polecanych tym, którzy będą w ciągłym kontakcie z klientem oraz z członkami zespołu, przekazując istotne informacje dotyczące szczegółów realizacji projektów.

Każdy członek zwinnego zespołu będzie bardziej obeznany z tematyką agile poprzez uczestnictwo w szkolenia scrum developer. Jest to specyficzny kurs, prezentujący informacje dotyczące technik wykonywania pracy w zespole agile. Dobrze jest mieć taką osobę w firmie, która ukończyła szkolenie agile foundation.

Dzięki temu szkoleniu nabyła ona wiedzę niezbędną do prawidłowego wdrażania zwinnego stylu zarządzania i może funkcjonować jako swojego rodzaju wewnętrzny agile coach, upewniając się co jakiś czas, że wszystkie zespoły projektowe pracują wykorzystując uzgodnione techniki oraz instrumenty.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.