Jaka jest rola kierownika w zarządzaniu projektami?

Zarządzanie projektami to dzisiaj bez mała codzienność w każdej firmie. Standardowo zaś na czele projektu znajduje się jego kierownik. Jak dokładniej wygląda jego rola w tym projekcie? Co takiego ma on w zasadzie zrobić? Jakimi cechami się wykazywać?

zdjęcie - (the_title())


Jaka jest rola kierownika w zarządzaniu projektami?

Zarządzanie projektami to dzisiaj bez mała codzienność w każdej firmie. Standardowo zaś na czele projektu znajduje się jego kierownik. Jak dokładniej wygląda jego rola w tym projekcie? Co takiego ma on w zasadzie zrobić? Jakimi cechami się wykazywać?

Kierownik projektu - zadania

Przede wszystkim warto podkreślić, że do zadań każdego kierownika projektu należy zarządzanie zespołem ludzkim. Oznacza to, że taki kierownik musi znać się na ludziach, umieć z nimi rozmawiać, motywować ich itp. Dalej musi on także umieć naprawdę dobrze rozdysponować zadania i przydzielić odpowiednie stanowiska zgodne z naturalnym miejscem danej osoby w grupie.

To jeszcze jednak oczywiście nie wszystko. Kierownik projektu bowiem musi umieć organizować cały przebieg projektu, toteż przydatne będą dla niego szkolenia scrum i agile szkolenia.

Standardowo bowiem w firmie wygląda to tak, że szef mówi kierownikowi, co ma być zrobione, jaki ma być ostateczny efekt. To, zaś jak to zrobi kierownik, jest najczęściej szefowi całkowicie obojętne, byleby klient był zadowolony z całości.

Dlatego też kierownik projektu musi wiedzieć, czy lepiej postawić na klasyczny sposób zarządzania projektem czy może na wersję agile? Dalej musi także umieć ustalić, co kiedy trzeba zrobić, w jakim czasie warto skonsultować się z klientem albo innymi wykonawcami itp.

No właśnie wykonawcami. Kierownik projektu jest bowiem też tą osobą, która niejako koordynuje całość i przekazuje szefostwu. Zazwyczaj zatem ma możliwość zatrudnienia kogoś z zewnątrz albo wykonania części projektu u firmy zewnętrznej - niemniej jednak to na nim zasadniczo spoczywa obowiązek negocjacji.

Często także kierownik projektu angażowany jest do procesu rekrutacji tak, aby wybrał on najlepszych pracowników do swojego zespołu.

Szkolenia biznesowe Warszawa - dla każdego kierownika

Jak zatem widać - rola kierownika w zarządzaniu projektem jest w zasadzie kluczowa. Dlatego też musi to być osoba odpowiednio wykształcona.

Polecane jest w tym zakresie szczególnie właśnie zarządzanie projektami szkolenie Warszawa - jako szef powinniśmy w nie zainwestować dla naszych kierowników, jaki kierownicy, jeśli jeszcze żadnego takiego szkolenia nie przeszliśmy, warto przejść je samemu, a to na pewno wzmocni naszą wartość na rynku pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.