Jaki powinien być dobry kierownik?

Zarządzanie ludźmi tylko z pozoru wydaje się być zadaniem dla wszystkich. Wbrew często słyszanym, obiegowym opinią, że „do rozkazywania i rządzenia” nadaje się każdy efektywne i skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi i bycie dobrym szefem to prawdziwa sztuka. I z całą pewnością ktoś kto wygłasza wyżej przytoczone opinie i sprowadza to zadanie do „rozkazywania” i „rządzenia” i naprawdę postrzega je w taki sposób – dobrym szefem nie jest lub też nie byłby gdyby miał taką okazję.

22 marca 2019
zdjęcie - Jaki powinien być dobry kierownik?

 Jaki powinien być dobry kierownik?

Zarządzanie ludźmi tylko z pozoru wydaje się być zadaniem dla wszystkich. Wbrew często słyszanym, obiegowym opinią, że „do rozkazywania i rządzenia” nadaje się każdy efektywne i skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi i bycie dobrym szefem to prawdziwa sztuka. I z całą pewnością ktoś kto wygłasza wyżej przytoczone opinie i sprowadza to zadanie do „rozkazywania” i „rządzenia” i naprawdę postrzega je w taki sposób – dobrym szefem nie jest lub też nie byłby gdyby miał taką okazję. Jak być dobrym szefem ? Jak kierować zespołem ? To pytanie kluczowe, na które w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć, a może właściwszym określeniem byłoby „podpowiedzieć”. Podpowiemy bowiem jakie cechy powinien mieć dobry menadżer.

Punktem wyjściowym do przemyśleń w tym zakresie powinno być zagadnienie – co to jest autorytet ? Bowiem to właśnie na autorytecie opiera się efektywna współpraca na linii przełożony – podwładni. Autorytet to nic innego jak fakt bycia uznanym, cenionym i cieszącym się zaufaniem.

Mianem autorytetu określamy osobę, którą szanujemy, podziwiamy, doceniamy i zauważmy jej profesjonalizm, bezstronność, szczerość i prawdomówność, sprawiedliwość. To właśnie dlatego zagadnienie autorytetu jest w przypadku poszukiwania odpowiedzi na pytanie o cechy dobrego szefa kluczowe. Wymienione cechy to wypisz, wymaluj lista atrybutów pożądanych w przypadku osoby, która w sposób efektywny będzie zarządzać zasobami ludzkimi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia.
Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

Zapraszamy.

Teoretycy nauk o zarządzeniu wymieniają różne modele przywództwa i kierowania grupą ludzi. Najbardziej pożądane jest właśnie przywództwo oparte na autorytecie. Pogląd jakoby szacunek wobec szefa powinien opierać się na lęku odszedł do lamusa co najmniej kilkanaście lat temu. Dlaczego? Najlepsze wyjaśnienie tej sytuacji zawiera się w zdaniu, że ze strachu człowiek zrobi to co musi, natomiast z sympatii zrobi wszystko.

Dobry szef cechy

Dobry szef jest zatem osobą sprawiedliwą, nie okazującą swoich prywatnych opinii na temat poszczególnych członków zespołu, lecz obiektywnie oceniających ich pracę na podstawie jej jakości i osiąganych efektów. Osoba pełniąca rolę szefa powinna mieć świadomość ciążącej na niej odpowiedzialności nie tylko za realizację powierzonych mu zadań, ale także za los i warunki pracy swoich podwładnych. Osoba aspirująca do zarządzania grupą ludzi powinna także umieć rozdzielić swoje życie prywatne od zawodowego i nie przenosić problemów domowych na swoich pracowników.

Niedopuszczalne są sytuacje podnoszenia głosu czy wręcz wyżywania się na swoich podwładnych w stresujących sytuacjach. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych i duża odporność na stres oraz umiejętność działania pod presją czasu to kolejne niezbędne atrybuty, którymi powinien cechować się każdy lub które powinien w sobie wypracować i wyrobić każdy kto chciałby w efektywny sposób, z sukcesem zarządzać swoimi podwładnymi.

Dobry kierownik to także osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, która pozwala mu nie tylko obiektywnie ocenić wkład pracowników włożony w wykonanie zadanie, ale także ocenić jakoś jego wypełnienia pod względem merytorycznym.
Dobry przełożony musi być także wytrawnym obserwatorem, który dostrzega zarówno słabe, jak i mocne strony swoich podwładnych. Na podstawie tej wiedzy może tworzyć zespoły projektowe oraz delegować zadanie. Umiejętność rozdzielania zadań to także kolejna z pożądanych umiejętności w przypadku kadry zarządzającej.

Naturalne predyspozycje

Czy można nauczyć się bycia dobrym szefem? Jak najbardziej tak, większość opisanych cech można w sobie wyrobić. Jednak nie należy zapominać i pomijać roli indywidualnych predyspozycji do zarządzania zespołem. Wrodzone umiejętności przywódcę, o których mowa sprawiają, że dana osoba w naturalny dla siebie sposób umie kierować ludźmi, porwać ich, poprowadzić i nakłonić do działania w zaplanowany przez niego sposób. Jednak urodzeni przywódcy to tylko mała grupa, cała reszta zwykłych śmiertelników może nauczyć się jak w odpowiedzialny, empatyczny i efektywny sposób kierować grupą podwładnych.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.