Jak zarządzać personelem?

Każdy szef staje przed trudnym zadaniem jakim jest zarządzanie swoim zespołem pracowników. Ważne, aby stał on się liderem swojego zespołu, który posiada autorytet, ale jednocześnie pracownicy czują w nim oparcie.

zdjęcie - (the_title())


Jak zarządzać personelem?

Każdy szef staje przed trudnym zadaniem jakim jest zarządzanie swoim zespołem pracowników. Ważne, aby stał on się liderem swojego zespołu, który posiada autorytet, ale jednocześnie pracownicy czują w nim oparcie.

Jednocześnie każdy z członków zespołu powinien mieć świadomość swoich zadań i tego do jakich celów powinien dążyć i być ze swojej pracy rozliczany. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa nowoczesne modele zarządzania zespołem: poprzez cele i poprzez jakość.

Jednak, aby je poznać warto skorzystać ze szkolenia z zarządzania ludźmi. Tym bardziej, że można znaleźć zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane.

Jak zarządzać personelem poprzez cele- zarządzanie projektami i kapitałem

Przedsiębiorstwo powinno wyznaczać sobie cele w szerokim i wąskim znaczeniu, zatem te dotyczące rozwoju firmy, jak i efektywności w wykonywaniu poszczególnych zadań. Systematyzacja celów to zatem podstawa. Ponadto cele powinny być podzielone na poszczególne działy, a także jednostki, które w ramach nich wykonują swoje zadania.

Oczywiście cele powinny być ze sobą powiązane i tworzyć większą strukturę celu nadrzędnego. W ten sposób tworzy się tzw. "team spirit", czyli odpowiedzialność za swoje zadania, które mają wpływ na całość projektu i nie tylko osiągnięcie celu indywidualnego, ale również zbiorowego. Z odpowiedzialnością łączy się współpraca wewnątrz zespołu, dlatego spotkania projektowe są ważne z punktu widzenia efektywności, a także podrzucania cennych pomysłów oraz korygowania błędów.

Tutaj dużą rolę ma lider zespołu, który odpowiada za ocenę poszczególnych pracowników, zarówno tę dotyczącą jednego projektu, jak i długoterminową. W ten sposób dokonuje się selekcja i klaruje się najbardziej zgrany zespół.

Osoby, które nie są w stanie dostosować się do zmian, korygować swoich błędów, a z czasem wychwytywać je zanim znajdą je inni są hamulcem dla postępu w realizacji projektów, a jeśli pracę muszą poprawiać za nich inni, to niestety rolą lidera jest wyeliminowanie takiej osoby z zespołu, gdyż wszyscy muszą dążyć do wspólnego, wyznaczonego celu z pełnym zaangażowaniem.

Lider nie może demotywować pracownika besztając go w obecności współpracowników. Ważna jest rozmowa w cztery oczy, aby mógł zrozumieć swoje błędy i wdrożyć plan naprawczy. Jeśli jednak ten stan rzeczy utrzymuje się następuje konieczność zwolnienia.

Jak zarządzać personelem poprzez jakość?

Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych produkcyjnych nastawionych jest na zarządzanie poprzez jakość. Kontrola jakości jest ważna nie tylko na etapie końcowym, ale również projektowym. Tu stosuje się model japoński, czyli kaizen w biznesie.

Jego istotą jest ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa i szukanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. W tym modelu każdy pracownik, nawet ten niższego szczebla może przedstawić pomysł, który może pozytywnie wpłynąć na wzrost jakości, a wzrost jakości to również wzrost zadowolenia klientów i zwiększenie zainteresowania produktami czy usługami firmy.

W modelu kaizen każdy członek zespołu może poczuć się ważny od inżyniera projektowego, po pracownika produkcji i kontroli jakości na poszczególnych etapach. Oczywiście ważne są tu pewne wypracowane mechanizmy, czyli np. regulamin pracy na poszczególnych stanowiskach, który gwarantuje wykonywanie pracy w sposób systemowy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.